Home  /  Stories  /  Proč je tak snadné usnout na pohovce a nedokázat usnout v posteli?

Proč je tak snadné usnout na pohovce a nedokázat usnout v posteli?

Klasika. Ležíte si pohodlně na pohovce a už pomalu usínáte, zatímco v noci nemůžete v posteli uspokojivě usnout.
08.02.2023
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Getty Images

Jsou tu zásadní otázky vesmíru, které se netýkají samotného smyslu života. Celý svět se točí kolem otázek, jako jsou: Proč je banán křivý? Proč ještě stále vzniká díl Rychle a zběsile? Proč tak snadno usínáte na pohovce a v posteli se jen převalujete, aniž byste usnuli? Znáte to: film běží necelou čtvrthodinu a vám ztěžknou oči a usnete. Pak se probudíte, napochodujete do postele, abyste znovu usnuli, a trvá věčnost, než přijde Sandman. Na tuto otázku nyní našel odpověď jistý neurolog.

Lékaři mají odpověď na otázku, proč usínáme snadněji na pohovce než v posteli.

Polední spánek na pohovce může být příjemný. K tomu ale pohovky nejsou určeny. Jsou určeny k odpočinku ve vzpřímené poloze. Spaní na gauči je však zlozvyk, který vám může pokazit spánek.

Proto je tak snadné usnout na pohovce.

Zdá se, že pohovky mají zabudovaný mechanismus, který uspí každého, kdo se v nich uvelebí. Zvláště po dobrém jídle nebo když běží seriál na Netflixu. Kéž by spánek přicházel tak rychle i v posteli. Odborníci našli odpověď. Pokud neustále usínáte na pohovce, v podstatě si pěstujete poruchy spánku. Nemá to nic společného se stresem, nervy, jídlem nebo prací, ale se zvyky. Podle neurologa Karola Uscamaity se mozek musí naučit spojovat postel se spánkem, aby se mohl přepnout do režimu spánku. Důvod, proč usínáme na pohovce, je tedy ten, že jsme mozek naučili nesprávné informaci, že obývací pokoj je místo, kde se spí.

Ti, kteří usínají na pohovce, se budí s níže uvedenými problémy.

Měkké polštáře jsou sice lákavé a jediné, co chcete, je na chvíli zavřít oči, ale když se probudíte, zjistíte, jak vás všechno bolí a tlačí.

Bolesti zad a šíje

Poloha při spánku je důležitým faktorem bolestí zad a šíje. Skřípnutí nervu nebo křeč v krku není při spaní na pohovce nic neobvyklého. Nejlepší je spát s oporou páteře a krku - a to spánek na gauči nenabízí. Pokud se čas od času probudíte s bolestí nervů nebo ztuhlostí, po několika minutách to přejde. Pokud si na to zvyknete, může to vést k dlouhodobému poškození bederní páteře a krku.

Bolestivé nohy

Je pravděpodobné, že jste vyšší než pohovka. Pokud ano, pokrčíte nohy nebo máte nohy svěšené přes pohovku. Určité zvednutí nohou během spánku může být prospěšné pro krevní oběh, ale spánek s visícíma nohama může často vést k necitlivosti a brnění dolních končetin.

Špatná kvalita spánku

Pohovka není postel. A obývací pokoj není ložnice. Obvykle spíte při zapnuté televizi. Kvůli hlasitým zvukům se opakovaně budíte nebo spíte neklidně. Kromě toho polštář pohovky nepodpírá tělo jako matrace.

Jak neusnout na pohovce (pokud to opravdu chcete)

Spaní na pohovce není nic nebezpečného, ale pokud přesto chcete zůstat vzhůru, můžete vyzkoušet tyto tři tipy.

I když je to lákavé, zůstaňte vzpřímeně sedět. Jakmile si lehnete, brzy upadnete do spánku.

Reklamní přestávky využijte k rychlému protažení nebo si dejte sklenici vody. Rozprouděte krev.

Světlo vám také pomůže, abyste se okamžitě neuspali. Nemusí to být nutně slavnostní osvětlení, ale více než světlo svíček by bylo výhodou. Kromě toho je kombinace modrého světla televize a zatemněné místnosti pro oči vyčerpávající.

Na zdřímnutí není nic špatného, ale pokud zaznamenáte poruchy spánku, je pravděpodobně načase zbavit se návyku, který si vaše tělo oblíbilo.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best