Home  /  Stories  /  #SunburnChallenge

#SunburnChallenge

Trend #SunburnChallenge je tak problematický, že ho na své platformě nechce ani TikTok.
18.01.2023
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Getty Images

Pohled ven je jasný: o letních teplotách si v současné době můžeme nechat jen zdát. Nikdo nevychází ven bez rukavic, šály a čepice. Zatímco u nás je zima, v Austrálii je vrcholné léto a slunce pálí. Pro Australany, kteří milují slunce, to vlastně znamená, že by se měli řádně chránit opalovacím krémem. A pak jsou tu lidé na TikToku, kteří odstartovali velmi problematickou výzvu #SunburnChallenge. Hashtag, který uživatele vybízí, aby se pochlubili svými nejbolestivějšími spáleninami, extrémními liniemi opálení a loupající se kůží, jako by oslavovali opalování na slunci bez opalovacího krému jen proto, aby získali kliknutí. Tento trend je natolik problematický, že se do něj vložil sám TikTok a hashtag smazal.

#SunburnChallenge - trend TikToku, který může být zdraví nebezpečný

Nejen TikTok je znepokojen #sunburnchallenge, ale také dermatologové, kteří musí v případě podezření tyto uživatele léčit.

#SunburnChallenge na TikToku: Míra výskytu rakoviny kůže je celosvětově vysoká

Podle Světového fondu pro výzkum rakoviny (World Cancer Research Fund International) mají Austrálie a Nový Zéland nejvyšší výskyt rakoviny kůže na světě. Česká republika naštěstí nefiguruje ani v první desítce, na rozdíl od Dánska, Holandska, Norska, Švédska a dalších evropských zemí., Není tedy divu, že platforma jako TikTok nemůže tuto výzvu nechat být. Rychlý pohled do vyhledávače ukazuje, že se nejedná jen o malé spálení od slunce. Na některých videích jsou vidět popáleniny uživatelů, které vyžadují lékařské ošetření. Uctívači slunce se na slunci nejen smažili, ale dokonce si na kůži nanesli šablony, aby opálení vypadalo pěkně efektně - navzdory všem zdravotním rizikům. Bolí mě jen se dívat.

TikTok #SunburnChallenge dává stopku

Jak už to u trendů na sociálních sítích bývá, lidé se snaží překonat jeden druhého. Zejména pokud jde o spálení od slunce, je to ještě nebezpečnější. Společnost TikTok to sama rozpoznala a zasáhla. V prvním kroku byl hashtag smazán. Ve druhém kroku se tato sociální síť spojila s australským institutem Melanoma Institute Australia (MIA), aby přiměla generaci Z vzdát se své opalovací aktivity. Matthew Browne, generální ředitel Melanoma Institute Australia, k tomuto trendu řekl: "Neexistuje žádný bezpečný způsob opalování. Stejně tak není správný koncept opalování pokožky na začátku léta. To je, jako byste tvrdili, že kouření několika cigaret denně vás ochrání před rakovinou plic. Doporučujeme lidem, aby se zdržovali ve stínu." Hashtag #SunburnChallenge měl celosvětově více než osm milionů zobrazení. Doufejme, že i tento trend velmi rychle skončí.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best