Home  /  Stories  /  Proč jsou muži schopni prožít orgasmus častěji než ženy: tento jev by nás měl všechny zajímat

Proč jsou muži schopni prožít orgasmus častěji než ženy: tento jev by nás měl všechny zajímat

Proč častěji a snadněji vyvrcholí muži než ženy? S biologií to nemá mnoho společného, ale spíše s naším chápáním sexu. To je překonané - a týká se to všech pohlaví.
26.05.2023
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Getty Images

Mezi muži a ženami jsou poměrně velké rozdíly. Rozdíly v platech žen a mužů jsou dost špatné, ale alespoň o nich mluvíme. O propasti v dosahování orgasmu se zatím mlčí. To teď chceme změnit.

Proč se vlastně muži při sexu častěji udělají?

Ve filmech a seriálech na sebe páry padnou a pak se to celé odehrává v posteli. Všichni jsou samozřejmě vždycky v náladě, sex trvá věčně a vždycky je to nářez. Můžete doslova vidět ohňostroj nad postelí, když on a ona (většinou samozřejmě ve stejnou dobu) dojdou k mega orgasmu. Skutečnost je ale jiná. Velmi odlišná. V heterosexuálních vztazích se obvykle udělá jen jeden - muž. Už slyším, jak se muži při čtení tohoto textu ptají, v čem je problém? Problém je v tom, že sex je dobrý jen tehdy, když se oba baví a na konci jsou spokojení. Kromě toho je pro mnoho lidí špatný sex důvodem k rozchodu. Takže pokud si ho užijete jen vy, můžete nakonec v posteli skončit sami.

Rozdíl v dosahování orgasmu se týká pouze jednoho pohlaví, protože muži dosahují orgasmu při sexu mnohem snadněji

Muži vyvrcholí jednodušeji. Heterosexuální, bisexuální i homosexuální muži, ti všichni to mají snazší než ženy. Studie Archivu sexuálního chování zjistila: 95 procent mužů uvedlo, že při sexu vždy vyvrcholí. U žen to bylo dobrých 65 procent. Ženy se však už nespokojí s olympijským heslem "Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se". Proč by také měly?

Pokud jde o rozdíl v počtu orgasmů, existuje pro muže dobrá i špatná zpráva. Špatnou zprávou je, že ženy prožívají vyvrcholení méně často než muži, a to především ve vztazích mezi muži a ženami. Orgasmus je méně pravděpodobným problémem při masturbaci nebo u lesbických párů. A dobrá zpráva pro muže - není to jen mužským  pohlavím, pokud žena neprožívá vyvrcholení.

Jak dosahujeme orgasmu?

V průzkumu výrobce sexuálních hraček LELO 80 procent účastníků uvedlo, že vyvrcholení dosahují masturbací, a jen necelých 20 procent při sexu s partnerem. Pokud jde o masturbaci, největší díl koláče ženského orgasmu si ukrajuje stimulace klitorisu (45 procent), na druhém místě je kombinovaná stimulace klitorisu a vaginální nebo anální stimulace (27 procent).

Proč je pro ženy těžší dosáhnout orgasmu při sexu?

Myslím, že se všichni shodneme na tom, že orgasmus má mnoho pozitivních aspektů. Zvedá náladu, pomáhá při bolestech hlavy a je to dobrý způsob, jak se zbavit frustrace a stresu. O tom, jak, kdy a jak často ženy k orgasmu přicházejí, nebo naopak nepřicházejí, se každý měsíc píše v mnoha článcích. Bohužel to není tak jednoduché jako přečíst si článek a pak už jen létají jiskry. Existuje totiž několik faktorů, které ženy blokují.

Nespokojenost s tělesným vzhledem

Ženy jsou ke svému tělu kritické. Někdy až příliš kritické a pak je pro ně těžké se od toho oprostit a sex si prostě užít. Místo toho zhasínají světlo nebo se v duchu zabývají tím, jak by si měly lehnout, aby nebylo vidět jejich břicho nebo strie na stehnech. To brzdí a stojí v cestě ženskému potěšení. Uvolněný sex je něco jiného.

Společenské stigma

Bohužel je stále rozšířený předpoklad, že ženy měly méně sexuálních partnerů nebo že by měly mlčet. Výkřiky rozkoše se setkávají s nelichotivým hodnocením.

Soukromá nevyrovnanost

Většina žen se stará o domácnost a výchovu dětí, často při práci. Výsledkem je únava a stres. Ne každá žena pak má na sex chuť nebo nechce partnera zklamat a přece jen se mu poddá. To rozhodně neusnadňuje dosažení orgasmu.

Anatomie

Co přesně se děje v těle mužů a žen během orgasmu, je stále předmětem mnoha výzkumů. Elisabeth Llyodová, profesorka biologie na univerzitě v Indianě, je přesvědčena, že aby žena snadno dosáhla orgasmu, musela by být vzdálenost mezi klitorisem a močovým otvorem menší než dva centimetry. Znamená to pro ženy život bez vyvrcholení, pokud je tato vzdálenost větší?

Anatomii změnit nemůžeme. Na ostatních bodech můžeme pracovat.

Jak to udělat, abyste při sexu jako pár dosáhli vyvrcholení

Pro vyvrcholení v posteli neexistuje žádný návod k použití, jako třeba u poličky v IKEA. Patří k němu spousta věcí. Trocha fantazie, správná poloha, dostatečné tření - ale také komunikace. Podle hesla "Zeptej se a budeš vyslyšen" je otevřená konverzace důležitou složkou pro naplňující sex. Bohužel jen 15 procent z výše uvedené studie to někdy udělalo. Je to hlavně proto, že se lidé stydí mluvit o svých preferencích nebo mají pocit, že druhá osoba není konverzaci otevřená. Je pravda, že ložnice je ne úplně vhodným místem pro nastolení tohoto tématu, ani v zápalu boje byste neměli stupňovat tlak. Důležité je mluvit stejným jazykem lásky a nevzpomínat, že milostný život byl v předchozím vztahu mnohem lepší. Rozdíl v počtu orgasmu tedy není biologický problém. Nikdo ho nemá na svědomí, ale problém vychází ze studu, nedostatku znalostí a zastaralých představ - a tuto propast je třeba konečně zasypat a zacelit.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best