Home  /  Stories  /  Vysvětlení každodenního jevu: Proto máme v supermarketu vždy pocit, že stojíme v nejpomalejší frontě

Vysvětlení každodenního jevu: Proto máme v supermarketu vždy pocit, že stojíme v nejpomalejší frontě

Až půjdete příště nakupovat, stoupněte si s nákupním vozíkem v poklidu k pokladně.
29.06.2023
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Getty Images

Po práci ještě rychlá cesta do supermarketu. Pár jablek sem, litr mléka tam. Suroviny na večeři vezmu také s sebou. Pytlík chipsů jako dezert a je to - hurá k pokladně. A tady jsou fronty. Kam se stavíte do fronty, aby to šlo rychle?

Podíváte se na nákupní košíky ostatních zákazníků, rychle zkontrolujete, jak dlouho to bude u pokladny trvat, a pak si vyberete frontu A, B nebo C. Už teď máte pocit, že druhá fronta se pohybuje mnohem rychleji.

Fenomén supermarketu: Proč máte pocit, že jste vždy ve špatné frontě?

Fronty se tvoří vždy, když je nával nepravidelný. Kromě toho se lidé nechovají vždy logicky. Možná stojíte ve frontě napravo, protože tam nejsou žádné sladkosti a dítě v autě pak nebude kňourat. A pak přijde zlověstná věta: "Nemáte drobné mince?". Z matematického hlediska takové nepravidelnosti znamenají delší čekací dobu. Takže pocit, že u druhé pokladny je to rychlejší, vychází z nepravidelností v systému.

Kam se řadíte?

Projděme si to podrobně. Existuje fronta A s pěti dalšími zákazníky, kteří mají plné vozíky, a fronta B s pouhými čtyřmi lidmi, kteří mají v náručí jen několik položek. Instinktivně si myslíme, že fronta za vozíky bude trvat déle a že bychom byli lépe obslouženi, kdybychom stáli ve frontě s několika málo položkami. Zde se však dopouštíme chyby v uvažování. Proces skenování trvá jen několik sekund. Takže skenování položek může být rychlé, i když je vozík plný. Právě proto, že tolik lidí nákupní vozíky odrazují, by zde mohl být způsob, jak rychleji skončit. Bývalý učitel matematiky Dan Meyer spočítal, že za člověkem s plným nákupním vozíkem nemusíte čekat tak dlouho jako například za několika lidmi, kteří nakupují jen pár věcí. Protože: v průměru potřebuje zákazník u pokladny 41 sekund, včetně pozdravu, placení a sbalení nákupu. Čím více lidí je před vámi, tím déle to podle Meyera trvá.

Samotný proces placení může trvat mnohem déle. Podle studií trvá proces platby v hotovosti až 17 sekund. Zejména starší lidé dávají přednost vhodné hotovosti, jak zjistila studie Deutsche Bundesbank. Při platbě kartou je proces mnohem rychlejší. Vyplatí se tedy sledovat nejen počet položek, ale také zohlednit věk ostatních lidí ve frontě.

Která fronta by to měla být? Dobrou volbou je fronta úplně vlevo

Statisticky je více lidí praváků. Psychologové zjistili, že i podvědomí má tendenci táhnout tyto lidi doprava. V tomto případě k pravé pokladně. V důsledku toho by levá pokladna znamenala také kratší čekací dobu. Praktické experimenty ukázaly, že pokladní ženy pracují efektivněji a rychleji než pokladní muži. Samozřejmě záleží také na zkušenostech u pokladny nebo na tom, zda lze dobře přečíst i čárový kód na zboží. Svou roli hraje i to, kde se lidé u pokladny pohybují. Nejlepší je stát ve frontě, která je rovná a nekroutí se kolem rohů nebo regálů. Podle jedné studie pracují pokladní pomaleji, pokud nevidí, že se fronta zkracuje.

Žádný doklad o tom, že jsme u pokladny s delší čekací dobou.

To, zda stojíme u pokladny s delší čekací dobou, je subjektivní vnímání. Nelze to vědecky prokázat. V průzkumech mezi zákazníky vyšlo najevo, že oblíbené jsou zejména pokladní systémy, které se skládají z fronty a pak se postupuje postupně k další volné pokladně. Důvodem je to, že se již nemusíme starat o to, kam se postavit do fronty. Dalším důvodem je, že přesun nahoru nepovažujeme za nespravedlivý. Pokud jsou dvě fronty a někdo přijde po nás, ale dostane se do druhé fronty dříve, rozčiluje nás to. V případě pokladního systému tomu tak není.

Pokud přesto chceme optimalizovat dobu čekání, měli bychom dát šanci pokladně úplně vlevo a věnovat pozornost počtu čekajících zákazníků - ne obsahu nákupního vozíku.

Článek vyšel v originále na Esquire.de

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best