Home  /  Stories  /  Sunday Scaries: Jak se vyrovnat s koncem víkendu?

Sunday Scaries: Jak se vyrovnat s koncem víkendu?

Ještě ani neskončil víkend a už vás z pomyšlení na pondělí bolí žaludek? Říká se tomu sunday scaries, nebo-li nedělní obavy.
04.03.2023
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Getty Images

A než se nadějete, je neděle. A co hůř: neděle večer. Víkend byl dobrý, něco jste stihli, sešli jste se s přáteli, odpočívali nebo šli do kina. Teď ale víkend za pár hodin skončí a je tu návrat do školy, na univerzitu nebo do práce. Pro většinu z nás je radost limitovaná. Když se podíváte na náš oficiální účet na Instagramu Esquire, zjistíte, že ani my nejsme z pondělků nadšení. Ale jen málokdo se utápí v nějaké víkendové kocovině nebo má špatnou náladu, která sahá až k záchvatům úzkosti nebo depresím. Tomuto fenoménu se říká Sunday Scaries (nedělní děsy).

Nedělní strašáky: Když se už v neděli děsíte pondělka

Volnost dělat o víkendu po náročném týdnu v práci nebo na univerzitě, co se vám zachce, je skvělá. Kdyby tu ovšem nebyla neděle a vyhlížení dalších dnů.

To je to, co máme na mysli pod pojmem nedělní děsy

Sunday Scaries je emocionální chaos, který lidi postihne v neděli a který se podobá kocovině po probdělé noci plné alkoholu. U některých je to úzkost z nadcházejícího pracovního týdne nebo třeba z povinností, které byly příliš dlouho odkládány a které někoho čekají v nadcházejícím týdnu. Tato úzkost se běžně objevuje v neděli. Pocity neklidu často začínají v pozdním odpoledni a pokračují až do večera. V závislosti na míře úzkosti však může člověk tyto pocity pociťovat, jakmile v neděli ráno vstane.

Od průjmu po depresi a infarkt: příznaky nedělního strachu

Neexistuje žádný přesný plán, jak se Sunday Scaries projevují, liší se to od člověka k člověku. Odborníci zjistili, že

Bušení srdce

Pocení

Obtíže s dýcháním

Třesení

Žaludeční nevolnost

Průjem

Poruchy spánku

Bolesti hlavy

Potíže se soustředěním

a v extrémních případech deprese nebo srdeční infarkt mohou být příznaky nedělní úzkosti. Dobré je, že jakmile úzkost rozpoznáte, můžete s ní něco udělat, abyste si nezničili celý víkend.

Strach z pondělí: Tohle jsou důvody nedělních strašáků

Nedělní obavy nemusí být vždy doprovázeny vážnými fyzickými problémy. Někdy jde jen o stav, kdy příliš přemýšlíte. Místo abyste neděli využili k zábavě nebo odpočinku, už si v hlavě píšete první seznamy úkolů. Už přemýšlíte o tom, co bezpodmínečně musíte udělat, nebo si představujete scénáře, které by mohly nastat, ve stylu "co když dodavatel nepřijde včas?" nebo "co když se šéfovi nebude líbit prezentace, mám ji raději předělat?". Když si člověk dělá starosti s takovými a podobnými obavami, není divu, že není uvolněný, ale napjatý. Ačkoli pro nedělní úzkost neexistuje žádná klinická diagnóza, psychologové se shodují, že nedělní strachy jsou častější, než si možná myslíte. Do jisté míry jde dokonce o normální reakci na přizpůsobení se různým rolím a změnám. Pokud však problém ovlivňuje člověka dlouhodobě, je třeba se podívat, odkud úzkost pramení. Co je vnímáno jako tak stresující? Jsou to problémy spojené s každodenním životem na univerzitě nebo vám problémy způsobují spolupracovníci? Jste nespokojeni se svým zaměstnáním? Je pracovní zátěž jednoduše příliš velká, nebo vás pracovní vytížení zahlcuje? Za těchto okolností může být nutné uvažovat o změně zaměstnání.

Způsoby boje proti nedělním strašákům

Je čas vybojovat si zpět neděli bez bolestí hlavy a starostí. Tyto tipy vám mohou pomoci

Změňte své myšlení

Věnujte pozornost myšlenkám, které se vám v neděli večer honí hlavou. Nahraďte negativní myšlenky typu "Zítra se mi nechce do práce" pozitivními, povzbudivými výroky typu "Nic špatného se nestane" nebo "To není nic nového. Budu v pořádku".

Vytvořte si nedělní večerní rutinu

Rutina vám dává něco, na co se můžete těšit, a usnadňuje přechod. V neděli večer se podívejte na svůj oblíbený televizní pořad nebo si připravte speciální večeři. Dejte si vanu, když máte obvykle tendenci se sprchovat. Naše tělo a mysl milují konzistenci a rutinu.

Oslavte pondělky

Začněte týden pozitivně. Dopřejte si čas na kávu ve své oblíbené kavárně, než se pustíte do řešení úkolů nového dne. Snažte se zpříjemnit si pondělky. Práci, která vás otravuje nebo vyžaduje velké úsilí, přesuňte na jiný den nebo pokud možno na odpoledne. Nezačínejte týden obvoláváním úřadů nebo klientů. Zvláště ne tehdy, když nemáte nic dobrého ke sdělení.

Spánek

Neodkládejte nevyhnutelné. Potřebujete se vyspat a ano, v pondělí se probudíte. Každou neděli večer jděte spát ve stejnou dobu. Pokud se dostatečně vyspíte, začne týden mnohem lépe, než když se budete pondělkem prodírat nevyspalí.

Představte si lepší neděli

Promítněte si v duchu celý den. Výzkumy ukazují, že pozitivní manifestace dokáže mysl zklidnit a zvýšit sebevědomí.

Žádná práce

O víkendu se vyhněte práci, abyste skutečně načerpali nové síly. Pokud e-maily a přípravy mohou počkat do pondělí, nezačínejte je o víkendu. Přípravou na práci se snažíte udržet stres na uzdě během týdne, ale ve skutečnosti se stresujete už o víkendu.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best