Home  /  Stories  /  Proč všichni mluví o ChatGPT?

Proč všichni mluví o ChatGPT?

Co chatbot umí a jaké změny přinese?
25.01.2023
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Getty Images

Jak skvělé by bylo, kdyby existoval textový program, který by pracoval s umělou inteligencí, využíval znalosti internetu a na konci by dodal ucházející text? ChatGPT to dokáže. Chatbot založený na umělé inteligenci je úžasně talentovaný a od listopadu 2022 vzbuzuje rozruch. ChatGPT píše vědecké texty, bulletiny nebo písně bez problémů, během několika sekund a jsou pozoruhodně dobré.

Bude chatbot ChatGPT brzy psát naše texty?

Microsoft údajně investuje miliardy dolarů do dalšího vývoje. Velký je však i odpor. Mnozí se obávají, že tento program otevře bránu podvodům na školách, univerzitách nebo ve vědě. Jiní vidí ohrožení pracovních míst. Potenciál využití ChatGPT je obrovský, ale s tím jsou spojeny i problémy.

ChatGPT: Jak funguje chatbot založený na umělé inteligenci

"GPT" znamená "Generative Pre-training Transformer". Jedná se o typ umělé inteligence, která se používá k vytváření textů podobných lidským. "GPT" vyvinula společnost OpenAI a jedná se o takzvaný "transformátor", což znamená, že pomocí neuronové sítě zpracovává texty a generuje odpovědi na otázky nebo vytváří texty na základě zadaných předloh.

Všimli jste si toho? Výše uvedené řádky byly napsány textovým programem jako odpověď na otázku "Co je ChatGPT". Za necelé dvě minuty byla otázka zodpovězena písemně. Od této chvíle píše článek opět člověk.

Algoritmus, který za ním stojí, rozumí několika jazykům, včetně programovacích. To ale není všechno. Pomocí softwaru lze také vést přirozeně vypadající rozhovory, které působí až strašidelně reálně. Vznikají tweety, básně nebo nové programy. Složité texty nejsou žádný problém a člověk by si dokonce mohl myslet, že za nimi stojí lidská práce. ChatGPT najde odpovědi na otázky ještě dříve, než je stihnete vygooglovat.

Přejdete na oficiální webové stránky ChatGPT, kliknete na vyzkoušet ChatGPT, ověříte se jako člověk a program může začít pracovat. Jediné, co program potřebuje, je konkrétní otázka (jak se ve skutečnosti jmenuje LadyGaga?) nebo konkrétní úkol (např. napsat báseň v japonštině o štěňátkách a tulipánech). Můžete sledovat, jak se text píše na obrazovce. Systém samozřejmě není neomylný a občas dává špatné odpovědi nebo si je prostě vymyslí. Pokud odpovědi nejsou správné, uživatelé je mohou změnit a ChatGPT si je zapamatuje pro budoucnost.

Herec Ryan Reynolds zkouší ChatGPT

ChatGPT je lepší než Siri a Alexa

Zdá se, že rozsah témat a kvalita odpovědí, které má ChatGPT k dispozici, jsou skutečně působivé. Program zvládá poezii stejně dobře jako výsledky fotbalové ligy. Umělá inteligence pravděpodobně brzy vytvoří Googlu vážnou konkurenci. Až se tak stane, změní se i způsob vyhledávání informací. Pokud se zeptáte na otázku "Jaké jsou důvody pro kryptoměny?", nedostanete seznam webových stránek, ze kterých musíte získat odpověď, ale skutečné důvody. 

Možnosti a potenciál takového programu jsou velké. Proto by nemělo trvat dlouho a společnosti budou používat ChatGPT nebo podobný program. To, co je přístupné firmám, však mohou využívat i všichni ostatní. Jak se na univerzitě kontroluje, zda si studenti své práce skutečně napsali sami? Budou pak mít všechny oborově podobné webové stránky obdobné texty? ChatGPT se může opřít pouze o odpovědi, které program najde někde na internetu, Siri a Alexa to umí také, ale velký rozdíl je v tom, že ChatGPT dokáže rozpoznat a napodobit určitý styl. Pokud dáte příkaz k napsání sarkastického milostného dopisu, Siri neví, co má dělat. Je však důležité poznamenat, že do systému byla primárně dodávána data pouze do konce roku 2021. Poté má jen omezené znalosti o světě a událostech. Kontrola faktů je proto nutností.

ChatGPT: Lidská inteligence má stále náskok před umělou inteligencí


Výzkum a výuka budou v případě zavedení ChatGPT čelit zvláštním výzvám. Vytváření autorských prací je ve škole a na univerzitě důležité; bez písemné práce nelze získat titul ani publikovat vědecké práce. Tým výzkumníků z Northwestern University nechal ChatGPT vytvořit krátké vědecké texty na základě skutečných vědeckých článků, které vyšly v pěti různých lékařských časopisech. Podle výzkumníků v jejich studii program fungoval dobře, bez problémů, s výjimkou nesprávného formátování. Lidští hodnotitelé přisoudili botovi pouze 68 % z nich. Také si všimli, že bylo překvapivě obtížné rozlišit, zda text napsal bot nebo člověk. Brzy tedy vyvstane otázka: Co už jsou vlastní úspěchy? ChatGPT je vzrušující projekt, ale rozhodně nebude předzvěstí nadvlády umělé inteligence, která učiní člověka nepotřebným. Alespoň prozatím ne.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best