Home  /  Stories  /  Sex v době menstruace už není tabu

Sex v době menstruace už není tabu

Sex během menstruace není tabu, není nenormální, zvrhlý ani špinavý - vše, co byste o něm měli vědět.
24.04.2023
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Getty Images

Ženy jsou různé a jejich menstruace také. Některé ženy nemají s měsíčky žádné problémy, jiné trpí extrémními bolestmi. Pro některé ženy sex během menstruace nepřipadá v úvahu, jiné mají dokonce zvýšenou touhu. U mužů tomu není jinak. Někteří muži raději nesouloží, jiným to nevadí. Z lékařského hlediska proti sexu v době menstruace nelze nic namítat. Bohužel existuje spousta neznalosti a představa, že menstruační sex je tabu. Je na čase si pár věcí vyjasnit.

Sex v období menstruace: Co byste měli vědět o touze během jejího období

Když má žena menstruaci, mnoho párů si sex odpustí. Ale proč vlastně? O sexu a o menstruaci mluvíme častěji než kdykoli předtím. Proč tedy tato otevřenost ještě nedorazila do mnoha ložnic? Podle zprávy Hygiene Matters Report výrobce buničitých výrobků SCA jen každá pátá žena někdy mluvila se svým partnerem o své menstruaci. Jediné, co pomáhá, je otevřeně mluvit o tom, zda se zdržujete sexu, nebo zda menstruace není překážkou. Endometrióza a extrémní bolesti při krvácení jsou pro ženy skutečným problémem. Někdy se žena prostě necítí sexy, může bojovat s pupínky nebo nafouklým břichem. Jinými slovy, to, že to může být teoreticky, neznamená, že se to musí stát prakticky. Menstruační sex je možnost, nic víc.

Časy se mění: menstruační sex je stále více považován za normální

Jedním z důvodů, proč je menstruační sex stále považován za tabu, je asociace, že krev znamená nemoc a bolest. Menstruační krev je však jiná než ta, kterou mají ženy v žilách. Pomalu však dochází k přehodnocování. Tabu se naštěstí pomalu zmírňuje. Ukazují to i statistiky. Například ve zprávě Amorelie Sex Report 2019 pouze 16 % žen uvedlo, že mají sex během menstruace. A 37 procent uvedlo, že to považuje za nehygienické. Ve zprávě Amorelie Sexreport 2021 se objevuje změna. Nyní již 34 procent respondentek uvedlo, že mají během menstruace intimní styk.

Sex během periody je výrazem velké intimity. Pokud partner přijme, že menstruační krev je něco zcela přirozeného, a vědomě ji začlení do sexuálního života, může to vztah velmi obohatit.

Sex během menstruace: Několik věcí, které byste měli vědět

Není třeba se na to nijak zvlášť připravovat. Existuje však několik rad, které byste měli znát.

 • Skoncujte s předsudky, že děláte něco "nechutného" nebo že postel po sexu vypadá jako místo činu. Je to věc naší mysli. Sex si máte užívat. Ve skutečnosti žena během menstruace ztratí v průměru jen půl šálku krve - a rozhodně ne všechnu v ten okamžik.
 • Je možná jakákoli sexuální poloha, kterou praktikujete v ostatních dnech. Měli byste však mít na paměti, že pochva je citlivější a neměla byste hned šlapat na plyn. Zvláště důležité je nyní věnovat pozornost tomu, jak váš sexuální partner reaguje.
 • Bez antikoncepce se neobejdete ani během menstruace. Je méně pravděpodobné, že žena bude ovulovat, ale není to nemožné.
 • Máme co do činění s krví a ta může špinit. Proto je dobrou volbou sex ve sprše nebo velký ručník, který si dáte pod sebe. Mít po ruce vlhčené ubrousky je také dobrý nápad.
 • Opatrně s tampony. Protože jsou velmi pevné, může to být při sexu nepříjemné pro něj i pro ni. Zejména tampon může být velmi pevně zatlačen do pochvy a může být obtížné jej opět vytáhnout. Speciální měkké tampony jsou určeny přímo pro menstruační sex, ale nemají vytahovací šňůrku, což může způsobit problémy při jejich vyjímání.
 • Sex není jen o penetraci. Pokud to pro vás nepřipadá v úvahu, můžete také použít sexuální hračky, věnovat se análnímu sexu nebo si navzájem poskytnout pomocnou ruku.

Výhody sexu během periody

 • Existuje mnoho důvodů, proč mnoho žen nemá sex během menstruace - ale žádný z nich není zdravotní.
 • Mnoho žen má během menstruace větší chuť na sex. Má to jednoduchý důvod. Na začátku menstruace se zvyšuje hladina estrogenu a testosteronu, což zvyšuje prokrvení oblasti genitálií. Což je důvod, proč vagína reaguje na dotek mnohem citlivěji. Výhodou je, že ženy mohou vyvrcholit snadněji než v jiné dny a orgasmus je také intenzivnější.
 • Poměrně dost žen zjišťuje, že orgasmus během menstruace zmírňuje křeče, protože se uvolní svaly. Dochází také ke zvýšenému výdeji hormonů štěstí, jako je oxytocin, které v těle působí jako přirozený lék proti bolesti.
 • Protože je nyní pochva lépe prokrvená a otevřenější, lze ve většině případů upustit od lubrikantu.
 • Je tu však jedna nevýhoda. Krev zvyšuje riziko infekce možnými přenosnými chorobami. Pokud svého sexuálního partnera (zatím) dobře neznáte, měli byste používat kondom. To však platí i pro sex mimo menstruaci.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best