Home  /  Stories  /  Pokud chcete dobře spát, neměli byste chodit spát rozčilení - říká výzkum

Pokud chcete dobře spát, neměli byste chodit spát rozčilení - říká výzkum

Máte starosti a chcete jít spát? Podle výzkumu to není dobrý nápad.
21.06.2023
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Getty Images

Palec nahoru, kdo to zná! Dnešek nebyl dobrý. V práci byly potíže, cesta domů byla nepříjemná a pak ještě hádka s osobou vašeho srdce. Atmosféru ovládlo napětí, hněv a vztek. Jediné, co opravdu chcete, je odškrtnout si den a jít spát. Pokud však jdete spát se zlobou v srdci, budete se zlobit déle, než byste chtěli - naše paměť si totiž veškeré emoce pamatuje.

Prosím, nechoďte spát naštvaní

Existuje několik věcí, které byste nikdy neměli dělat se zlobou: napsat e-mail, dát výpověď a jít s ní do postele. Mysl a tělo se během spánku mají zotavit. To je stěží možné, když jste rozzlobení.

Jděte spát naštvaní: Spánek zesiluje negativní pocity

Zatímco spíme, mozek pokračuje v práci. Organizuje dostupné informace a ukládá je. Přitom se do dlouhodobé paměti ukládají i vzpomínky - pozitivní i negativní. Spánek tyto zážitky dále upevňuje. Negativní vzpomínky se tak dále fixují. Zatímco pozitivní a příjemné události si uchováváme dlouho, totéž platí i pro špatné vzpomínky. Pokud tedy jdeme spát se vztekem, přenášíme ho do paměti. Tento hněv, který bychom během dne zpracovali a který by možná po krátké době vyprchal, v nás zůstane mnohem déle.

Skenování mozku ukazuje, co se děje, když jdete spát naštvaní

Tým vědců přesně toto prokázal pomocí paradigmatu Myslet/Nemyslet. Této studie se zúčastnilo 73 studentů mužského pohlaví. Byly jim ukázány dvojice obrázků. Jeden obrázek zobrazoval neutrální výraz obličeje, druhý výraz obličeje s negativními konotacemi, například plačící dítě nebo osobu s obličejem zkřiveným bolestí. Těmto osobám byly stejné dvojice obrázků ukázány ještě dvakrát. Jednou o 30 minut později a poté následující den po klidném spánku. V každém případě byli muži požádáni, aby na negativní obrázek buď aktivně mysleli, nebo jej v mysli vědomě potlačili. Výsledek studie byl jasný: pokud se testované osoby vyspaly, byly skutečně méně schopné negativní obraz potlačit. Překvapivě to však dokázali lépe, když jim byl obraz znovu ukázán až o půl hodiny později. Výzkumníci dospěli k závěru, že spánek ukotvil negativní vzpomínku v mozku pevněji. Když si vzpomínky vybavovali o 30 minut později, byl hipokampus - část mozku zodpovědná za tvorbu paměti - aktivní. Pokud účastníci studie spali celou noc, byl hipokampus méně aktivní, ale místo něj pracovalo několik oblastí mozkové kůry.

Jak nechodit spát naštvaný

Ulehnout do postele, zavřít oči a usnout. Mohlo by to být tak jednoduché. Ale často to tak není. Zvlášť ne, když se kolotoč myšlenek vesele točí dál. Potíže s usínáním a setrváním ve spánku jsou rozšířeným jevem. V nedávném průzkumu německé zdravotní pojišťovny DAK uvedlo přibližně 80 % zaměstnanců, že mají problémy se spánkem. Špatným spánkem trpí přibližně každý desátý pracující. Při chronických problémech se spánkem je jediným řešením navštívit odborníka. Existují však i řešení krátkodobých problémů, například proto, že jste měli špatný den, těsně před spaním vás něco rozrušilo nebo se nemůžete zbavit myšlenek na spor. Klidná mysl je totiž absolutním předpokladem zdravého spánku.

Sport

Pomoci může jóga v obývacím pokoji nebo krátký běh kolem bloku.

Myslete pozitivně

Stejně jako můžete neustále myslet na něco negativního, můžete svou mysl donutit myslet i na pozitivní věci. Myslete na něco, co vám přináší radost, ale nerozčiluje vás. Naplánujte si dovolenou nebo si vzpomeňte na poslední oslavu narozenin, kterou jste měli s přáteli. Vzpomeňte si na poslední koncert, znovu si poslechněte hudbu. Cokoli, co vás rozptýlí, je dobré

Nemyslete na spánek

Pokud budete toužit po spánku, sotva zamhouříte oka. I když je to těžké, snažte se odpoutat od myšlenek na spánek. Pohled na hodiny a přemýšlení o tom, kolik hodin zbývá do dalšího zazvonění budíku, vás bude ještě více stresovat. Místo toho by mohlo být užitečné přijmout stav, kdy jste vzhůru, aby napětí polevilo. Výsledkem je snížení hladiny stresu. To vám zase může pomoci usnout.

Teplé mléko s medem

Ano, i tento osvědčený tip může být užitečný.

Osprchujte se

Teplá voda uvolňuje tělo. Použití sprchového gelu s esenciálními oleji může pomoci připravit tělo na spánek.

Článek vyšel v originále na Esquire.de

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best