Home  /  Stories  /  Toto pomáhá, když se váš myšlenkový karusel nechce zastavit

Toto pomáhá, když se váš myšlenkový karusel nechce zastavit

Mnohahodinové přemýšlení vás nejen připraví o energii, ale obvykle nevede ani ke konstruktivním řešením. Těchto pět tipů vám pomůže tento duševní kolotoč zastavit.
07.05.2023
Text: Alex Mayer
Foto: Getty Images

Zní vám to povědomě? Snažíte se usnout, ale vaše myšlenky se točí stále kolem stejného problému? Nebo přeskakují z jedné věci na druhou a vy si vůbec nemůžete odpočinout? Mnoho lidí před usnutím propadá zádumčivým myšlenkám, když je nic jiného nerozptýlí. Ale i během dne se můžete do tohoto nekonečného přemítání ponořit a jen stěží se vám podaří znovu přestat. Pochopitelně, někdy je třeba o něčem důkladně přemýšlet. Ovšem když se jedná o obavy, nejistoty a problémy, které nemůžete okamžitě vyřešit, kolotoč myšlenek velmi často nabírá na obrátkách. Tento myšlenkový karusel bohužel nelze vypnout pouhým stisknutím tlačítka, ale existují určité mechanismy, které pomáhají se opět zklidnit.

1. Méně stimulů

Během dne jsme bombardováni nekonečným množstvím podnětů. Často není čas je zpracovat. Nebo pohlcují tolik naší pozornosti, že nezbývá prostor pro věci, které jsou skutečně důležité. A pak se znovu vynoří večer v posteli a nedovolí nám usnout. Pokud máte sklon k hloubání, může vám pomoci omezit množství podnětů během dne. Místo neustálého zírání do mobilního telefonu se pravidelně dívejte do dálky, ideálně během krátké procházky v přírodě. Vědomě konzumujte zprávy a sociální média a vypněte mobilní telefon zhruba dvě hodiny předtím, než chcete usnout. Do klidnějšího stavu mysli vám mohou pomoci relaxační a dechová cvičení nebo jóga.

2. Myslete pozitivně

Mnoho úvah se zabývá "nejhorším možným scénářem" a zejména v noci, kdy kolem nás není žádné světlo, jsou myšlenky ještě temnější. Místo myšlenek typu: "Co když to nezvládnu?" proto zkuste pozitivní myšlenkovou hru, při které si představíte: "Co když to všechno zvládnu?". To vás pozitivně naladí, dodá vám odvahu a ponechá méně prostoru pro pochybnosti.

3. Zapište si myšlenky

Pokud nechcete problémy pustit z hlavy, napište si, co vás trápí. Na jedné straně vás to donutí vyjádřit své starosti konkrétními slovy. Často si uvědomíte, že vaše starosti nemají žádný reálný základ, a vyřeší se téměř samy. Nebo si je můžete zapsat a nechat je na noc odpočívat - s vědomím, že jste si je zapsali a že se jimi můžete zabývat znovu druhý den s čistou myslí.

4. Řešte konflikty

Pokud vás trápí mezilidské konflikty - hádky s rodiči, problémy se šéfem nebo žárlivost ve vztahu - je vhodné je řešit. Existuje velké nebezpečí, že se budete pouze točit v kruhu a nenajdete řešení. I když to může vyžadovat určité úsilí a být zpočátku nepříjemné, vyplatí se problémy řešit a najít řešení. V náročných případech může pomoci i odborník, například psycholog, párový terapeut nebo mediátor.

5. Buďte shovívaví sami k sobě

Nezřídka se nám stává, že nás sebeobviňování nenechá vydechnout. Proč jsem to řekl? Proč jsem to udělal? Měl jsem to udělat mnohem lépe ... Takové myšlenky prodlužují a zesilují nepříjemné pocity a podporují stres. A takové věci stejně nelze změnit. Zde může pomoci spolucítění se sebou samým. Všichni děláme chyby a ne vždy se chováme přesně tak, jak bychom si přáli. Zkuste si odpustit a rozhodněte se, že při příští příležitosti se pokusíte reagovat jinak. Pokud máte pocit, že jste svým chováním někomu ublížili, promluvte si s ním a omluvte se mu.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best