Home  /  Stories  /  Tim Burton: Z outsidera oceňovaným režisérem

Tim Burton: Z outsidera oceňovaným režisérem

Jen málokterá kariéra v Hollywoodu se zdá být tak stabilní, a přesto stále tak zajímavá, jako kariéra Tima Burtona, který si za 35 let ve filmovém průmyslu vydobyl místo mezi tvůrci svérázných a výstředních filmů, jež se staly kasovními trháky. Pojďme se při příležitosti jeho dnešních narozenin společně ohlédnout za jeho životní cestou a filmovou tvorbou, která ovlivnila několik generací filmařů i diváků.
25.08.2022
Text: Jakub Pástor
Foto: Getty Images

Dětství strávené v izolaci

Timothy Walter Burton, známější jako Tim Burton, se narodil v srpnu 1958 v kalifornském městě Burbank. Na dětství neměl příliš světlé vzpomínky, ale právě tato léta zanechala na Burtonově tvorbě největší vliv. Jako dítě neměl rád společnost a většinu času strávil ve svém pokoji nebo na lehce atypických místech. Když si ostatní děti hrály s míčem a jezdily na kole, on se potloukal po hřbitovech a muzeích voskových figurín. Později si oblíbil si horory od studia Hammer a režiséra Rogera Cormana a béčkové sci-fi snímky. 

Začátky u Disneyho  

V patnácti letech vyhrával místní soutěže v reklamním umění, natáčel strašidelné 8mm filmy a vytvořil vlastní ilustrovanou dětskou knihu. Po střední škole Burton navštěvoval prestižní Kalifornský institut umění, který byl otevřen v roce 1961. V roce 1980 začal Burton pracovat jako animátor ve studiu Walta Disneyho, kde začal rozvíjet svou typickou estetiku a svéráznost. Předtím vyrůstal a vstřebával řadu pop-artových stylů a filmových vlivů, které později vedly k tomu, že se z něj stal jakýsi filmový gotický hrdina – což je v jeho tvorbě cítit dodnes. Neuplynul ani rok práce pro Disneyho, když se rozhodl, že to není nic pro něj a raději se soustředil na své vlastní projekty, což se ukázalo jako skvělé rozhodnutí.

Filmy, které navždy změnily tvář kinematografie  

Než začneme hovořit o jeho četných projektech ve filmovém průmyslu, je důležité zdůraznit jednu stránku Tima Burtona, která obvykle zůstává nepovšimnuta, ale která je součástí toho, proč je považován za velkého umělce. Vytvořil více než 700 kreseb, maleb a dalších uměleckých ztvárnění, které byly vystaveny v Muzeu moderního umění v New Yorku.  

V roce 1984 Burton vytvořil středometrážní, asi 35 minut dlouhý film s názvem Frankenweenie. Toto dílo zapůsobilo na herce a producenta Paula Reubense natolik, že Burtona požádal, aby se podílel na filmu Pee-weeho velké dobrodružství (1985). Film měl obrovský úspěch, což bylo pro Burtona klíčové. Burton tak mohl například pracovat s Michaelem Keatonem, Alecem Baldwinem a Geenou Davisovou v jednom ze svých nejreprezentativnějších děl, filmu Beetlejuice (1988). Poté založil vlastní produkční společnost a natočil snímek Batman (1989), který se stal prvním dílem, jež dokázalo během prvních deseti dnů po uvedení do kin vydělat více než sto milionů. Na filmu se podíleli Jack Nicholson, Michael Keaton a Kim Basinger. O rok později Burton angažoval Johnnyho Deppa a Winonu Ryder ke spolupráci na dojemném příběhu Střihorukého Edwarda (1990).  

V 90. letech, konkrétně v roce 1992 se Burton vrátil ke spolupráci s Keatonem, aby natočil druhý díl Batmana s názvem Batman se vrací, na němž se podíleli Michelle Pfeiffer, Danny DeVito a Christopher Walken. O rok později, v roce 1993, natočil úspěšný animovaný snímek Ukradené Vánoce. V roce 1994 najal Burton herce Johnnyho Deppa, aby ztvárnil hlavní postavu filmu Ed Wood, který představil příběh režiséra, producenta, scenáristy a herce Edwarda Davise Wooda. V roce 1995 se podílel jako producent na třetím dílu batmanovské trilogie Batman navždy. Poté natočil sci-fi film Mars útočí, v němž se objevily herecké esa jako Glenn Close, Pierce Brosnan, Jack Nicholson a Annette Bening.

„Vždycky jsem měl pocit, že jsem docela normální člověk, ale v určitém věku jsem si říkal, že možná nejsem, protože všichni říkají, že nejsem.“

V roce 1999 opět spolupracoval s Johnnym Deppem, když se společně pustili do natáčení filmu Ospalá díra, adaptace povídky Washingtona Irvinga Legenda. O dva roky později uvedl remake Planety opic. Rok 2003 přinesl do kin fantasy drama Velká ryba s Ewanem McGregorem a Albertem Finneym v hlavních rolích. Film získal čtyři nominace na Zlatý glóbus.  

Burtonův  zájem o adaptace filmových klasik však neskončil u předchozích projektů: v roce 2005 režíroval další remake, tentokrát šlo o film Karlík a továrna na čokoládu, v němž se opět objevil  Johnny Depp. V tomto roce také adaptoval rusko-židovskou lidovou pohádku z devatenáctého století a vytvořil snímek Mrtvá nevěsta, díky němuž v roce 2005 získal Oscara v kategorii nejlepší animovaný film. Poté se podílel na režii filmové adaptace muzikálu Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street  se svým dlouholetým oblíbencem Johnnym Deppem a oceňovanou Helenou Bonham Carter. Zanedlouho se s těmito dvěma autory a společností, která mu dala první pracovní příležitost, Disney, setkal znovu, aby na plátna kin uvedl novou adaptaci románu Lewise Carrolla Alenka v říši divů (2010).

Rok 2012 byl rokem, kdy Burton pracoval na remaku seriálu Temné stíny, aby jej převedl do filmové podoby. Původní seriál měl pět sérií a vysílal se v letech 1966-1971. Ve stejném roce Burton natočil adaptaci jednoho ze svých děl z mládí: Frankenweenie: Domáci mazlíček. Burton několikrát zmínil, že štěně z příběhu je inspirováno jeho vlastními domácími mazlíčky, konkrétně jeho psem Pepem.   

O dva roky později, v roce 2014 Burton režíroval životopisný film Big Eyes o životě umělkyně Margaret Keane, jejíž obrazy tváří s obrovskýma očima se staly ikonickými. V roce 2016 se vrátil k fantasy a natočil snímek Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti podle populárního románu Ransoma Riggse. Režisérovým dalším počinem byla hraná adaptace disneyovské klasiky Dumbo (2019) v hlavní roli s Dennym DeVitem, Michaelem Keatonem, Colinem Farrellem a Evou Green.

Láska jako z filmu?  

Co se týče osobního života Burtona, mnozí se shodují, že jej výrazně ovlivnily ženy, které mu byly v různých obdobích života blízké. Timovou první manželkou byla fotografka Lena Gieseke. Toto manželství však trvalo pouhé 2 roky. Druhou režisérovou manželkou byla herečka a modelka Lisa Marie. Zasnoubili se v roce 1992 a žili spolu až do roku 2001. Režisér jí dal role téměř ve všech filmech, které v tomto období natočil. Objevila se tak ve snímcích jako Střihoruký Edward, Ed Wood, Ospalá díra a mnoha dalších.  

Během prací na projektu Planeta opic v roce 2001 nabral osobní život Tima Burtona nových rozměrů – zamiloval se do herečky Heleny Bonham Carter. Režisér se kvůli ní rozešel se svou bývalou manželkou a vyplatil jí více než 5 milionů dolarů. Na podzim roku 2001 se Tim a Helena Bonham zasnoubili. O dva roky později se jim narodil syn Billy Raymond, jehož kmotrem se stal Johnny Depp. V roce 2007 se jim narodila dcera Nell. Koncem roku 2014 se Tim Burton a Helena Bonham Carterová rozešli. Žili spolu 13 let.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best