Home  /  Stories  /  Za tyto fotografie kupující zaplatili několik milionů eur

Za tyto fotografie kupující zaplatili několik milionů eur

Fotkami si můžete vydělat peníze. Hodně peněz. Při otevření fotoalba v mobilním telefonu, na které na vás vyskočí tisíce a tisíce snímků, se vám to může zdát až absurdní.
17.03.2023
Text: Leonard Pack
Foto: Getty Images

Nemluvíme však o vtipných selfie, vzpomínkách na dovolenou nebo dokonce o nahotinkách. Mluvíme o profesionálních fotografiích s uměleckými ambicemi. V módním průmyslu mohou některá focení stát i několik tisíc eur. Ani naše titulní fotografie samozřejmě není zadarmo. Ale to není nic ve srovnání se snímky - možná je raději nazvete uměleckými díly -, které vám dnes představujeme. Nejdražší fotografie na světě stojí miliony.

Podívejte se s námi na 7 nejlepších a nejdražších fotografií světa

7. Untitled (Cowboy) - Richard Prince

Richard Prince je mistrem refotografie. To znamená, že používá existující fotografie a ořezem, překrytím nebo kombinací je přetváří ve zcela nové snímky. Jeho motivy: (kouřící) kovbojové, Divoký západ a americká prérie. Současné dílo Bez názvu (Kovboj) bylo nejprve roztrháno a poté slepeno zpět. Námaha se každopádně vyplatila. Na aukci Christies se fotografie vydražila za 3,53 milionu eur.

6. To Her Majesty – Gilbert and George

Gilbert Prousch a George Passmore tvoří pár od roku 1967. Ve světě umění jsou však tito dva tvůrci známí především jako duo "Gilbert a George". Jejich fotografie polarizují, demystifikují často skandální realitu londýnského East Endu. Často jsou inscenovány jako koláže. Jejich nejdražší dílo, na kterém jsou sami dva, se jmenuje To Her Majesty. Fotografie se skládá z 37 prvků, ale z Jejího Veličenstva není nic vidět. Možná by pak byla ještě dražší než 3,54 milionu eur, které fotografie vynesla na aukci v roce 2008.

5. Untitled #93 – Cindy Sherman

Cindy Sherman je ztělesněním inscenované fotografie. Jejím objektem je obvykle ona sama, když v kostýmech a make-upu ztvárňuje ženské stereotypy z hollywoodských filmů. Její poselství: jasná kritika ženských genderových klišé. Sherman pořídila celou řadu těchto motivů. Nejprve černobíle, od 80. let také barevně. Jedním z jejích nejdražších děl z úspěšné série Untitled je #93. Fotografie se v roce 2014 prodala za 3,63 milionu eur.

4. Untitled #96 – Cindy Sherman

Zůstaňme u této americké umělkyně. Její série Untitled, v níž zkoumá vztahy, identitu a ženskost, skrývá další poklady. Nejdražší fotografií ve sbírce je ta s číslem #96, na níž je vidět: Sherman, silně nalíčená a v kostkované sukni, ležící na podlaze v kuchyni (další interpretace na tomto místě přenecháváme odborníkům). Cena: neuvěřitelných 3,66 milionu eur.

3. Spiritual America - Richard Prince

Brooke Shields, dnes americká herečka, začala svou kariéru již v raném věku. Také proto, že ji k tomu přiměla maminka Teri Shieldsová. V deseti letech se Brooke nechala vyfotografovat fotografem Garrym Grossem - polonahá. O 34 let později ji fotograf Richard Prince pozval na vernisáž do Londýna. Dostal kopii fotografie mladé Brooke a také ji vystavil. To vyvolalo pobouření, někteří návštěvníci byli zobrazením nahé dívky pohoršeni, mediální ohlas byl velký. A to právem. Proto vám chceme tuto fotografii záměrně zatajit - ale nenechat ji v našem žebříčku nezmíněnou. V roce 2014 byla fotografie s názvem Spiritual America vydražena za 3,74 milionu eur.

2. Rhein II – Andreas Gursky

Druhá nejdražší fotografie, která se kdy prodala, pochází z Německa. Přesněji řečeno od fotografa Andrease Gurského. Ve svém oboru patří k nejúspěšnějším. Jeho nejdražší dílo: fotografie (185,4 × 363,5 cm) zobrazující Dolní Rýn. Je šedá, bez většího množství barev, nevzrušená. A právě proto je tak výjimečná. Nutno říci: autor je známý tím, že do svých snímků zasahuje dodatečně prostřednictvím počítačové techniky. Ve skutečnosti by z této perspektivy byla vidět elektrárna, další přístavní zařízení v pozadí a člověk v popředí, ale Gursky je digitálně odstranil. Celkem existuje šest kopií fotografie. Jedna z nich byla v roce 2011 prodána v New Yorku za 4,08 milionu eur.

1. Le Violon d'Ingres – Man Ray

Dosud nejdražší prodaná fotografie na světě je o několik desetiletí starší. A právě to ji činí tak výjimečnou. Michael "Manny" Rudnitzky - jako umělec známý jako Man Ray - začal malovat akty již v raném věku. Ve dvaceti letech vyměnil štětec za fotoaparát - a rázem se stal slavným. Jeho fotografie aktu Kiki de Montparnasse, pořízená v Paříži v roce 1924, se stala jeho nejúspěšnější fotografií (včetně malé aféry s modelkou). Žena s postavou houslí šla v květnu 2022 přes aukční stůl za rekordních 11,67 milionu eur. A to vše za jednu fotografii. Not bad.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best