Home  /  Stories  /  Šéfredaktor Petr Matějček představuje srpnové vydání

Šéfredaktor Petr Matějček představuje srpnové vydání

Dobrý ročník.
27.07.2023
Text: Petr Matějček

Francouzský režisér Jean-Luc Godard vždy tvrdil, že kinematografie je tím nejkrásnějším podvodem na světě. Jiní říkají, že nám, běžným smrtelníkům, dávají filmy příležitost v relativním bezpečí procítit mnoho různých životů. A pokud jste se jako my zrovna vrátili z Karlových Varů, kde jsme během festivalu devět dní provozovali naše Esquire Studio, tak víte, že film a svět kolem něj může představovat také společenské bitevní pole s nekonečně dlouhou válečnou frontou v podobě červeného koberce. 

Naneštěstí je film poslední dobou také něco jako chápan černý, tedy zvířecí druh, jenž sice ještě není úplně kriticky ohrožený, ale tak nějak všichni tušíme, že – pokud se rychle něco zásadního nestane – bude co nevidět následovat orangutana bornejského na vrchol červeného seznamu Mezinárodního svazu ochrany přírody. Ano, minimálně díky měsíčním výpisům z účtu (jsou to ty zprvu těžko identifikovatelné dvousetkorunové obnosy) víme, že jsou tady Netflix, HBO Max, Disney+, Apple TV a spol., které jsme si během pandemie všichni ochotně předplatili. Jenže tyhle služby v rámci naší rétoricky literární konstrukce představují spíš komerčně turistické atrakce než volnou přírodu. Film patří do kina. Tam se zrodil. Tam jsme nad ním společně všichni od dětství žasli. A jedině tam může ona desátá múza skutečně naplno rozvinout své kouzlo.


Během setkání s režisérem Davidem Ondříčkem jsem si letos ve Varech uvědomil, že bohužel už netuším, kdy jsem byl v kině úplně poprvé a co jsem tam tehdy viděl. Byť se domnívám, že to bylo s babičkou v Příbrami, lístek stál sedm korun a šlo o reprízu Vinnetouova Posledního výstřelu. Nicméně zaručeně vím, kdy jsem v kině viděl filmů naprosto nejvíc. Psal se rok 1999. Boomeři se obávali digitálního armagedonu, generace X poslouchala Baby One More Time od Britney Spears, Harvey Weinstein patřil coby zakladatel Miramaxu alespoň oficiálně ještě k následovníkům světlé strany Síly, i v českých kinech se začalo sousedstvo rušit hlasitou konzumací popcornu a světem scénického umění se šířil plošný požár jménem megaplex. A Hollywood tehdy ještě dělal opravdu jen to, co odjakživa dělá nejlépe – bavil:

Americká krása, Austin Powers, Jeden svět nestačí, Klub rváčů, Kluci nepláčou, Lola běží o život, Magnolia, Matrix, Narušení, Notting Hill, Ospalá díra, Prci, prci, prcičky, Spalující touha, Šestý smysl, Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba, Talentovaný pan Ripley, V kůži Johna Malkoviche, Wild Wild West, Záhada Blair Witch, Zelená míle.

Zatraceně dobrý ročník. Stejně jako ten letošní karlovarského filmového festivalu, který mi tohle všechno znovu připomněl. Děkuji!

Petr Matějček, šéfredaktor

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best