Home  /  Stories  /  Šéfredaktor Petr Matějček představuje dubnové vydání

Šéfredaktor Petr Matějček představuje dubnové vydání

Dej mi své jméno.
30.03.2023
Text: Petr Matějček
Foto: Getty Images

Co si budeme povídat, ve světě se poslední dobou děje ledacos – znovu krachují banky, českým zaměstnancům se loni propadly mzdy a z Ukrajiny se nepřestávají ozývat exploze. Jen máloco z toho ale paradoxně fascinuje západní společnost v takové míře jako novinky z domácností rodin Kardashianových a Jennerových. A naštěstí pro nás pro všechny jde v tomhle případě skutečně o dárek, který nikdy nepřestává dávat. Kylie Jenner tak například před pár dny nechala změnit jméno svému ročnímu synovi. Z Wolfa se stal Aire. „Věříme, že se k němu tohle jméno hodí lépe,“ píše se v oficiálním vyjádření, které onu rošádu doprovázelo. 

Ostatně nauce, jež se zabývá vznikem, tvořením, rozšířením a povahou osobních jmen, se říká antroponomastika. A je docela pravděpodobné, že Kylie a její početná rodina minimálně v uplynulém desetiletí okupovaly významnou část kapacity žen a mužů, kteří si tímto oborem vydělávají na živobytí. Koneckonců se Kardashianovým v posledních letech narodili North, Saint, Chicago, True, Stormi, Psalm a teď tedy Aire, což mimochodem znamená japonsky láska. Záhy se rovněž ukázalo, že tímto slovem může někdo, komu nejsou cizí vulgarismy, na Středním východě také nazvat něčí penis. 


Způsoby, jakými byl a je jednotlivec ve společnosti pojmenován, prošly dlouhým vývojem a nabývají rozmanité podoby. Opravdovými mistry v udělování rodných jmen byli podle Pulitzerovou cenou vyznamenané knihy Říše letního měsíce historika S. C. Gwynneho původní obyvatelé oblasti severoamerických Velkých planin – konkrétně pak kmen Komančů. Zatímco my máme indiány spojené především se vznešenými jmény náčelníků jako Sedící býk, Malý velký muž či Rudý oblak, v jejich táborech se to podle Gwynneho ve skutečnosti hemžilo spíš Krátkými ocasy, Smrdutými kojoty a Krysími úsměvy. 

Tak trochu novodobými indiány jsou v tomhle ohledu pornohvězdy. Alespoň to vyplývá z dokumentu Pornhub: Sex, prachy a internet, jenž, jak se dozvíte v naší kulturní rubrice, měl nedávno premiéru na Netflixu. Doba samozřejmě pokročila a civilizace se vyvíjí. V 21. století tak herci filmů pro dospělé v rámci tvorby svých uměleckých jmen oproti předkolumbovským domorodým etnikům jednají podle jasně nastaveného systému. Křestní jméno si vypůjčí od svého prvního domácího mazlíčka a příjmení jim určí název ulice, v níž vyrůstali. 

Pro mě osobně z toho vyplývají dva poměrně zásadní poznatky: pokud by se vám, milí čtenáři, tento úvodník náhodou nelíbil, mně to starosti dělat rozhodně nemusí, protože bych se jako Lucien Copernicus zajisté velmi obstojně uživil minimálně na OnlyFans. A za druhé bych měl svým rodičům okamžitě poděkovat za to, že nám se sestrou tehdy pořídili nejprve jezevčici Lucinku a až poté křečka Šmoulu. 

Mějte krásný den a nezapomínejte dávat pozor na to, jak vaše děti říkají svým mazlíčkům!

Petr Matějček, šéfredaktor

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best