Home  /  Stories  /  Pokud city nejsou opětovány, pomůže pouze odmilování

Pokud city nejsou opětovány, pomůže pouze odmilování

Neopětovaná láska je jedním z těch zážitků, bez kterých by se člověk rád obešel. Chce to čas, trpělivost a tyto tipy.
31.03.2023
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Getty Images

Láska je složitý konstrukt a neopětovaná láska je obzvlášť bolestná. Ať už jste dostali kopačky, nebo jste se jen zamilovali, je těžké vyškrtnout ze svého života někoho, ke komu stále něco cítíte. Vždycky je tu naděje, že by v ní ještě mohl zůstat malý plamínek. Pokud není šance, pak jedinou možností je odmilovat se. To se však snáze řekne, než udělá, když se vaše myšlenky neustále točí kolem dané osoby. Nicméně to není nic platné, protože city se nedají vynutit, zbývá jen získat kontrolu nad vlastním citovým světem.

Odmilování: Jak přestat někoho milovat?

Z racionálního pohledu jsme si ujasnili, že je třeba někoho přestat milovat. Ale každá jiskřička pozornosti, každá zpráva a každé milé gesto od druhé osoby nás vrhne zpět a tanec začíná znovu.

Zeigarnikové jev nás vrhá zpět

Když toužíme po vztahu s někým, kdo o nás nestojí, aktivuje se v našem mozku takzvaný efekt Zeigarnikové. Tento mechanismus je pojmenován podle sovětské psycholožky Bljumy Wulfowny Zeigarnik a v psychologii práce označuje efekt, který nám umožňuje lépe pracovat. Tento psychologický efekt popisuje, jak si naše paměť lépe pamatuje nevyřešené a otevřené úkoly než úkoly dokončené. V řeči lásky to znamená, že neustále dostáváme zprávu, která nás nabádá, abychom dokončili to, co jsme začali. Proto se neustále v myšlenkách vracíme k té jediné osobě. Proto zůstáváme ve vztazích, které nejsou reálnýmí vztahy a nenaplňují nás.

Signály  druhé strany stále dávají naději

Lidé nejsou vždy konzistentní, a tak nás věty typu "Zůstaneme přáteli" nebo "Už tě mám rád, ale..." matou. Tyto signály v nás vyvolávají nával adrenalinu a vrhají nás do citového chaosu. Je možné, že tato gesta vnímáme jako náznak toho, že je tu něco, co má potenciál pro vztah, ale ve skutečnosti to nemusí existovat. To nemůže být dobré, navíc je tak snadné přehlédnout varovné signály, že vás někdo využívá, ať už vědomě, nebo nevědomě. Chcete-li znovu získat kontrolu nad svým citovým životem, musíte čelit tvrdé pravdě a sundat si růžové brýle.

Neopětovaná láska: jak se to mohlo stát?

Neradi to říkáme, ale bez nemilosrdné sebereflexe a následné změny strategie se z kolečka chování nedostanete. Podívejme se zpět na lidi, do kterých jsme byli nešťastně zamilovaní. Najdeme zde nějaký model? Odpovídají tito lidé určitému typu? Dotýkají se snad stejných slabých míst v nás samých? Důležité je také podívat se na příslušnou životní situaci, v níž nám tato osoba vstoupila do života. Existují snad nějaké paralely? Přicházeli tito lidé vždy, když byl člověk ve stresu nebo když se mu nedařilo? Pochopení toho, jak jste se do dané situace vůbec dostali, pomáhá najít cestu ven. Dalším důležitým bodem jsou zbožná přání. Do jaké míry se držíte snu o tom, jak by mohl vypadat společný život s výjimečnou osobou? A do jaké míry hledáte osobu, která přesně zapadá do této představy, ale nemusí nutně zapadat do vašeho života? Nešťastná láska může být samozřejmě také jednoduše smůla. V podstatě nejde o to, jaký to byl muž nebo žena, ale o to, co tyto vztahy v člověku vyvolalo, čeho se tito lidé přímo dotýkají nebo jaké touhy vyvolávají. Pokud se to opakuje, je třeba jednat.

Odmilování: Tyto tipy vám mohou pomoci

Rozchod s láskou není procházka růžovou zahradou a bohužel se ani nestane rychle. Ale no pain, no gain (žádná bolest, žádný zisk).

  • Vědomě NEmyslet

Pokud na danou osobu nebo vzpomínky myslíte, vaše mysl se začne točit. Pak musíte z myšlenek vycouvat a aktivně přemýšlet o něčem jiném nebo se rozptýlit. Pomoci může sport, četba, práce na neoblíbených úkolech nebo rozhovor s přáteli (ne o něm/ní!).

  • Přijměte fakta

Osoba je zadaná, opustila vás nebo jednoduše neopětuje vaše city. Takový je stav věcí. Od těchto skutečností odvádí pozornost "chtěl bych", "mohl bych" nebo " možná bych". Tento článek čtete, protože chcete přestat mít o tuto osobu zájem. Pak začněte tím, že se nenecháte zaslepit emocemi a představami.

  • Udržujte si odstup

Přílišnou blízkostí se vystavujete nebezpečí, že budete znovu vtaženi do citového chaosu. Flirtuje tato osoba s ostatními (což je její právo!) nebo patří do okruhu vašich přátel? Pak pomůže jedině aktivní stáhnutí se. V klidu zrušte schůzku, sejděte se s jinými a vyhněte se setkávání. Vzdálenost není jen fyzická, ale také digitální. Kontrolovat, jestli se na Instagramu neobjevil příspěvek několikrát denně, není odstup.

  • Dát to najevo

Polykání citů, ať už s alkoholem, nebo bez něj, nikdy nemělo kýžený úspěch. Všechno, co neplatí nájem, musí ven. Pláč, křik nebo vyřvání se může pomoci.

  • Mějte oči otevřené

Příjemné povídání tady, flirt tam je také dobrým rozptýlením. Ne zběsile vyměňovat jednu osobu za druhou, ale aktivně vnímat, že existují i jiní lidé. Flirtování je také dobré pro vaše vlastní ego. Protože pokud nejste milováni, opravdu si říkáte, co je s vámi špatně. Když vidíte, že o vás má zájem někdo jiný, pomůže vám to pochopit, že je všechno v pořádku a že to zkrátka s tím člověkem nevyšlo.

Závěr: rozchod s láskou vyžaduje čas a trpělivost

Nešťastná láska není věčné prokletí. Ale na sebevědomí to musí pořádně dolehnout. Pochopení toho, jak jste se do této situace dostali, pomáhá zlomit vzorec. Jednak při výběru osoby svého srdce, jednak při zacházení se sebou samým. Odmítnutí bolí každého. Je důležité si uvědomit, že jsou situace, kdy se s tím nedá nic dělat. Zejména v milostných záležitostech. V zaměstnání můžete získat nové talenty, abyste se kvalifikovali na danou pozici. Kéž by to v lásce bylo tak snadné. A někdy je třeba si uvědomit, že věta "Škoda, tak tedy ne" vás ochrání před spoustou zbytečných frustrací.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best