Home  /  Stories  /  Peníze vládnou fotbalovému světu: Toto je 10 nejbohatších fotbalistů

Peníze vládnou fotbalovému světu: Toto je 10 nejbohatších fotbalistů

Skutečnost, že v profesionálním fotbale se dá vydělat spousta peněz, alespoň v mužské hře, by už měla být všeobecně známá. V médiích se pravidelně objevují nesrozumitelné přestupní částky a informace o ročních platech, za které by se daly koupit celé státy. Je logické, že se při tom vytvářejí i tomu odpovídající majetky. Podívali jsme se na ně blíže.
08.02.2023
Text: Daniel Schieferdecker
Foto: Getty Images

Daří se jim - i v podnikání: Tohle je 10 nejbohatších fotbalistů světa

10. Erling Haaland

Norská fotbalová hvězda Erling Haaland je stále známá z Bundesligy. Dvě sezony byl útočník nejlepším střelcem Borussie Dortmund, se kterou se stal vicemistrem. Haaland nyní hraje za Manchester City - klub, kde působil jeho otec Alf-Inge Haaland. Erling Haaland je jedním z nejžádanějších útočníků a jedním z nejbohatších fotbalistů na světě, který v ManU pobírá roční plat 24 milionů eur.

Klub: Manchester City, Anglie

Odhadované čisté jmění: 30 milionů eur

9. Kevin De Bruyne

A další z nejbohatších fotbalistů světa, který prorazil v Bundeslize: belgický záložník Kevin De Bruyne. Hrál za Werder Brémy a Vfl Wolfsburg. Zejména v sezóně 2014/2015 dokázal ukázat, jak skvělým hráčem je, a stal se jedním z nejlepších střelců ligy. De Bruyne hraje za Manchester City od roku 2015 - za přestupovou částku 75 milionů eur, což je dosud nejdražší přestup v Bundeslize. Očekává se, že bude pobírat plat ve výši přibližně 14 milionů eur ročně - a to oficiálně až do roku 2025, tedy do doby, než mu vyprší smlouva s Manchesterem City.

Klub: Manchester City, Anglie

Odhadované čisté jmění: 55 milionů eur

8. Robert Lewandowski

Asi nejznámějším Polákem (alespoň v Německu) je v současnosti Robert Lewandowski. Dvanáct let byl jeden z nejbohatších fotbalistů světa k vidění v Bundeslize, nejprve v Borussii Dortmund a poté v Bayernu Mnichov. Za tu dobu vstřelil více než 300 gólů - neuvěřitelné! Od loňského roku má smlouvu s FC Barcelona, za kterou Španělé zaplatili 45 milionů eur. Peníze jsou prý pro Lewandowského velmi důležité. Der Spiegel kdysi citoval jednoho z představitelů BVB, který prý o Lewandowském prohlásil: "Jediné ocenění, které Robert zná, jsou peníze."

Klub: FC Barcelona, Španělsko

Odhadované čisté jmění: 75 milionů eur

7. Mohamed Salah

Egypt není zrovna známý tím, že by v minulosti produkoval mnoho vynikajících fotbalistů, ale Mohamed Salah mezi ně bezpochyby patří. Jeho cesta na světový vrchol však byla velmi trnitá. V letech 2012 až 2014 se mu dařilo v FC Basilej, ale po přestupu do Chelsea se téměř neobjevoval na hřištích, a proto byl nejprve zapůjčen do AC Florencie a poté do AS Řím. V roce 2017 se Salah vrátil do Premier League, tentokrát do FC Liverpool - za přestupovou částku 42 milionů eur z AS Řím, kde měl naposledy řádnou smlouvu. Tam se Salah vypracoval na absolutní světovou špičku a vydělával necelých 12 milionů eur ročně. Buď však důsledně šetřil, nebo své peníze moudře investoval. Jeho majetek se odhaduje na 90 milionů eur, což z něj dělá jednoho z nejbohatších fotbalistů na světě.

Klub: Liverpool FC, Anglie

Odhadované čisté jmění: 90 milionů eur

6. Neymar Jr.

Je logické, že se Neymar Jr. objevuje v seznamu nejbohatších fotbalistů světa - vždyť je nejdražším přestupem v historii fotbalu od roku 2017, kdy FC Barcelona za Neymara získala od Paris Saint-Germain neuvěřitelných 222 milionů eur (!) - okolnost, která byla v médiích označována za "šílenou" a "přemrštěnou". Neymar Jr. měl také opakovaně problémy s daňovými úřady v Brazílii, protože údajně dostával poměrně vysoké částky prostřednictvím fiktivních společností. Proti Neymarovi Jr. bylo vzneseno také obvinění ze znásilnění, které se však nepodařilo prokázat. Skutečnost, že Neymar Jr. také podporoval krajně pravicového bývalého prezidenta Jaira Bolonara při jeho loňském pokusu o znovuzvolení, nevrhá na Brazilce zrovna sympatické světlo.

Klub: Paris Saint-Germain, Francie

Odhadovaný majetek: 200 milionů eur

5. Eden Hazard

Nyní se dostáváme k první pětce, do které patří belgická fotbalová hvězda Eden Hazard. Jeho kariéra začala v OSC Lille, než se přes Chelsea přesunul do Realu Madrid - za přestupovou částku 100 milionů eur a roční plat Hazarda ve výši 15 milionů eur. Hazard, jeden z nejbohatších fotbalistů na světě, však prý investoval své peníze velmi rozumně, a proto se jeho majetek od té doby rozrostl na oficiálních 255 milionů eur.

Klub: Real Madrid, Španělsko

Odhadované jmění: 255 milionů eur

4. Kylian Mbappé

Francouzská fotbalová hvězda Kylian Mbappé si prý v Paris Saint-Germain vydělá 100 milionů eur ročně, což je přes 8 milionů eur měsíčně. To by mělo zaručit pohodový život. V roce 2018 tam přestoupil za 160 milionů eur - Mbappé se tak stal nejen jedním z nejbohatších fotbalistů na světě, ale také druhým nejdražším hráčem v historii fotbalu s aktuálním majetkem 275 milionů eur.

Klub: Paris Saint-Germain, Francie

Odhadované jmění: 275 milionů eur

3. Lionel Messi

Jedním z hráčů, které už není třeba nikomu představovat, je úřadující mistr světa Lionel Messi. Téměř 20 let hrál za FC Barcelona (s níž získal 35 titulů), než v roce 2021 přestoupil do Paris Saint-Germain. Messi měl několik problémů, ale od té doby opět našel svou formu. Messi měl ale také potíže s daněmi. V roce 2016 byl odsouzen za daňové úniky k 21 měsícům vězení a pokutě 3,7 milionu eur. Messiho to však příliš trápit nemuselo. Vždyť jeho majetek údajně činí více než půl miliardy eur. Proto je také na seznamu nejbohatších fotbalistů světa.

Klub: Paris Saint-Germain, Francie

Odhadované jmění: 510 milionů eur

2. Cristiano Ronaldo

V podobné platové a významové lize, co se týče fotbalových schopností, jako je Messi, je samozřejmě Cristiano Ronaldo. Nevídaný rekordman v počtu vstřelených gólů, výjimečný světový fotbalista a také neuvěřitelný rekordman v dalších oblastech je jedním z nejznámějších, nejlepších, nejbohatších, ale také nejkontroverznějších fotbalistů na světě, a to zejména kvůli svému arogantnímu vystupování. Ronaldo byl také odsouzen za daňové úniky a musel zaplatit pokutu 5,7 milionu eur a 18,8 milionu eur na daních. Ronaldo tak nyní disponuje "pouze" 550 miliony eur, což je zhruba stejně jako počet jeho sledujících na Instagramu. V současné době hraje v Saúdské Arábii, za což si pravděpodobně přijde na slušné peníze.

Klub: al-Nassr FC, Saúdská Arábie

Odhadované čisté jmění: 550 milionů eur

1. Faiq Bolkiah

První místo v tomto seznamu nejbohatších fotbalistů světa je překvapením, protože Faiq Bolkiah nehraje na světové fotbalové scéně nijak zvlášť velkou roli. V současné době hraje za thajský fotbalový klub Chonburi FC. Odkud tedy pochází jmění, o němž se říká, že ho Faiq Bolkiah získal? Řekněme to takhle: nezasloužil si ho díky fotbalu. Bolkiah pochází z brunejského sultanátu a je synem brunejského prince Jefriho Bolkiaha a synovcem vládnoucího sultána Hassanala Boliaha. Díky tomu zbohatl a údajně má majetek v hodnotě asi 15 miliard eur.

Klub: Chonburi FC, Thajsko

Odhadovaný majetek: 15 miliard eur

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best