Home  /  Stories  /  Potřebují i fotbalové týmy psychoterapeuta?

Potřebují i fotbalové týmy psychoterapeuta?

Případ Liverpoolu, který si jednoho najal pro všechny své diskriminované hráče.
27.09.2022
Text: Josef Šlaich
Foto: Getty Images

V roce 2018 byl Per Mertesacker jedním z prvních fotbalistů, kteří upozornili na problematiku mentálního zdraví ve fotbale. Navzdory trofejím, věhlasným klubům a vysokým platům bývalý obránce prohlásil, že byl v dobrém duševním rozpoložení a začal žít naplno, až když přestal hrát.

Loni v létě byla gymnastka Simone Biles nucena ukončit kariéru kvůli problémům nesouvisejícím s jejími sportovními výkony. Odstoupení americké gymnastky z olympijských her znovu otevřelo debatu o duševním zdraví ve sportu a o tom, jak o něm mluvit, zejména ve světě fotbalu, a aby se to lépe řešilo, rozhodl se Liverpool najmout psychoterapeuta, který se tímto problémem bude zabývat.

Fotbalisté se totiž budou spoléhat na psychiatričku a terapeutku Ishbel Straker, která bude vést  pravidelné soukromé debaty s hráči, a to nejen s těmi z hráčské akademie, ale i z prvního týmu. Psychiatr bude mít na starosti zejména to, aby hráčům pomohl překonat nejen hejty na sociálních sítích, ale také aby se uměli vypořádat s případnými problémy, které může vyvolat náhlá a nečekaná sláva, s níž se musí umět vypořádat každý sportovec.

Ishbel Straker bude pracovat hlavně se zavedenými i méně známými hráči, kteří se dočkali rasistických urážek, jenž nemají ve světě fotbalu žádné místo. Bohužel jde o rozšířený problém, který se netýká jen Liverpoolu. Arsenal byl v minulé sezoně jedním z prvních klubů, který pohrozil svým fanouškům, aby smazali všechny své účty na sociálních sítích a zastavili tak rasové urážky. Něco podobného se opakovalo i ve finále EURO2020, kdy Rashford a Saka promarnili dvě penalty a kvůli tomu schytali spoustu rasistických urážek.

Česká scéna

Seznam českých sportovců potýkajících se s depresemi, které vedly až k negativnímu vlivu na jejich kariéru, také není zrovna krátký. K tomu se ještě často přídávají problémy s gamblerstvím a alkoholem. Jména jako Martin Fenin, František Jakubec či Patrik Bartošák ilustrují šíři problému, který se snaží řešit česky projekt Čistá hlava za podpory České asociace fotbalových hráčů.

Události a gesta by nás měla přimět k zamyšlení a postupné snaze najít správnou rovnováhu mezi fanoušky a jejich vášněmi. Měli bychom mít na paměti, že každý fotbalista svlečený z dresu zůstává člověkem a jako takový by měl být respektován bez ohledu na zásluhy či prohry dosažené na hřišti.

A možná vzhledem k nedávným problémům, do kterých se postupem času dostali všichni hráči, je psychoterapeut možným řešením a ideální postavou pro zařazení do kádru, a to na stejné příčce jako maséři a fyzioterapeuti. Kdo ví, možná může být rozhodnutí Liverpoolu průkopnickým krokem a přesvědčí ostatní kluby, aby si najímaly tyto odborníky s jediným cílem - pomoci svým hráčům překonat tlak přicházející z tribuny.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best