Home  /  Stories  /  Při sexsomnii dochází k nevědomému sexuálnímu jednání během spánku - ne vždy však se souhlasem druhého

Při sexsomnii dochází k nevědomému sexuálnímu jednání během spánku - ne vždy však se souhlasem druhého

Sex před spaním je dobrý. Sex během spánku ne. Ale sexsomnie se dá vyléčit.
28.06.2023
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Getty Images

Takový sexuální sen může být docela žhavý. Podvědomí je pěkná věc. Není nic neobvyklého, že se muži a ženy probouzejí v mokrých prostěradlech. A co je špatného na tom, když se ráno probudíte trochu nadržení? Ranní sex je dobrý způsob, jak začít den - ať už sami, nebo v páru. Někteří lidé však o sexu nejen sní, ale stávají se sexuálně aktivními navzdory spánku. Po probuzení si už nepamatují, co dělali. Věda tomu říká sexsomnie a tento jev je vážnou poruchou spánku.

Sex ve spánku. Není to tak vzrušující, jak to zní

Spánek člověka se zkoumá už desítky let, protože ačkoli bychom měli ležet v posteli a odpočívat, v našem podvědomí se toho odehrává celá řada. Někdy i věci nežádoucí. Chronické noční můry, ale i náměsíčnost patří mezi poruchy spánku. Lékařský termín pro sex ve spánku je sexsomnie a ta také ovlivňuje náš spánek. Postižení lidé mají sex ve spánku. Provádějí sexuální akty na sobě nebo na druhých. Může jít o masturbaci, laskání druhých nebo dokonce pohlavní styk. Možné jsou také oplzlé řeči. Když se probudí, nemohou si vzpomenout. Jedná se o nežádoucí chování, myšlenky a emoce, které se objevují během přechodu mezi jednotlivými fázemi spánku. To vše se děje ve čtvrté fázi spánkového cyklu, ve fázi hlubokého spánku. Svaly i mozek jsou během této fáze spánku obvykle v hluboce uvolněném stavu.

Sexsomnií jsou častěji postiženi muži než ženy. Odhaduje se, že celosvětově je tímto onemocněním zasaženo pouze jedno až tři procenta osob. Průzkum provedený kanadským spánkovým centrem v roce 1996 však naznačuje, že počet nehlášených případů je vyšší. Z 832 dotazovaných pacientů 7,6 procenta uvedlo, že zažilo sex ve spánku. Mezinárodní společnost pro sexuální medicínu popisuje tuto poruchu spánku jako geneticky podmíněnou. Co však na první pohled nezní tak špatně, může být pro postižené noční můrou. Sex, který je chtěný, je skvělý. Ztráta kontroly a následný sex už ne. Zejména proto, že sex vyžaduje také souhlas druhé osoby, který však ve spánkovém stavu není získán - s dramatickými následky.

Sexsomnie: výmluva pro provinění?

Existují jednotlivé případy, kdy lidé tvrdí, že spáchali trestný čin během náměsíčnosti. A v případě sexsomnie se také stalo, že pachatelé tvrdili, že trpí poruchou spánku, aniž by to byla pravda, aby omluvili své trestné činy. Existuje tedy prostor pro zneužití poruch ke zneužití. Skutečně postižení si druhý den nemusí na nic pamatovat, a tak je na partnerovi, aby toto chování řešil.

Výzkum nemá na sexsomnii stále odpověd'

Je známo, že existují lidé, kteří se potýkají se sexsomnií, ale výzkum zatím nedokáže odpovědět na otázku proč. Je možné, že k sexuálním aktům dochází během spánku proto, že určité části mozku, které jsou zodpovědné za vidění a pohyb, jsou u dotyčných během fáze hlubokého spánku stále aktivní - ale oblast mozku, která je zodpovědná za racionální myšlení, nikoliv. Předpokládá se, že spouštěčem je konzumace alkoholu, protože se zhoršuje kvalita spánku. Odborníci se však shodují, že k sexsomnii a dalším poruchám spánku může vést nedostatek spánku. Kromě toho mohou k tomuto stavu nebo v některých případech k náměsíčnosti vést i některé léky.

Článek vyšel v originále na Esquire.de

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best