Home  /  Stories  /  Při líbání se toho může hodně pokazit

Při líbání se toho může hodně pokazit

Když se líbáme, jsme si blíž než kdy jindy: cítíme vůni, chuť a dotyk druhé osoby. Věda ví, jak to dělat správně
05.06.2023
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Getty Images

V průběhu života všichni získáváme zkušenosti s líbáním a zažíváme značné odlišnosti v kvalitě. Jazyk divoce víří v ústech nebo ho máte přímo vzadu v krku. Některé polibky jsou tak vlhké, jako by vám tvář olízlo štěně, rty popraskané nebo někdo naváže děsivě pronikavý oční kontakt. Při líbání se toho může pokazit tolik, že je překvapením, pokud se vůbec povede. Dobré však je, že své líbací dovednosti můžete zlepšit.

Věda odhaluje, jak se opravdu dobře líbat

Věda naštěstí prozkoumala, jak se správně líbat. Věda o líbání se nazývá filematologie. Skládá se ze starořeckých slov "philema", což znamená "polibek", a "logos", což znamená "učení". Přinášíme vám několik na studii založených tipů, jak využít své rty k zažehnutí líbacího ohňostroje.

Filematologie: věda o líbání

Ať už jde o vášnivé pohlazení, opatrný první polibek nebo rozloučení, líbání je jedním ze způsobů, jak vyjadřovat emoce. Při polibku se zapojuje asi 140 svalů, které spotřebují přibližně sedm kalorií za minutu. Muži mají tendenci líbat se cíleně, což znamená, že pro ně je líbání cestou k více. Ženy naopak mají tendenci hledat v polibku potvrzení společenského pouta. Líbají se z lásky, náklonnosti nebo přátelství. V evoluci se líbání pravděpodobně vyvinulo z přenosu potravy z rodičů na potomky. Tím nepřímo přispíváme k imunizaci, vyměňujeme si viry a bakterie a udržujeme tak svůj imunitní systém v kondici. Líbání je zkrátka důležité a zábavné. Několik tipů, jak na to:

Nezapomeňte na zubní hygienu

Ženy mnohem více dbají na ústní hygienu než muži. Dech muže a chuť jeho polibku hodnotí jako velmi důležité při rozhodování o tom, zda ho chtějí znovu políbit. Ženy také projevují mnohem větší zájem o zdravé zuby. To dává smysl, protože se odhaduje, že při vzájemném vášnivém dotyku úst si vyměníme až miliardu bakterií. Preventivní péči bychom proto neměli zanedbávat.

Načasování je důležité

Při líbání může hrát důležitou roli prostředí. Stresující, hlučná nebo zneklidňující atmosféra může způsobit, že se v těle začne uvolňovat hormon kortizol, který brání schopnosti užít si polibek. Pro dosažení největšího úspěchu věda doporučuje používat při přibližování rtů klidné prostředí.

Nakloňte se doprava

Možná si skoro říkáte, že je to ošklivý vtip, že nám příroda nasadila přímo do obličeje nos, který nám při líbání často překáží. U Maorů na Novém Zélandu je zvykem nosy k sobě přitisknout, tady na Západě se musíme vypořádat se jinak. Pokud jste někdy narazili nosem na druhého, víte, že ten okamžik bolí - fyzicky a také co se týká sebevědomí. Jedna studie zjistila, že dvě třetiny lidí při polibku naklánějí hlavu doprava. Teorie naznačují, že naše preference pravé strany souvisí se směrem, kterým plod naklání hlavu v děloze.

Zrcadlo partnera

Vyplatí se věnovat pozornost tomu, co dělá druhá osoba. Vědci se domnívají, že líbání určuje, zda je někdo kompatibilní partner, nebo ne. Zejména ženy tímto způsobem hodnotí svůj potenciál. Jedním ze způsobů je zrcadlení chování. Zkuste přizpůsobit tempo, tlak a styl. Jinými slovy, nechoďte do toho naplno, pokud máte pocit, že druhému sotva cítíte špičku jazyka. Tím, že ukážete, že jste pozorný líbač, dáváte najevo, že dokážete být svědomitý a kompatibilní člověk i v jiných ohledech.

První pokus se počítá

První polibek je důležitý. V knize The Science of Kissing (Věda o líbání) 59 % mužů a 66 % žen uvedlo, že pokud se líbáte špatně, věci se neposunou dál. Ve skutečnosti je první polibek pro některé lidi tak důležitý, že si ho pamatují častěji než první sex.

Neomezujte se jen na ústa

V mnoha studiích lidé uvedli, že se jim líbí, když je hladíte po krku a uších. Pusťte se do pátrání a zjistěte, které části těla se líbí to líbí obzvlášť dobře.

Rozmanitost je nezbytná

Jednou z nejčastějších stížností je, že lidé nepracují na své technice líbání. Přidejte do své hry variabilitu a buďte kreativní.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best