Home  /  Stories  /  Pozorování hvězd je v kurzu - zde máte nejlepší možnosti

Pozorování hvězd je v kurzu - zde máte nejlepší možnosti

Přehled odhaluje, kde v Evropě objevíte nejjasnější hvězdnou oblohu a nejkouzelnější polární záři.
12.03.2023
Text: Alex Mayer
Foto: Getty Images

Také jste se v dětství snažili počítat hvězdy na obloze nebo jste za teplých letních nocí čekali na padající hvězdy? Zdá se, že v současné době se tato fascinace vrací, protože pozorování hvězd je na vrcholu seznamu přání mnoha cestovatelů.

K tomuto závěru dospěla německá rezervační platforma Holidu, jejíž odborníci na cestování sestavili žebříček nejlepších destinací pro pozorování hvězd v Evropě. Zkoumali 15 zemí podle následujících faktorů: možnost spatřit polární záři, míra světelného znečištění a šance na hvězdné noci.

Místo 1: Island

Není překvapením, že se Island dostal na první místo žebříčku. Zejména v zimních měsících jsou zde velmi dobré podmínky pro hvězdné noci a možnost zažít roztančené světlo polární záře zblízka - světelné znečištění je zde opravdu velmi nízké.

Proto je země oblíbená také u tzv. astroturistů, tedy cestovatelů, kteří cíleně vyhledávají polární záři a jasnou hvězdnou oblohu. Obzvláště žádané je speciální ubytování s mimořádně velkými okny nebo aplikace s upozorněním na polární záři.

@angelaliggs I lost my mind when I saw the northern lights... just wait til the end💫 #iceland #fyp #travel ♬ Backyard Boy - Claire Rosinkranz

Národní park Thingvellir a soutěska Asbyrgi s nejmohutnějšími vodopády v Evropě jsou obzvláště vhodnými místy, kde můžete na vlastní oči zažít kouzlo polární záře.

Místo 2: Irsko

Pro obzvlášť dobrý výhled na miliardy a miliardy hvězd musí být hodně věcí v naprostém souladu: Umožňuje to pouze absolutní tma, bezměsíčné noci a výhled bez mraků. Právě zde přichází na řadu Irsko. Venkovské oblasti ostrova jsou v noci stejně temné, jako byste se nacházeli na širém moři.

Kromě jasné hvězdné oblohy máte několik nocí možnost spatřit i polární záři. Na pozorování hvězdné oblohy se sem vydávají cestovatelé z celého světa - od putování za hvězdami až po návštěvy hvězdáren.

Největší hotspot se nachází uprostřed národního parku Wild Nephin - jednoho z nejtemnějších míst na světě, kde můžete Mléčnou dráhu pozorovat pouhým okem. Pokud si troufáte na dobrodružství, stojí astrokempování v hrabství Kerry za to. Tato oblast je známá zejména nízkou úrovní znečištění ovzduší.

Místo 3: Severní Irsko

I v Severním Irsku, pokud cestujete ve správný čas, máte šanci spatřit přírodní podívanou v podobě polární záře. Nejlepší období pro jejich pozorování je od září do března, kdy jsou noci delší a je větší šance na jasnou oblohu.

Zvláště známý je Davaghský les, jedna z nejzachovalejších přírodních oblastí v Evropě. Uprostřed kopců a lesů se zde nachází OM Dark Sky Park s hvězdárnou a návštěvnickým centrem, kde se po celý rok konají akce o hvězdách a Měsíci a kde se můžete cítit obzvlášť blízko vesmíru.

Místo 4: Německo

V Německu je v některých oblastech taková tma, že lze snadno pozorovat astronomické úkazy, jako je například padající roj hvězd Perseidy, a to zejména v létě. Takže ani nemusíte cestovat příliš daleko.

Biosférická rezervace a Star Park Rhön jsou vzdáleny asi pět hodin jízdy z Prahy. Za jasných nocí bez měsíce můžete pouhým okem pozorovat nespočet hvězd a planet. Jedinou nevýhodou je, že zde nenajdete polární záři. Dokonce i nejsevernější bod Německa je na tančící světla stále příliš daleko na jih.

Místo 5: Finsko

Ve Finsku jsou nejen obzvláště dlouhé zimy, ale také mimořádně vysoká polární aktivita. Proto je tato země na dalekém severu proslulá zejména mezi amatérskými hvězdáři, kteří často tráví dovolenou v odlehlých oblastech. Například v oblasti Saariselkä, údajném domově Santa Clause.

Pokud si chcete být jistí, je pro vás Ylläs, oblast v odlehlém Laponsku, tou správnou volbou. Leží asi 150 kilometrů severně od polárního kruhu a prakticky zaručuje výskyt polární záře.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best