Home  /  Stories  /  Plníte svá předsevzetí?

Plníte svá předsevzetí?

Nedaří se vám dodržet předsevzetí? 5 tipů, jak sportovat i v únoru (a nejen během něj).
22.02.2023
Text: Leonard Pack
Foto: Getty Images

Začátek roku byl před pár týdny. Předsevzetí byla skvělá, ale z ambiciózních cílů už toho moc nezbylo. Jako každý rok. I když porušení předsevzetí vlastně není žádným překvapením - vždyť jen každý pátý svá předsevzetí dodrží, 36 procent je v průběhu ledna poruší a vždy se pak dostaví malé zklamání. Zvláště pokud jde o sport. Nejvyšší čas sáhnout do šuplíku s triky! Protože takhle to skončit nemusí. Pokud chcete letos opravdu dosáhnout svých cílů a konečně se dostat do formy, můžete to dokázat. Našich pět fitness tipů vám podá pomocnou ruku - a pomůže vám vybudovat si dlouhodobou sportovní rutinu.

Tip 1: Dělejte to, co vás baví

Zní to jednoduše, ale často to tak není. Sport by neměl být utrpením, měl by být zábavou. Samozřejmě, že trocha úsilí je vždycky nutná. Pokud ale vkládáte svou motivaci do tréninků, které vás absolutně nebaví, měli byste rozhodně změnit sport. Pokud vás posilovna nebaví, jděte si třeba zaběhat. Nebo plavání. Nebo fotbal. Existuje tolik způsobů, jak cvičit - a bavit se u toho. Protože jedině tak zůstanete dlouhodobě při chuti. Prostě to zkoušejte tak dlouho, dokud si nenajdete svou svrchovanou disciplínu a budete si moci vybudovat fitness rutinu. Pak se nemusíte mučit na běžeckém pásu (pokud vás to nebaví).

Tip 2: Plánování a rutina jsou klíčové

K dosažení dlouhodobých sportovních cílů potřebujete fitness rutinu. Ta vám pomůže dostat se do rytmu, zejména na samém počátku. Na úvod týdne si naplánujte, které dny chcete cvičit. Pevně stanovené termíny se často dodržují s větší pravděpodobností než volné plány. Protože jen pokud budete pravidelně cvičit, můžete zůstat věrní svým předsevzetím - a konečně se dostat do formy. Pro začátek se doporučují tři dny v týdnu. Stejně důležité jsou i přestávky, ale ne po dobu několika týdnů!

Tip 3: Stanovte si dosažitelné cíle

První chybou při plnění novoročních předsevzetí je, že si kladete příliš vysoké cíle. Protože jen dosažitelné cíle jsou - překvapivě - skutečně dosažitelné. Kromě toho je mnohem příjemnější svůj cíl překročit než těsně před ním selhat. Pokud jste si na začátku roku předsevzali, že budete více sportovat a vybudujete si dlouhodobou kondiční přípravu, měli byste si to jasněji definovat. Pomohou vám různé kategorie. Buďte konkrétnější, stanovte si týdenní a dokonce i denní cíle à la "dnes chci uběhnout deset kilometrů". Je důležité si uvědomit, že cíle nemusí být vždy splněny, ale musí být dosažitelné. Utopie vás nikam nedovedou. Vyzývejte sami sebe, ale nepřetěžujte se.

Tip 4: Sledujte své úspěchy

Lidé chtějí být za své úsilí odměněni. Sport uvolňuje hormony štěstí dopamin, serotonin a endorfin, takže se cítíme dobře. Navíc se cítíme hrdí na svůj výkon - a to bychom měli. Protože jen tak se udržíme na uzdě a vytvoříme si dlouhodobou fitness rutinu. Proto se vyplatí sledovat vlastní úspěch. To lze provést například pomocí chytrých hodinek, jako jsou Apple Watch. Vidět vlastní pokroky nás povzbudí. Předsevzetí se daří plnit. Další motivace: týdenní fotografie naší fyzické kondice. Efekt před a po někdy dělá divy.

Tip 5: Kontrola po 48 dnech

Dobré věci vyžadují čas a stejně tak i sportovní pokroky. Pokud jste svá předsevzetí dodrželi po dobu 48 dní, jste na dobré cestě k dlouhodobé fitness rutině. Odborníci tvrdí, že právě to je doba, kterou tělo potřebuje, aby si na nový program zvyklo. To znamená, že skutečné výsledky lze pozorovat až po zhruba sedmi týdnech. Tato fáze je vhodná k tomu, abyste si sami odpověděli na otázky: Baví mě trénink? Zvládám svůj týdenní cvičební plán? Co mohu udělat pro to, abych byl/a více motivován/a? Toto období byste tedy měli využít k tomu, abyste dali své nové rutině šanci. Po 48 dnech nastává termín zúčtování: bilancujte, znovu se seřiďte a začněte dalších 48 dní. Fyzické změny vás za vaše úsilí odmění. Pak už vám do dalšího Silvestra bude zbývat jen mžik. Žádná další sportovní předsevzetí však už nebudete potřebovat.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best