Home  /  Stories  /  Podzemní hotely a dovolená ve vesmíru - takhle se bude cestovat v roce 2070

Podzemní hotely a dovolená ve vesmíru - takhle se bude cestovat v roce 2070

Od leteckých taxíků po personalizované hotelové pokoje: cestování v roce 2070 bude opravdu šílené. Alespoň podle zprávy jedné letecké společnosti.
24.04.2023
Text: Alex Mayer
Foto: easyJet/PinPep

Představovali jste si někdy, jak by mohlo vypadat cestování v budoucnosti? Podle britské letecké společnosti Easyjet bude v roce 2070 snídaňový bufet pocházet přímo z 3D tiskárny, hotelové pokoje budou personalizované a díky pasům se záznamem srdečního tepu budou kontroly na letišti hračkou.

Letecká společnost nevytáhla tyto možné scénáře jen tak ze vzduchu, ale pověřila šest evropských futurologů z oblasti letectví, inovací a inženýrství, aby sepsali zprávu o budoucnosti cestování.

Dovolená ve vesmíru se stane trendem

Když si v roce 2070 objednáte dovolenou, nebudete už pro inspiraci na cesty procházet Instagram a Tiktok, ale ucítíte písek mezi prsty v obývacím pokoji a rychle vyzkoušíte třpytivý hotelový bazén. Umožní vám to technologie virtuální reality a online metaversy.

Výběr příští prázdninové destinace se může stát dobrodružstvím. Podle prognostika inovací Shivvyho Jervise se krátké výlety do vesmíru a dobrodružné cesty na Měsíc stanou realitou. Podzemní hotely v pouštních, horských nebo vodních oblastech navíc umožní poznávat přírodu odlehlých regionů energeticky úsporným způsobem.

Jervis si navíc dokáže představit, že by lékař mohl v případě stresu nebo přepracování předepsat i horskou túru nebo dovolenou v kostarické džungli - to vše ve prospěch zdraví.

Cestování letadlem se stane luxusním zážitkem

Jakmile je dovolená rezervována a kufr sbalen, začíná cesta: "85 % cestujících v mnoha zemích se dopraví na letiště veřejnou elektrickou dopravou, včetně samořiditelných vozidel a leteckých taxíků," říká Dr. Patrick Dixon, jeden z autorů zprávy.

Mimochodem, pas si balit nemusíte. Software pro rozpoznávání obličeje, digitálně uložené otisky prstů, skeny sítnice a srdeční tep nahradí papírový dokument a odbavení a bezpečnostní kontroly budou zbytečné.

Pokud se bojíte dlouhých letů, nejpozději za padesát let si létání zamilujete. Podle Dixona nahradí dnešní standardizovaná a poněkud nepohodlná sedadla v letadlech v budoucnu ergonomická sedadla na míru. "Inteligentní materiály by mohly na požádání chladit nebo hřát a také se přizpůsobit tvaru těla cestujícího.

Shivvy Jervis jde dokonce ještě dál: "Letadla budoucnosti budou připomínat spíše luxusní hotel ve vzduchu - s velkým prostorem pro nohy, bary na palubě, personalizovaným jídlem a futuristickým zábavním systémem virtuální reality."

Chytré hotely splní každé vaše přání

Obecně platí, že personalizace bude hrát hlavní roli a nezůstane jen u hotelů. Po přihlášení do ubytování - s pomocí robota nebo hologramu - se vám díky rozpoznání obličeje otevřou dveře pokoje.

Přivítá vás váš oblíbený playlist, výběr vůní a dokonalá tvrdost postele. Váš virtuální pokojový asistent (jakási super Alexa) by se navíc mohl postarat o vaši pohodu: od rezervace restaurace až po objednání nového ručníku.

Od snídaně se vám pravděpodobně už nikdy nebude chtít vstát. Digitální menu vám prakticky přečte vaše přání ze rtů, které pak 3D tiskárna promění ve váš osobní snídaňový bufet Zmor.

Ať už se tyto předpovědi vyplní, nebo ne, odborníci se shodují na jednom: díky technologickému pokroku bude cestování v roce 2070 zcela jiné než dnes.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best