Home  /  Stories  /  Šéfredaktor Petr Matějček představuje květnové vydání

Šéfredaktor Petr Matějček představuje květnové vydání

Smells Like Allergy.
27.04.2023
Text: Petr Matějček
Foto: Getty Images

Alergie je přehnaná reakce imunitního systému organismu na látky, se kterými se běžně setkáváme v našem prostředí. Spektrum projevů alergických reakcí je velmi široké, od banální rýmy až po anafylaktický šok, který může končit smrtí. SMRTÍ, vážení přátelé! Je 18. dubna 5:47 ráno a aktuální číslo magazínu Esquire by mělo co nevidět vyrazit do tiskárny. Mělo. A pokud čtete tyhle řádky, tak se to nakonec i podařilo. 

Nicméně v okamžiku vzniku tohoto úvodníku to vypadalo bledě. Místo toho, abych zde pro vás chystal literární amuse bouche, jež vás patřičně naladí na to, co vás čeká na následujících stránkách, sám sedím s dechovou nedostatečností u snídaně složené z antihistaminik a kortikoidových mastí a říkám si, jak fenomenálně trefné je, že zrovna na dnešek spadá mezinárodní den análního sexu. Avšak jak psal už Charles Bukowski: „What matters most is how well you walk through the fire.“ 

Je načase přestat fňukat a uvědomit si, že utrpení mnohdy představuje tu nejefektivnější hnací sílu. Frontman kapely Nirvana Kurt Cobain dokonce kdysi prohlásil, že je tragédie neodmyslitelnou přísadou skutečného umění. Byť dodnes není jasné, jaký měl rodák z amerického Aberdeenu vztah k jarnímu pylu břízy, vrby či jasanu, nelze pochybovat o tom, že o umění věděl jeden z nejlepších kytaristů všech dob své a protagonisté našeho květnového vydání by s ním v tomto ohledu zajisté souhlasili. 

Ne, milí čtenáři, nenechte se mýlit, tohle není číslo o utrpení – je o umění. O umění, které tady není od toho, aby dekorovalo svět kolem nás, ale proto, aby bouřlivě reagovalo na všechny politické a společenské alergeny v něm. O umění, ze kterého nás sice příležitostně pálí oči, zato však stejně jako jaro dokáže z životů i duší sfouknout prach každodennosti. A v takovém případě jsem dokonce i já ochotný přetrpět kdejaký nežádoucí symptom. 

Petr Matějček, šéfredaktor

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best