Home  /  Stories  /  Vztah na dálku

Vztah na dálku

Těchto 6 chyb ve vztahu na dálku kazí milostné vztahy.
14.02.2023
Text: Elina Fütterer
Foto: Getty Images

Milé zprávy přes den, dlouhé videohovory i pozdě v noci, plánování dalšího setkání: Pokud se svou drahou polovičkou žijete v různých městech - nebo dokonce zemích - pravděpodobně věnujete spoustu času a energie tomu, abyste udrželi váš vztah při životě. Na druhou stranu, mnohakilometrová vzdálenost může vést k nedorozumění i při drobných zádrhelech, což může vyústit v hádku nebo v horším případě i v rozchod. Níže jsme pro vás a vaši lásku uvedli šest takových chyb.

1. Pochybovat o vztahu

Slyšeli jste někdy výroky typu "Vztah na dálku? To by pro mě nikdy nepřipadalo v úvahu!" nebo "U tebe je to jiné, vždyť máš vztah na dálku"? Jednou z největších chyb, kterých se můžete ve vztahu na dálku dopustit, je, že si nemyslíte, že váš vztah je legitimní, nebo že tento vztah nepovažujete za rovnocenný vztahu, ve kterém byste žili ve stejném městě a trávili spolu více času. Pokud vám vaše okolí neustále naznačuje, že váš vztah není tak skutečný, může vás to z dlouhodobého hlediska dokonce přimět k pochybnostem. Ale i když je váš partner daleko, vaše pouto může být stejně hluboké a opravdové jako mezi ostatními páry.

2. Neustále spolu komunikovat

"Ahoj, zlato, právě jsem šla nakupovat, ale mouka byla vyprodaná. Co se děje u tebe?" Ve vztahu na dálku je určitě dobré být s partnerem v kontaktu po celý týden - ale můžete to také přehnat. Ve zdravém vztahu byste neměli cítit potřebu vědět o každičkém kroku toho druhého. Samozřejmě na sebe můžete myslet a stýskat si, ale kdybyste byli na stejném místě, taky byste spolu netrávili 24 hodin denně. Dát partnerovi prostor je v každém vztahu zásadní. A dále: Pokud spolu nemluvíte pořád, oceníte pak více chvíle, kdy spolu mluvíte.

3. Nechcete si lézt na nervy

Fajn, takže příliš mnoho zpráv je tabu. Pro zdravý vztah na dálku je však nezbytná pravidelná komunikace. Nejde o to, abychom spolu mluvili každou volnou chvíli. Jde spíše o to, abyste partnerovi sdělovali, jak se cítíte, a pravidelně se ujišťovali, že je vše v pořádku. Pokud v určitých situacích potřebujeme více pozornosti, například proto, že se cítíme osamělí, musíme to sdělit. Často si přejeme, aby náš partner automaticky poznal, když se cítíme špatně - ale bohužel tomu tak není. Ve stresu každodenního života a na dálku jsou tyto signály oběma stranami příliš často přehlíženy. Pokud tedy chcete, aby si na vás lidé udělali více času nebo aby vám byli k dispozici, musíte o tom mluvit.

4. Neplánujete si žádné schůzky

Společně vařte, večeřte, za špatného počasí se dívejte na film: Když se vidíte, je snadné vytvořit společné vzpomínky. To však funguje i na dálku: sbližujeme se s druhými tím, že s nimi trávíme čas. Vzdálenost to nám trochu ztěžuje, ale ne úplně znemožňuje. Naplánujte si společnou aktivitu - například večeři, kávu na balkóně, procházku nebo sledování filmu - a při tom si zavolejte na facetime. Upevňuje se tak citová intimita a vztah na dálku.

5. Nezbývá čas na intimitu

Když už mluvíme o intimitě, to, že jste ve vztahu na dálku, neznamená, že se musíte úplně vzdát sexu. I když vám v každodenním životě může chybět intimita a blízkost, společné trávení sexy chvil udržuje vztah naživu a překonává vzdálenost. Naplánujte si společné "rande", kdy si uděláte čas na sex přes video nebo telefon. Protože i když se nemůžete fyzicky dotknout jeden druhého, můžete si vybudovat silné a vzrušující spojení virtuálně. Pokud je to vám nebo vašemu partnerovi nepříjemné, začněte s posíláním zpráv a několika selfie (můžete to také udělat s možností zobrazit obrázek pouze jednou v aplikaci WhatsApp). Až se budete cítit pohodlněji, vyzkoušejte intimnější metody, jako je telefon nebo video.

6. Příliš velká očekávání, když se konečně znovu uvidíte

Pokud čekáte dlouhé týdny, než se konečně znovu uvidíte, máte přirozeně určitou představu o tom, jak by mělo setkání vypadat: Nejdřív romantické setkání na nádraží, večeře ve dvou, narozeninová oslava vašeho kamaráda, pak nedělní brunch s následnou kocovinou a nakonec výlet na bleší trh. Chyba lávky! Skutečnost často vypadá úplně jinak. Zůstaňte flexibilní a nezůstávejte u plánů, které jste si vytvořili. Někdy vztah nepotřebuje akční víkend, ale prostě dva líné dny v posteli. Dopřejte si tyto chvíle a nebuďte zbytečně zklamaní, pokud společně strávený čas nakonec proběhne jinak, než jste si zrovna naplánovali.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best