Home  /  Stories  /  Vše, co zatím víme o chystaném elektromobilu Apple Car

Vše, co zatím víme o chystaném elektromobilu Apple Car

Zdá se, že Apple chce vstoupit na trh s elektromobily. Takhle nějak by mělo vypadat Apple Car, které se má objevit v roce 2026.
02.01.2023
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Vanarama

Fámy se šíří už několik let. Stále znovu se tvrdí, že Apple pracuje na dalších novinkách. Zvěsti o Apple Car proto nejsou nové. Tentokrát se však zdá, že plány nabývají reálných obrysů. Již v létě se totiž objevily patentové dokumenty, které společnost podala, a nyní odborník na Apple a novinář Mark Gurman podává konkrétní informace. Podle něj by Apple mohl představit Apple Car v roce 2026. A Gurman je vždy dobře informován. Blíží se revoluce na trhu s elektromobily?

Přijde Apple Car v roce 2026 a jak bude vypadat?

Je logické, že se společnost jako Apple chce zapojit i do dalších výnosných oblastí. Samozřejmě nechtějí přenechat celé pole elektromobilů Tesle a dalším automobilkám bez boje. Ale jak bude nakonec vypadat? Americká společnost z Cupertina právě najímá odborníky z automobilového průmyslu a zajišťuje si práva na nové inovativní vývoje a systémy. Britská leasingová společnost Vanarama se na tato práva a patentové specifikace podívala blíže a vytvořila z nich digitální vizi vozu Apple Car - právě tyto obrázky vidíme v tomto článku.

Apple Car: Projekt Titan nabírá na tempu

V průběhu let řada odborníků a "zasvěcených" tvrdila, že vědí, na čem Apple pracuje dál. Sám Steve Jobs již v roce 2008 prohlásil, že by se projektu iCar nebránil. Kdysi se říkalo, že pokud by se skutečně objevil elektromobil od společnosti Apple, mohl by nově definovat mobilitu. Hodně chvály předem, ale zatím jsou stopy po Apple Car jen na papíře. Přesto se program v rámci společnosti již dlouho rozvíjí pod názvem Projekt Titan. Aby mohl být konečně projekt dokončen, byly provedeny některé úpravy. Kdysi bylo hlavním cílem, aby vůz dovezl své cestující z bodu A do bodu B zcela autonomně. Auto se mělo obejít bez volantu a pedálů. Tento sen byl opuštěn, a to i proto, že konkurence na trhu, jako jsou BMW, Daimler a Tesla, tohoto cíle zatím nedosáhla. Plně autonomní jízda podle úrovně 5 je za současného stavu technologie jednoduše nerealizovatelná. V současné době se nacházíme ve fázi úrovně 3. Při asistovaném řízení musí být člověk sedící v autě stále schopen zasáhnout do řízení v kritických situacích.

Apple Car: Palubní počítač plný senzorů

Jak nedávno napsal novinář Gurman, srdcem Apple Car je údajně výkonný systém palubního počítače s kódovým označením Denali. Denali je nejvyšší vrchol Severní Ameriky a dobře zapadá do systému pojmenovávání produktů společnosti. Kromě vynikajícího hudebního systému je prý systém vybaven řadou senzorů. Hovoří se o lidarových senzorech, kamerách a ultrazvukových senzorech, pomocí nichž by mělo být možné spouštět nebo provádět změny funkcí.

Cena vozu Apple Car je prý nižší, než se očekávalo

Vývoj Apple Car není levný. Podle zvěstí bude společnost do projektu každoročně investovat neuvěřitelnou 1 miliardu dolarů. Výhodou společnosti Apple je, že již dosáhla pokroku v jiných oblastech. Výkonné čipy používané v nových počítačích, noteboocích a iPhonech by se jistě hodily i v autě Apple Car. Vzhledem ke všem špičkovým technologiím, které se do elektromobilu vkládají, je cena překvapivá. Změna strategie povede ke zlevnění vozu, který by nyní měl stát méně než 100 000 dolarů, což jej posouvá do stejné cenové kategorie jako základní model Tesly. Apple má však do roku 2026 ještě trochu času, pokud se Apple Car skutečně dočkáme.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best