Home  /  Stories  /  Více pozornosti, prosím: Jak přivést klitoris k orgasmu

Více pozornosti, prosím: Jak přivést klitoris k orgasmu

Přivodit orgasmus je téměř stejně zábavné jako ho sám zažít. Je to ještě snazší, když se budete plně věnovat klitorisu.
20.06.2023
Text: Charlotte Eckardt
Foto: Getty Images

Rozpačité chichotání, červenající se tváře, nervózní teenageři: kdo si pamatuje hodiny sexuální výchovy ve škole, pamatuje si pravděpodobně hlavně reakce třídy. Ale také proto, že zbytek byl poměrně nezajímavý. Pro většinu z nás byla sexuální výchova hlavně o technických procesech: Jak se oplodní vajíčko? Co se děje v těle při ejakulaci? O čem se ale příliš nemluvilo, byla rozkoš a orgasmus.

Gender Orgasm Gap dokládá: Existuje problém

Vědci už léta zkoumají, zda každý, kdo má vulvu, může mít vaginální orgasmus, nebo ne. Zatím nedospěli ke shodě. Jasné však je, že mezi heterosexuálními páry existuje rozdíl v orgasmu. Zatímco 95 procent mužů v jedné americké studii uvedlo, že při sexu pravidelně dosahují vyvrcholení, u žen je to jen 65 procent. Samozřejmě by se zde dalo argumentovat biologickými rozdíly. Nebyl by počet žen, které dosahují orgasmu při masturbaci nebo v homosexuálních vztazích, mnohem vyšší?

Jedním z možných řešení je klitoris. Koneckonců právě ten je často středem zájmu masturbace. A protože není důležitou součástí oplodnění, učíme se o něm v konzervativní sexuální výchově jen velmi málo. Není tedy divu, že lidé, kteří nemají vulvu, toho o tomto citlivém pohlavním orgánu mnoho nevědí.

Co byste měli vědět o klitorisu

Samotný klitoris není tak těžké najít, pokud víte, kde a co to je: ve skutečnosti je to orgán o velikosti 8,5 až 14,5 cm. Zvenčí však můžete vidět pouze půlměsíc klitorisu, který je ještě před ústím močové trubice a nad vnitřními vulválními pysky. Součástí klitorisu je také erektilní tkáň, která vystupuje do těla a - stejně jako penis - se může při sexuálním vzrušení zvětšit a ztopořit. Velikost klitorisu se může zvětšit až o 30 % a žalud také trochu vyčnívá.

Více pozornosti, prosím: Jak přivést klitoris k orgasmu

Vzhledem k tomu, že klitoris je velmi podobný penisu, není také divu, že potřebuje trochu více pozornosti, než se dříve myslelo. Jak už to tak bývá, neexistuje na to žádný dokonalý recept: jak velký tlak a jaký druh doteků má kdo rád, záleží na jednotlivci. Vždyť na žaludu klitorisu se schází 8000 smyslových nervových zakončení. Hustota těchto nervových zakončení je navíc 50krát vyšší než u penisu, což z klitorisu činí obzvláště citlivý orgán.

Proto je i zde klíčové slovo: komunikace. Zeptejte se svého partnera, které doteky má rád. Samozřejmě ne všechno se podaří na první pokus. O to důležitější je, abyste si o tom dokázali promluvit. A pokud ani to nefunguje: Prostě si to nechte ukázat. Vaši partneři nejlépe vědí, co se jim líbí. Sledovat je, jak to dělají, je nejen poučné, ale také vás to přiměje, abyste to zkusili také.

Sex je víc než jen penetrace

Je důležité, aby klitoris již nebyl vnímán pouze jako vedlejší aspekt, ale jako součást pohlavního styku. Pokud se již nesoustředíme pouze na penetraci, klitorisu se automaticky dostane více pozornosti. A i když je "orgasmová propast" problém, ne vždy se jedná o pouhé vyvrcholení. Pokud se méně soustředíte na dosažení tohoto cíle, ulevíte oběma stranám od tlaku a vytvoříte prostor pro užívání si a zkoušení. Dobrý sex nemusí nutně končit orgasmem, ale jde spíše o vyváženou smyslovou úroveň.

Článek vyšel v originále na Esquire.de

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best