Home  /  Stories  /  Proč může být dloubání v nose nebezpečné

Proč může být dloubání v nose nebezpečné

Vyndat v nestřeženém okamžiku kousek z nosu není žádný velký problém. Ale neustálé dloubání v nose může mít následky.
11.05.2023
Text: Alex Mayer
Foto: Getty Images

Pravděpodobně to děláme všichni, někdy tajně, někdy zcela nevědomě a zahloubáni do myšlenek: Šťouráme se v nose! Když nás někdo přistihne, jak se dloubeme v nose, většinou se stydíme, protože se to prostě nehodí. Pokud nám však v nose uvízne bubák, může to být nepříjemné, způsobit pocit cizího tělesa a někdy i ztížit dýchání. Takže samozřejmě musí ven! Může být ale dloubání v nose skutečně nebezpečné?

Náš nos disponuje důmyslným systémem: nosní sliznice ohřívá vdechovaný vzduch na tělu přiměřenou teplotu kolem 34 stupňů. Hlen zvlhčuje vzduch a zároveň zachycuje nečistoty a prach, aby se nedostaly do plic. Pokud však nosní sliznice není dostatečně vlhká, sekret vysychá a vzniká ucpaný nos. A to může být nepříjemné.

Bakterie a viry na rukou

Bakterie a viry se ve skutečnosti mohou do těla dostat přes špinavé prsty a nehty. Tyto bakterie mohou vyvést mikroorganismů, které osídlují nosní sliznici, z rovnováhy, což vede k infekcím a onemocněním.

Zdraví lidé se stabilním imunitním systémem si však s tímto problémem obvykle nemusí dělat starosti. Pravděpodobnost onemocnění z důvodu dloubání v nose je poměrně malá. Přesto se vyplatí si před rozsáhlejším dloubáním v nose umýt ruce, zejména v období nachlazení. A po dloubání v nose nebo smrkání byste si rozhodně měli ruce opět důkladně umýt.

Dlouhodobé potíže

Pokud se však v nose dloubete velmi často a intenzivně, můžete trpět krvácením z nosu. Většinou krev pochází z jemné pleteně žilek, která se nachází v blízkosti nosní přepážky. V nejhorším případě může neustálé dloubání v nose dokonce deformovat nosní přepážku a trvale ztížit dýchání.

Aby však nepříjemná nosní neprůchodnost vůbec nevznikla, můžete přijmout několik preventivních opatření. Například pravidelným používáním sprejů se slanou vodou, které zvlhčují nosní sliznici a zabraňují tak vzniku tvrdých nosních hlenů. Pokud je vzduch velmi suchý, může pomoci výplach nosu. Zvlhčující mast u nosního otvoru může také zabránit tvorbě nosních boláků.

A mimochodem: Pokud patříte k těm, kteří se v nose nejen dloubete, ale také si rádi dávají úlovek do úst - není to nebezpečné. Někteří vědci se dokonce domnívají, že by to mohlo posílit imunitní systém.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best