Home  /  Stories  /  Tyto 4 tipy skutečně pomáhají proti nočním můrám

Tyto 4 tipy skutečně pomáhají proti nočním můrám

Téměř každý má čas od času zlé, děsivé sny. Co s nimi můžete dělat a kdy byste už konečně měli vyhledat pomoc.
28.01.2023
Text: Alex Mayer
Foto: Pexels/Sam Pineda

Pronásleduje vás strašidelná příšera a vy se nemůžete pohnout, zemře vám blízký člověk nebo jste pohřbeni zaživa - to, co zní jako scény z hororu, zažívají někteří lidé pravidelně: Noční můry.

Pronásledování příšerou a nemožnost utéct: Typický scénář noční můry.

Zejména děti často trpí úzkostnými sny. Jednou z příčin nočních můr je totiž skutečný strach. Zejména děti se s nimi musí naučit vyrovnat, i když jsou vzhůru. Tato nejistota se pak často projevuje v noci - v podobě děsivých snů.

Ale i dospělé - ženy o něco častěji než muže - pronásledují děsivé sny. Vědci také zjistili, že citliví, empatičtí a obzvláště kreativní lidé trpí nočními můrami o něco častěji.

Snění - proč?

Proč vůbec sníme, nebylo jednoznačně vysvětleno; existují různé hypotézy. Teorie evoluční biologie například předpokládá, že snění je strategií přežití. Ve snech si můžeme nacvičit děsivé situace, a tak jsme schopni lépe přežít v reálném životě.

Materiál pro noční můry: smrt blízkého člověka nebo dokonce vaše vlastní.

Někteří psychologové předpokládají, že ve snech vznikají nezpracované problémy a že snění může pomoci najít řešení velmi reálných problémů. Noční můry často souvisejí se stresem v reálném životě a zobrazují velmi přehnané situace těchto obav a strachů. Jiní vědci zase předpokládají, že sny jsou pouhým odpadním produktem noční mozkové činnosti.

Pokud trpíte nočními můrami, můžete udělat několik věcí:

1. Dbejte na pravidelný spánkový rytmus

Pokud chodíte spát vždy ve víceméně stejnou dobu, tělo si na to zvykne. Výsledkem je rychlejší usínání, lepší spánek a pocit většího odpočinku a vyrovnanosti následující den. Noční můry také bývají méně časté.

Lidé, kteří chodí spát pravidelně ve stejnou dobu, mají tendenci spát lépe.

2. Vypořádejte se se sny v bdělém stavu

Místo toho, abyste se snažili na noční můry co nejrychleji zapomenout, může vám pomoci vypořádat se s nimi, když jste vzhůru. Můžete si vést snový deník a zaznamenávat do něj své sny. Stávají se hmatatelnějšími a rychleji ztrácejí svou hrůzu. A můžete o nich přemýšlet pozitivně: můžete si vymyslet vlastní příběh o tom, jak by noční můra mohla mít dobrý konec. Pokud to budete dělat pravidelně, často zjistíte, že se noční můry změní a přestanou být tak děsivé.

Od noční můry ke šťastnému konci: Ti, kteří zpracovávají své sny v bdělém stavu, trpí v noci méně často nočními můrami.


3. Zavedení večerních rituálů

Přibližně dvě hodiny před plánovanou dobou spánku byste se měli zdržet konzumace médií, která vás rozčilují; nejlepší je vypnout televizi a odložit mobilní telefon. Na spánek vás může připravit šálek čaje, teplá koupel, meditace nebo několik nenáročných jógových cvičení. Jakmile ulehnete do postele, dechová cvičení vám pomohou zapomenout na uplynulý den a zcela se uvolnit.

Večerní rituály - například teplá koupel - podporují zdravý a klidný spánek.


4. Omezte alkohol, cigarety a kofein

Stimulační látky, jako je alkohol, nikotin a kofein, mohou mít negativní vliv na kvalitu spánku, a tedy i na vaše sny. Vědomě se jim vyhýbejte nebo snižte jejich konzumaci a sledujte, jaký to má vliv na váš spánek. Noční můry mohou způsobovat i některé léky. Před úpravou dávkování nebo úplným vysazením léků se na to určitě zeptejte odborníka.

Méně je více: Příliš mnoho kofeinu během dne může mít negativní vliv na spánek a podporovat špatné sny.


To, že se vám občas zdají špatné sny, není nic špatného a z lékařského hlediska to není nic neobvyklého. Pokud se však úzkostné sny objevují často a pravidelně vedou k neklidným, a tedy málo klidným nocím, měli byste se obrátit na odborníka, například psychologa nebo spánkového experta. Obecně platí, že pokud máte jednu nebo více nočních můr za noc, měli byste vyhledat pomoc.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best