Home  /  Stories  /  Sexuální nechutenství

Sexuální nechutenství

Když libido selhává: 5 možných příčin ztráty sexuální energie
10.01.2023
Text: Charlotte Eckardt
Foto: Getty Images

Po náročném dni v kanceláři je sotva něco lepšího než se schoulit na gauč a nic nedělat. Možná si dáte drink, podíváte se na seriál a objednáte si večeři ve své oblíbené restauraci. Na nic jiného už nezbývá téměř žádná energie a "Netflix and chill" se stává tím, čím původně byl - bez jakýchkoli závazků.

Je zcela normální, že vám každodenní stresující život nedovolí čas od času divoce skákat po peřinách. Pokud však vaše libido náhle ustane a sex se stane spíše povinností než potěšením, může za tím být něco víc.

Jak velká touha po sexu je normální?

Nedostatek touhy po sexu není vždy neobvyklý nebo znepokojující. Kdo chce mít sex a jak často, je super individuální, neexistuje pro to žádný standard. Partneři mohou mít například aktivnější libido, aniž by s nimi bylo cokoli v nepořádku. V každém případě je důležité nenechat na sebe tlačit a nevyvíjet tlak na ostatní. I když byla touha v určitém období větší, není to zpočátku problém a je to zcela v pořádku.

Problémem se stává pouze tehdy, když jeden trpí přetlakem. Jinými slovy, pokud by si dotyčná osoba přála mít více sexu, respektive více touhy po sexu. V tomto případě je vhodné se podívat na různé možné příčiny. Ty však nemohou nahradit spolehlivou diagnózu. Pokud tedy máte podezření, že za tím stojí nějaká nemoc, obraťte se na svého rodinného lékaře.

5 možných příčin ztráty libida

1. Jaké léky užíváte?

Nejdříve byste se měli podívat do své lékárničky. Často můžete najít tablety, které mohou mít vliv na sexuální touhu. Za ztrátu libida mohou být zodpovědná zejména antidepresiva, léky na snížení krevního tlaku a léky na srdce. Léky na obnovení růstu vlasů však nejsou také bez následků. To samozřejmě neznamená, že tyto léky vždy utlumí vaši touhu po sexu. Pokud máte podezření na nějaký lék, promluvte si s lékařem, vysvětlete mu své podezření a případně požádejte o alternativy. Samozřejmě byste nikdy neměli přestat užívat léky na předpis sami bez konzultace s lékařem.

2. Na vině jsou také hormony!

Hormonální antikoncepce může také narušit vaše libido. Koneckonců narušují přirozenou hormonální rovnováhu. V některých případech může například antikoncepční pilulka nebo hormonální náplast tlumit chuť na sex. I v tomto případě byste se měla vždy poradit se svým gynekologem.

3. Když se stres každodenního života stane příliš velkým

Skutečnost, že na sex nezbývá téměř žádná energie, může být také známkou toho, že se psychický stres vymyká kontrole. Kromě běžného stresu mohou být příčinou ztráty libida také duševní onemocnění, jako je deprese, syndrom vyhoření nebo úzkostné poruchy. Prvním kontaktním místem je váš rodinný lékař, který vás může doporučit k psychiatrovi nebo psychoterapeutovi.

4. Zdravotní příčiny

Nejen duševní onemocnění mohou mít vliv na sexuální touhu. Za ztrátou libida mohou být také nemoci, jako je endometrióza, cukrovka, nedostatečnost ledvin, cirhóza jater nebo neurologické problémy. Samozřejmě to nemusí nutně znamenat, že trpíte některou z těchto nemocí. Pokud však trpíte takovým onemocněním a najednou máte menší chuť na sex, může to mít souvislost.

5. Je to nedostatek vzrušení, nebo příznaky krize?

Zejména u lidí, kteří jsou v dlouhodobých vztazích, se může touha po sexu snížit. Koneckonců, ne vždy jste tak vášniví, jako když jste čerstvě zamilovaní. Pokud v posteli prostě chybí vzrušení a šíří se nuda, měli byste si to vzájemně sdělit. Možná by byl vhodnější jiný model vztahu? Nebo byste mohli vyzkoušet nové věci v posteli? Může však stačit i to, že si pohlavní styk poznamenáte do deníku. Zní to nesexuálně, ale často to pomáhá oživit touhu.

Vzájemnou touhu však tlumí i hlubší problémy ve vztahu. Pokud se stále točíte v kruhu a nemůžete se pohnout kupředu, vyplatí se přizvat neutrální stranu v podobě párového terapeuta. Protože jak už to tak bývá, sexuální nechuť bývá pouze příznakem, nikoli příčinou.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best