Home  /  Stories  /  Single Living je důvod k oslavě - s našimi tipy proti osamělosti to tak zůstane

Single Living je důvod k oslavě - s našimi tipy proti osamělosti to tak zůstane

Žít sám může být příjemné - a podle vědy je to také dobré pro osobní rozvoj.
22.03.2023
Text: Leonard Pack
Foto: Getty Images

Náš domov je nejdůležitějším místem v životě. Místo, kde obvykle trávíme nejvíce času, kde žijeme, jíme a spíme. Je elementární, abychom se mezi svými čtyřmi stěnami cítili dobře. Zejména pro psychiku. Musíme zjistit, jaký model bydlení nám nejlépe vyhovuje. Je to sdílený byt se dvěma přáteli, rodinný dům s partnerem a dítětem, nebo samostatná single domácnost? Otázka pro každého jednotlivce. Téměř pětina občanů 4eské republiky žije samo. Tendence - rostoucí. Někteří proto, že chtějí, jiní proto, že musí. Přesto není pro osobní rozvoj špatné naučit se žít sám, alespoň na chvíli. S našimi radami proti hodinám o samotě to snadno zvládnete.

Žít sám: Toto jsou výhody jednočlenné domácnosti

Možnost žít sám je často výsadou, zejména pro mladé lidi, jako jsou studenti. Samozřejmě, že sdílení bytu má své kouzlo - pokud ovšem nežijete v komunitě sériových vrahů. Ale bydlet sám může být také docela fajn. Můžete si byt zařídit podle svých představ, popustit uzdu fantazii jako Tine Wittler na poli interiérového designu a udělat si všechno přesně podle svých představ. Nikdo nebude reptat kvůli vaší noční návštěvě nebo pozdnímu návratu domů po návštěvě baru. Nikdo s vámi nechce probírat problémy u snídaně, když se mu zrovna nechce. A nikdo vám neříká, co máte dělat a co ne. Uklízení a úklid? Dělají to, když se jim chce. Vaření? Čas si vybíráte sami. Pozvat přátele? Kdykoli se vám zachce. V ideálním případě to všechno můžete dělat i v případě, že žijete například s partnerem. Ale mluvme na rovinu: pokud jsou v domácnosti dva nebo více lidí, kompromisy patří ke každodennímu životu.

To je důvod, proč byste měli jednou žít sami

Samozřejmě je to všechno poněkud romantická představa. Ale musíte si život o samotě ať už chcete, nebo ne - zpříjemnit. Protože toto je jisté: naučit se zvládat život o samotě je pro osobní rozvoj nepostradatelné. Nejen proto, že nás to činí nezávislejšími, ale také proto, že nás to připravuje na případné chvíle, kdy se skutečně ocitneme (nechtěně) sami. Učíme se také převzít odpovědnost a naslouchat sami sobě. To je také základním kamenem pro jakýkoli vztah a budoucí bydlení. Být sám je v psychologii vnímáno jako existenciální zkušenost. Není to vždy snadné, ale je to součást lidského bytí. S našimi radami proti osamělosti to také jde mnohem snáze.

Život o samotě: 7 tipů proti osamělosti

V této ódě na život o samotě musí být jedna věc jasná: I když někdo potřebuje více kontaktů, někdo méně - lidé jsou společenští tvorové. Podle francouzské studie platí, že pokud žijeme dlouho sami a cítíme se osaměle, častěji trpíme depresemi, úzkostmi a obsedantně-kompulzivními poruchami. Souvislost s duševními chorobami však existuje pouze tehdy, když se skutečně cítíme osamělí. Tuto emoci nelze ztotožňovat s osamělým životem. Mnoho lidí je přece také spokojeno se svou svobodnou domácností. Aby to tak zůstalo i pro vás, sestavili jsme osm rad proti osamělosti:

1. Hledání zdroje osamělosti

Prvním krokem je zjistit, proč se cítíte osamělí. Jedná se o krátkodobý stav, trpíte aktuálním ročním obdobím (zimní blues vás zdraví), nebo tento pocit pozorujete již delší dobu? Můžete svou osamělost přičíst určitým okolnostem? Například když se blíží velké změny, často se cítíme trochu bezmocní a osamělí - to není vždy příjemné, ale je to zcela normální. Pocit osamělosti někdy patří k životu. Nalezení zdroje, který je za pocit osamělosti zodpovědný, může pomoci proti němu bojovat. Pokud si však svou osamělost nedokážete vysvětlit nebo se tak cítíte již delší dobu, měli byste přejít rovnou k bodu 8. V opačném případě by vám mohly pomoci ostatní tipy.

2. Vytvořte si strategie a struktury

Vytváření struktur zní trochu banálně. Jako prázdná fráze, která se často skloňuje v obchodním styku. Ale: může to být také lék proti osamělosti. Zavedení rutiny v každodenním životě je osvědčený způsob, jak minimalizovat nejrůznější psychické problémy. Struktury vytvářejí duševní jasnost a pomáhají nám zůstat stabilní i v těžkých chvílích. Zvláště pokud jste dříve žili s jinými lidmi, je důležité se od běžných rutin oprostit a vytvořit si nové, vlastní. Příjemné rituály, jako je chutné jídlo, vyvolávají pocity štěstí - nejlepší lék proti osamělosti.

3. Zajistěte si pravidelný společenský život

Společenský kontakt je zázračným lékem na osamělost (alespoň po většinu času). Časté setkávání s rodinou nebo přáteli vám prospěje. Projevte odhodlání: organizujte setkání, rezervujte si stůl v restauraci nebo pozvěte lidi k sobě domů. Pokud se tak děje příliš zřídka, zkuste iniciovat pravidelná setkání - a stůjte za nimi. Koneckonců, když budete s někým, nemůžete být logicky tolik sami.

4. Hledejte nové projekty

Lidé usilují o úspěch. To, že jsme něco dokázali a že jsme si za to připsali zásluhy, nás činí šťastnými. Tak jsme prostí. Využijte toho: předělejte si domov, najděte si nový kutilský projekt nebo se naučte nový jazyk. Pracovní terapie dokáže zázraky - a možná při ní najdete novou vášeň.

5. Buďte aktivní

Když už jsme u těch nových projektů: Dělejte věci na vlastní pěst. Zajděte si do muzea nebo se projděte po pěší zóně. Obzvlášť užitečné jsou samozřejmě sportovní aktivity. Můžeme vypustit páru a tělo uvolňuje hormony štěstí. Malý tip: přihlaste se do týmového sportu v místním sportovním klubu, a zabijete tak dvě mouchy jednou ranou.

6. Změňte svou životní situaci

Vyzkoušeli jste už všechno, ale stále se cítíte osamělí, přestože máte rušný každodenní život a pravidelný společenský život? Pak možná jen nejste typ, který by žil sám. A to vůbec není špatně. Někteří lidé potřebují více sociálních kontaktů než jiní. Pohodový sdílený byt je pro vás pravděpodobně to pravé. Začněte hledat!

7. Vyhledejte pomoc

Pokud pocit osamělosti jen tak nezmizí a vy jím aktivně trpíte, měli byste v určitém okamžiku vyhledat terapeutickou pomoc. Důvody osamělosti často leží mnohem hlouběji a nelze je vysvětlit pouhou samotou. Neváhejte se poradit s psychologem. Koneckonců, život je příliš krátký na to, abyste ho prožili v osamění!

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best