Home  /  Stories  /  Time to let go!

Time to let go!

Podle toho poznáte, že je lepší vztah ukončit - i když to bolí (a někdy opravdu hodně).
11.02.2023
Text: Sarah Tiele
Foto: Getty Images

Ukončení vztahu může být jednou z nejbolestivějších životních zkušeností. Setrvávání v nešťastném vztahu však z dlouhodobého hlediska škodí ještě více. Přesto je pro nás často těžké odejít a chybí nám okamžik, kdy bychom se mohli rozloučit v dobrém. A není to ten nejtragičtější konec vztahu? Odcizit se někomu, koho jste milovali, natolik, že sotva snesete být s ním v jedné místnosti? Abychom tomu předešli, prozradíme vám tzv. red flags, které jasně signalizují, že je čas se rozejít, než bude pozdě.

Tato varovná znamení vám napovídají, že je lepší vztah ukončit.

To, co se odehrává mezi dvěma lidmi, je samozřejmě u každého člověka jiné. Každý příběh je jedinečný a nakonec vám nikdo nemůže ani nesmí říkat, jak se máte rozhodnout. Nicméně existují určité univerzální známky toho, že vztah dospěl ke svému konci.

1. Jeden partner se v rámci vztahu posunul jiným směrem.

Lidé se mění. Život se mění. Priority se mění. Ne vždy se ve vztazích podaří dát těmto změnám potřebný prostor. Zvláště když se dva lidé vyvíjejí zcela odlišnými směry. V určitém životním období může dva lidi rozdělit například otázka dětí. Může jít také o to, jak chce člověk dlouhodobě utvářet svůj vztah - chce se otevřít dalším lidem, nebo chce udržet partnerství uzavřené? Pokud se základní hodnoty a priority již neshodují, chybí společný základ. A bez toho city často přestávají stačit.

2. Máte se rádi, ale navzdory vztahu už se nemilujete

Všichni v životě hledáme lásku. A je obtížné ji najít. O to paradoxnější je, že když ji najdete, často už vám to nestačí. Alespoň ne, když už se nemilujete. Možná si teď říkáte, jaký je v tom rozdíl. Oprávněně. Často chybí takové to chvění. Můžete milovat člověka víc než cokoli jiného, a přesto už necítíte žádné bušení srdce, když jste s ním. Sami se pak musíte rozhodnout, zda vám to stačí. Stačí intimita bez romantiky a případně vášně? Někomu to může vyhovovat, ale mnozí touží po vzrušení, po intenzivních pocitech, které cítíte, když jste bezhlavě zamilovaní. Na základě této situace se můžete rozhodnout, zda se budete řídit láskou, kterou k sobě chováte, a vztah otevřete - nebo ukončíte. Pokud se rozhodnete včas a s respektem, je velká šance, že přátelství vydrží celý život. A to vůbec není důvod ke smutku, ale je to krásné a cenné.

3. Negativní momenty vztahu převažují nad těmi pozitivními

Hádky jsou součástí každého vztahu, stejně jako dočasné kritické fáze. Obtížné to však začíná být, když negativní momenty nakonec převáží nad těmi pozitivními a věci, které byly v hádce řečeny, už nelze vzít zpět. Stále dokola se opakující stejné problémy vás mohou z dlouhodobého hlediska také emocionálně vyčerpat. Vztah by měl být vztahem dávání a přijímání. Pokud pouze čerpá energii, měli byste se vážně zamyslet, zda nemá smysl ji ukončit. 4. V případě, že se jedná o vztah, který je pro vás důležitý, je třeba ho ukončit.

4. Vlastně všechno ve vztahu klape. ale...

Mnozí z nás se bojí být sami, protože jsme naučeni, že jsme úplní pouze ve vztahu. Ti, kteří jsou ve vztahu, se dočkali, ti, kteří jsou svobodní, hledají. Proto lidé až příliš často dělají kompromisy, které jim zpočátku ani nemusí připadat jako kompromisy. Vždyť on je dokonalý partner. Je chytrý, hezký, zábavný, úspěšný, rodiče a přátelé jsou nadšení, ale něco mu chybí. Ne každá osoba, která zdánlivě splňuje všechna kritéria, musí být automaticky tou správnou volbou. Nemůžete ovládat své pocity, ale můžete se podívat pravdě do očí, pokud nejste zamilovaní, bez ohledu na to, jak moc byste si to přáli. Pocity si nelze vynutit. Pokud se budete držet vztahu ze strachu, že zůstanete sami nebo že nenajdete "nic lepšího", budete z dlouhodobého hlediska téměř jistě nešťastní vy i váš partner. Zvláště pokud je na druhé straně více citů. To není fér vůči nikomu.

5. Stále rádi vzpomínáte na vztah, který jste kdysi měli

Je to skutečně vztah, na kterém stále lpíte, nebo je to vzpomínka na dobu, kdy jste byli šťastnější? Na vztahu můžete pracovat a měli byste, pokud je pro vás důležitý. Někdy se však změní věci, které nemůžeme ovlivnit. Pravda je tedy taková, že to, co jste kdysi měli, se už nikdy nevrátí. Člověk nikdy nenajde cestu zpět do bodu, který mu tolik chybí. V této situaci máte zlomené srdce už v období, kdy jste ještě s partnerem - takže možná má smysl vztah ukončit. Myslíte si, že už nikdy nebudete šťastní. Ale to se vám podaří, pokud se dokážete uvolnit. Pak se situace zlepší.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best