Home  /  Stories  /  Zákaz bradavek na Facebooku a Instagramu se začíná kymácet

Zákaz bradavek na Facebooku a Instagramu se začíná kymácet

Bradavky nebo ne, to je otázka, kterou si Meta dlouho kladla. Pokud jsou od muže, je diskuse zbytečná. Mužské bradavky jsou povoleny. Ale pokud jsou od ženy, trans nebo nebinární osoby, pak kouří z hlav nejen šéfům mateřské společnosti Facebooku a Instagramu, ale i umělé inteligenci.
23.01.2023
Text: Josef Šlaich
Foto: Getty Images

V roce 2022 odstranila jedna taková AI příspěvek na Insta páru, který se ukázal nahoře bez, ale se zakrytými bradavkami. Dvě trans a nebinární osoby chtěly upozornit na chystanou operaci zmenšení prsou. Podobný příspěvek obou byl smazán již o rok dříve. V roce 2021 se nahoře bez ukázala i známá trans modelka Jude Guaitamacchi. Tento obrázek nebyl tolerován ani na Instagramu. Důvodem bylo porušení zásad. Téměř totožná fotografie zpěváka skupiny Maroon 5 Adama Levina však prošla.

V dopise ze 17. ledna Rada nyní odsuzuje postup Facebooku ve dvou trans a nebinárních případech: „Jednání je založeno na binárním pohledu na pohlaví a rozlišování mezi mužským a ženským tělem. Omezení a výjimky pro ženské bradavky jsou rozsáhlé a matoucí. Tento přístup navíc vytváří nejasnosti v tom, jak se pravidla vztahují na intersexuální osoby, nebinární osoby a transsexuály.“

Jako vodítko pro obě platformy sociálních médií Rada doporučuje změnit pravidla týkající se nahoty tak, aby „se všemi lidmi bylo zacházeno podle stejných standardů lidských práv - bez diskriminace na základě pohlaví nebo genderu“. Zjednodušeně řečeno, zákaz příspěvků s ženskými a jinými bradavkami se viklá.

Společnost Facebook reagovala na rozhodnutí Rady pro dohled v prvním prohlášení kladně. Pro obě platformy sociálních médií, které se při posuzování citlivého obsahu do značné míry spoléhají na umělou inteligenci, se však otevírá pole problémů. Již léta se snaží - s větším či menším úspěchem - nezabředávat příliš do problému. Tolerantnější pravidlo o bradavkách by podkopalo základy těchto snah.

Meta, tedy Facebook a Instagram, nyní s tímto druhem diskriminace skoncují. Rozhodla o tom „Oversight Board“ společnosti 17. ledna. Toto grémium je jakýmsi nezávislým nejvyšším soudem pro moderování obsahu. V roce 2018 ji zřídil Mark Zuckerberg po návštěvě jednoho z harvardských profesorů. Na základě precedentů objasňuje, jak by Facebook a Instagram měly zacházet s citlivým obsahem. 

Rada pro dohled se zabývala například i dočasným zablokováním Donalda Trumpa na Facebooku - a potvrdila původní postup. Jejími členy jsou zkušené osobnosti z oblasti politiky, práva a žurnalistiky. Mezi tři spolupředsedy patří bývalá dánská premiérka Helle Thorning-Schmidt.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best