Home  /  Stories  /  Příběh nejstarších džín na světě prodaných za 114 000 dolarů

Příběh nejstarších džín na světě prodaných za 114 000 dolarů

Od té doby, co se svět archivní módy stal součástí hlavního proudu módní kultury, vznikl celý niche market složený z nadšenců a sběratelů, kteří se věnují hledání dokonalého denimu.
22.02.2023
Text: Josef Šlaich
Foto: Holabird Western Americana Collections

Tkaniny, barviva, země a data výroby, designové vychytávky hodné klenotníka - milovníci historického denimu mají oči navrch hlavy. Díky nim jsme zjistili, kolik umění se může skrývat za tím, co vypadá jako obyčejné staré džíny. Touto subkulturou před pár měsíci otřásl objev džínové obdoby Svatého grálu, nálezu, který je co do vzácnosti přirovnáván k americké vlajce na Měsíci. Jedná se o pracovní kalhoty z doby zlaté horečky, které patřily muži jménem John Dement, oregonskému obchodníkovi, jenž bojoval v mexicko-americké válce, k níž došlo v letech 1846-1848, a které byly vyzvednuty z vraku lodi S.S. Central America, známé také jako Ship of Gold, která se potopila u pobřeží Severní Karolíny v roce 1857 se 425 pasažéry na palubě a obrovským nákladem zlata v dnešní hodnotě 756 milionů dolarů.

Vrak byl nalezen až v roce 1988 a několik dalších desetiletí se táhl obtížný a složitý příběh vyzvedávání jeho pokladu, který zahrnoval nejen zlato, ale také stovky osobních věcí, které patřily cestujícím, včetně slavných džín, které byly v prosinci loňského roku vydraženy společností Holabird Western Americana Collections a prodány za 114 000 dolarů.

V tuto chvíli se však rozvinula debata o výrobci těchto džínů. V katalogu aukčního domu se uvádí, že džíny představují jeden z prvních modelů vyrobených společností Levi Strauss. Odborníci napsali, že "poklopec s pěti knoflíky je téměř identický, ne-li technicky shodný s dnešními Levi's, včetně přesného stylu, tvaru a velikosti samotných knoflíků. Domníváme se, že se nejedná o náhodu". Je tu však jeden malý, ale zásadní problém: loď S.S. Central America se potopila 16 let před otevřením obchodu Levi Strauss v roce 1873. Při zkoumání hlavním archivářem společnosti Levi's, historikem Traceyem Panekem, se ukázalo, že kalhoty nemají označení značky, knoflíky a nýty se zcela liší od historických vzorů a značka chybí. "Kalhoty nejsou Levi's, ani si nemyslím, že jsou to pracovní kalhoty horníků," prohlásil Panek pro tisk.

Další historik Robert D. Evans se však právě touto otázkou zabýval již v aukčním katalogu, včetně celé eseje, která ve zkratce dochází k závěru, že Levi Strauss mohl měděné nýty zavést až v roce 73, ale pracovní oděvy začal vyrábět již v roce 57 - na základě určitého množství materiálních důkazů, že kalhoty byly prakticky nové a hlavně nebyly složeny z luxusních materiálů, pravděpodobně zakoupené Dementem těsně předtím, než se vydal na cestu do San Franciska, kde byla společnost Levi Strauss největším výrobcem a distributorem džínsů, Evans dochází k závěru, že "tyto kalhoty se v mnoha ohledech tak podobají dnešním Levi's, že se zdá velmi nepravděpodobné, že by pocházely odjinud".

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best