Home  /  Stories  /  Promrhané miliony eur

Promrhané miliony eur

Těmito neúspěšnými přestupy hráčů se fotbalové kluby samy dostaly do ofsajdu.
01.03.2023
Text: Leonard Pack
Foto: Getty Images

Peníze vládnou světu - a fotbalu také. Závratné přestupové částky a přemrštěné platy hráčů? V profesionálním fotbale běžná praxe. Jaký jiný důvod by mohl mít rekordman Cristiano Ronaldo k přestupu do saúdskoarabského klubu Al Nassr. Základní částka 100 milionů eur plus dalších 200 milionů eur na mzdě za dva a půl roku je dobrý argument. Po stresu v Manchesteru United ho Red Devils dokonce pustili bez přestupové náhrady. Částka 300 milionů eur je pro klub z Blízkého východu téměř výhodná. Ostatní kluby měly méně štěstí. Za některé hráče zaplatily i přes 100 milionů eur, ale přestup se ukázal jako neúspěšný - Esquire představuje nejdražší přestupové neúspěchy v historii fotbalu.

7 nejdražších přestupů ve fotbale

Dobrý hráč nemusí nutně vést k dobrému týmu - trpká zkušenost, kterou muselo učinit mnoho fotbalových klubů. Získávají na hřiště nejnovější talenty, utrácejí miliony a pak se jim to nevyplatí. V následujícím přehledu vám ukážeme nejdražší přestupové propadáky v profesionálním fotbale. Jeden klub se v našem seznamu objevuje obzvlášť často.

7. Paul Pogba: Juventus Turin – Manchester United

Příběh přestupu Paula Pogby je kyvadlovou hrou mezi Anglií a Itálií. S jasným poraženým. V roce 2012 Pogba přestoupil z Manchesteru United do Juventusu Turín. A učinil tak na základě volného přestupu, protože Rudí ďáblové v hráče narozeného ve Francii přestali věřit. Hloupost: Pogba se ve Staré dámě stal jedním z nejlepších záložníků na světě. Tak dobrým, že Manchester chtěl svého bývalého hráče zpět. Museli za něj zaplatit neuvěřitelných 105 milionů eur. Po několika průměrných sezonách ho v roce 2022 opět pustili, aniž by za něj dostali jediný cent. Jeden z nejdražších přestupových propadáků v historii fotbalu. Nyní hádejte, kam se profesionální fotbalista přestěhoval.

6. Ousmane Dembélé: Borussia Dortmund – FC Barcelona

Nebudeme si nic nalhávat: Ousmane Dembélé je dobrý hráč. Velmi dobrý. Jeho působení v Barceloně však poznamenala četná zranění. Profesionální fotbalista vynechal téměř 700 dní, což činí celkem 102 zápasů. I po fázi rekonvalescence se Dembélé dostával na titulní stránky novin spíše kvůli svému špatnému chování než kvůli svému míčovému talentu. Na tréninky chodil vždy pozdě a málokdy se ukázal ze své nejlepší stránky. S vysokou přestupní částkou 105 milionů eur, kterou v roce 2017 za něj zaplatili Borussii Dortmund, je tento přestup rozhodně jedním z nejdražších přestupových omylů ve fotbalové historii.

5. Romelu Lukaku: Inter Mailand – FC Chelsea

Belgický reprezentant Romelu Lukaku se v Interu Milán vypracoval v jednoho z nejlepších útočníků na světě. Ještě předtím se znovu a znovu objevoval na hřišti v týmu Chelsea FC. V roce 2021 chtěli The Blues svůj bývalý talent získat zpět. Přestupová částka: 113 milionů eur. Ve 44 zápasech za Angličany však dokázal vstřelit jen 15 gólů - což se s jeho kvótou u Nerazzurri nedá srovnávat. Z přestupu se vyklubal jeden z nejdražších přestupových propadáků ve fotbale. Také proto, že se v rozhovoru otevřeně postavil proti trenérovi Chelsea Thomasi Tuchelovi - a ten ho už téměř nepoužíval. Na sezonu 22/23 byl pak zapůjčen zpět do Milána.

4. Eden Hazard: FC Chelsea – Real Madrid

Čtvrté místo v našem žebříčku je pro Real Madrid nejdražším přestupovým neúspěchem. V roce 2019 se uskutečnil dlouho připravovaný přestup Edena Hazarda. Útočník přestoupil z FC Chelsea do španělských Los Blancos za 115 milionů eur. Již na prvním tréninku se však projevil problém: Hazardův mizerný kondiční stav. Hráče narozeného v Belgii také často vyřazovala ze hry četná zranění. Každopádně už se nemohl rovnat svým londýnským slavným časům.

3. Antoine Griezmann: Atlético Madrid – FC Barcelona

Také Antoine Griezmann se dostal na žebříček nejdražších fotbalových přestupů. Když v roce 2018 veřejně koketoval s přestupem do španělského rivala FC Barcelona za 100 milionů eur, hrál za Atlético Madrid. Ten však odmítl, jak oznámil ve videodokumentu Gerarda Piquého. Barça byla rozzuřená. A přesto se o rok později přestup uskutečnil - za 120 milionů eur. Griezmannovy výkony však zůstaly hluboko za očekáváním. V roce 2021 byl zapůjčen zpět do svého starého klubu a nakonec v říjnu 2022 prodán zpět.

2. João Félix: Benfica Lissabon – Atlético Madrid

Současně s Griezmannovým odchodem podepsal smlouvu s Atléticem na rok 2019 Portugalec João Félix. Do jeho bývalého klubu Benfica Lisabon putovalo 126 milionů eur. Tam ve své poslední sezoně skóroval 24krát ve 26 zápasech. Tuto bilanci se mu však nepodařilo udržet. V 96 ligových zápasech vstřelil za Rojiblancos pouze 25 gólů. Zranění a neshody s trenérem Diegem Simeonem zpečetily jeho osud jako jednoho z nejdražších přestupových propadáků v profesionálním fotbale. Do konce sezony 22/23 byl zapůjčen do FC Chelsea.

1. Philippe Coutinho: FC Liverpool - FC Barcelona

Nejdražší přestup ve fotbale se přihodil FC Barceloně. Jak ukazuje náš žebříček, Barça při rozhodování o svých kádrech často překračuje své možnosti. Philippe Coutinho měl v roce 2018 zaplnit díru po Neymarově odchodu do Paris Saint-Germain. Tehdejší prezident klubu Josep Maria Bartomeu se zoufale snažil získat hráče Liverpoolu - a zaplatil za něj vysokou částku 120 milionů eur plus 40 milionů eur na možných bonusech. Zpočátku se Coutinhovi dařilo, ale pak přišel pád. V roce 2020 přišel na hostování do FC Bayern, kde proti svému skutečnému klubu vstřelil dva góly. Po jeho návratu do Katalánska se ho zoufale snažili zbavit. Bartomeu svými výdaji přivedl Barçu téměř k finančnímu krachu. V roce 2022 odešel Coutinho do Aston Villy za 20 milionů eur.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best