Home  /  Stories  /  Stonewalling - jak nenapravitelně zničit vztah budováním zdí

Stonewalling - jak nenapravitelně zničit vztah budováním zdí

Když hádky vypadají takhle, jako hádky Jennifer Aniston a Vince Vaughna ve filmu The Break Up, říká se tomu stonewalling.
01.05.2023
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Universal Studios

Když se zeptáte lidí, co chtějí ve vztahu, zjistíte, že dobrá komunikace je na seznamu přání na prvním místě. Nikdo se nechce hádat a prát, ale někdy se tomu pár nevyhne. S partnerem se pohádáte, hádka se zhorší a nakonec vy nebo (ten druhý) vezmete nohy na ramena. Dveře se zabouchnou a diskuse skončí, ale problém se nevyřeší. Co se však stane, když se partner stáhne ze všech diskusí? Pak se tomu říká stonewalling a je to zabiják vztahu. Nikdy jste o něm neslyšeli? Ale pravděpodobně jste to zažili nebo jste to sami udělali. Chcete se vsadit?

Stonewalling - co to znamená pro vztah?

Stonewalling neznamená nic jiného než stavění zdí. Doslova stavíte zeď, která blokuje jakoukoli výměnu názorů. Jeden nebo oba partneři spolu přestanou mluvit nebo jednoduše nechají konverzaci utichnout. Dotyčný se záměrně uzavírá a neumožňuje žádnou konverzaci, a tedy ani řešení problémů. To lze chápat i fyzicky. Osoba se například zcela uzavře nebo odvrátí, předstírá zaneprázdněnost, mlčí nebo se chová jinak extrémně rušivě. Stonewalling se projevuje nejen tehdy, když někdo fyzicky opustí místnost, ale také když se vnitřně stáhne.

Není to nový termín, ale je stále aktuální. Pro většinu odborníků na vztahy je stonewalling začátkem konce. I to dává smysl, protože pokud není možná žádná konverzace, jak může pokračovat? Stonewalling je především přirozenou reakcí na pocit přetíženosti. Stonewalling je forma řešení konfliktů, jen ne příliš dobrá. Je sice pravda, že diskuse je prozatím ukončena a dotyčný může od problému na krátkou dobu utéct, ale řešení vypadají jinak, jak všichni víme. V hádce nebo diskusi se jedna osoba neumí zachovat jinak než přerušit komunikaci. Pro druhou osobu je to nakonec jedna věc - frustrující a nespravedlivá, protože nikoho nemůžete nutit, aby mluvil.

Jaké jsou důsledky stonewallingu ve vztahu?

Stonewalling lze chápat jako ochranný mechanismus, který mnoho lidí nepoužívá vědomě, ale instinktivně. Právě to činí toto chování problematickým. Pokud jde o závažné problémy, které pro druhého člověka zdaleka nejsou zcela probrány, nezřídka se cítí být druhou osobou opuštěn.

Další důsledky mohou být následující:

  • Nikdy nedojde k objasnění toho, co vás trápí.
  • Necítíte se být bráni vážně ani oceňováni.
  • To znemožňuje, aby se vztah rozvíjel a rostl.
  • Problémy se přestávají řešit, protože se nikdy nic nevysvětlí.
  • Nedorozumění jsou na denním pořádku.
  • Je to zatraceně špatný komunikační styl!

Stonewalling se nevyskytuje jen ve vztazích

Stonewalling se neodehrává jen ve vztazích s osobou vašeho srdce, ale také v politice. Stále znovu slýcháme od politiků, že i oni se z rozhovorů s koaličními partnery stahují. Několikrát z toho byl obviněn i Donald Trump (kdo jiný!). Se stonewallingem se můžeme setkat i v pracovní sféře. Když se s vámi kolegové nebo nadřízení nebaví, je hranice k mobbingu velmi tenká.

Čtyři přístupy ke stonewallingu

Stonewalling je zkouškou každého vztahu. Důležité není jen to, ZDA spolu páry mluví, ale také KDY a JAK.

1. Důležitý je okamžik

Když někdo přijde domů z pracovního dne a je okamžitě konfrontován s obviněními, není příliš přístupný řešení problémů. Těsně před spaním také není vhodná doba. Ale u kuchyňského stolu, uvolněně se sklenkou vína nebo na neutrální půdě, během procházky, je to mnohem lepší. Čím klidnější atmosféra, tím větší šance na produktivní rozhovor. Koneckonců jde o řešení problému a ne o shazování druhého člověka.

2. Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá

To přísloví je tak staré, a přesto tak pravdivé. Pokud chcete něco říct, mělo by to začínat slovem "já" nebo "mě". "Chci/nechci". "Je pro mě důležité, aby". "Chápu, že". To zní lépe než výčitka "Nikdy mě neposloucháš". "Ty vždycky chceš...".

3. Místo stonewallingu si udělejte raději přestávku

Při konfrontaci s problémy nemusíte mít vždy hned na všechno odpověď. Naopak. Dává smysl říci: "Musím to vstřebat", než odpovíte na kritiku. Procházka kolem bloku vám může pomoci vyčistit si hlavu. Může na kritice něco být? Pokud ano, proč nebo proč ne? Stonewalling nemusí nutně znamenat, že jste duševní troska; může to také znamenat, že situaci nezvládáte. Všichni jsme už v tom bodě byli.

4. Kritika jako příležitost

Umlčování nebo ignorování problému jej neřeší. Ve skutečnosti ho ještě zvětšuje. Diskusi je proto třeba vnímat jako příležitost ke znovunavázání vztahu.

Pokud však nedojde k žádné trvalé změně nebo pokud je stonewalling příznakem narcisty, pak obvykle pomůže jen odloučení. Ne každý, kdo se dopouští stonewallingu, je narcistický. Téměř všichni narcisté se však dopouštějí stonewallingu, což nelze zvládnout bez odborné pomoci.

V každém případě je důležité řešit problém stonewallingu v rané fázi, aby tato špatná forma komunikace nezakořenila. Pokud se neustále vyhýbáte konfliktům, vystavujete svůj vztah dlouhodobému riziku.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best