Home  /  Stories  /  Proč jste pořád unavení, i když spíte dost?

Proč jste pořád unavení, i když spíte dost?

Spíte osm hodin, ale stále nejste odpočatí: může to být způsobeno kvalitou vašeho spánku. Co můžete udělat proti nezdravému spánku a kdy byste měli vyhledat pomoc.
02.02.2023
Text: Alex Mayer
Foto: Getty Images

Budík zazvoní, vy znovu a znovu mačkáte tlačítko snooze, až nakonec vyčerpaně vstanete. Ten pocit nepolevuje po celý den: Jste neuvěřitelně unavení a máte pocit, že jste nezamhouřili oka. A to i přesto, že jste spali dostatečně, tj. asi sedm až devět hodin - jak doporučují odborníci.

Pak je možné, že trpíte nezdravým spánkem, tzv. Junk Sleep. Stejně jako nezdravé jídlo je i nezdravý spánek nevalné kvality. Při tomto typu spánku se nemůžeme řádně zotavit, a proto jsme druhý den jen stěží odpočatí.

Často se po takových nocích cítíte nejen unavení, ale také úzkostní, zapomínáte, rychleji se rozčílíte a snáze ztrácíte koncentraci. Pokud dlouhodobě špatně spíte, můžete být také častěji nemocní, mít zažívací problémy nebo sklony k nadváze.
Pokud máte každé ráno pocit, že jste skoro vůbec nespali - případně trpíte syndromem nezdravého spánku - mohou vám pomoci následující tipy.

1. Nerušené prostředí

Jedním z důvodů špatného spánku může být to, že se v noci stále budíte. Ačkoli si to možná ani neuvědomujete, drobná vyrušení mohou mít negativní dopad na kvalitu vašeho spánku. Proto je důležité odstranit rušivé zdroje světla, nasadit si masku na oči nebo si v případě potřeby pořídit tmavé závěsy. Zkontrolujte teplotu v místnosti (raději o něco nižší než příliš teplá), zvažte, zda by vám nepomohlo spát se špunty do uší, a v případě nutnosti vyžeňte chrápajícího partnera z ložnice.

2. Spánková hygiena, spánková hygiena, spánková hygiena!

Nelze to opakovat dostatečně často: Dobrý spánek začíná ještě před usnutím. Pokud budete dbát na pravidelný spánek, zdržíte se vysoce stimulujících činností (včetně několikahodinového scrollování!) zhruba dvě hodiny před plánovanou dobou spánku a v ideálním případě úplně odložíte mobilní telefon, naladíte své tělo na správný spánek. Čtení, šálek čaje, tichá hudba nebo meditace v posteli mohou usnadnit usínání a zajistit klidnou noc.

3. Méně energetických nápojů, kávy a alkoholu

Pokud během dne konzumujete velké množství energetických nápojů a kávy, máte tendenci hůře spát. Totéž platí pro alkohol: může se zdát, že sklenička večer vám pomůže usnout. Bylo však prokázáno, že alkohol zhoršuje kvalitu spánku a ráno se cítíme nevyspalí - navzdory dostatku spánku.

4. Přijďte na kloub svým snům

Neklidné sny nebo dokonce noční můry vás připraví o klidný spánek. Může vám pomoci vést si snový deník a sledovat, zda vás opakovaně pronásledují stejné nebo podobné motivy a co za nimi může být.

Každý, kdo dlouhodobě trpí špatnou kvalitou spánku, by se měl poradit s odborníkem. V některých případech mohou být příčinou také nemoci, jako je vysoký krevní tlak, srdeční problémy, syndrom spánkové apnoe nebo deprese.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best