Pokud se letos v létě chystáte do Itálie a těšíte se na gelati, make-out zóny, pláže a dolce farniente, nejste sami - naopak. Jak uvádí italský deník "Corriere della Sera", země se obává náporu turistů, a proto přijala příslušná opatření.
Mají chránit oblíbená prázdninová letoviska před chaosem, přelidněním, dopravními zácpami a znečištěním. Která pravidla však platí v kterých regionech?
Malé ostrovy zakazují turistům vjezd na motocyklech a autech
Procida má rozlohu pouhé čtyři kilometry čtvereční, je nejmenším ze tří ostrovů v Neapolském zálivu a s 10 000 obyvateli je také nejhustěji osídleným ostrovem ve Středozemním moři. V letních měsících je však doslova zahlcena návštěvníky, a proto zde již několik let platí přísný zákaz vjezdu motocyklů a automobilů z jiných oblastí.
Nyní je následují i další ostrovy. S podobnými problémy se totiž potýká i toskánský ostrov Giglio. Jak řekl starosta Sergio Ortelli deníku Corriere della Serra, turisté budou od letošního roku platit vstupné ve výši tří eur v létě a dvou eur v zimě.
Navíc: v srpnu smíte přijet autem pouze v případě, že na ostrově zůstanete déle než čtyři dny a vyplníte formulář, jak se lze dočíst na oficiálních stránkách cestovního ruchu.
Sicílie jde ještě o krok dál: podle starosty Filippa Manina podal jihoitalský ostrov žádost o zákaz jízdy aut a motorek lidí, kteří na ostrově nežijí, na 40 dní od konce července do začátku září.
Sardinie omezuje přístup na pláže
Pokud se v létě těšíte na dovolenou na pláži na Sardinii a nedočkavě si do kufru balíte opalovací krém, ručník a plavky, měli byste předem vědět, že přístup na některé pláže je omezen.
Patří k nim zátoky na východním pobřeží, například v obci Baunei, nebo oblíbená pláž Pelosa ve Stintinu. Abyste získali místo, musíte si ho předem rezervovat prostřednictvím aplikace za šest eur.
Velmi důležité je také vědět: Na bílých písečných plážích Asinara není dovoleno rozkládat osušky, ale pouze rohože - kvůli ochraně přírody.
Jižní Tyrolsko a Trentino regulují cestovní ruch v horách
Přebytek rezervací se však neočekává pouze na jihu a na plážích země, ale také v horských oblastech, kam cestovatelé v létě rádi utíkají před horkem. U jezera Lago di Tenno v provincii Trentino jsou kontrolovány a omezovány příjezdy turistů kolem jezera.
Například u jezera Pragser Wildsee v Jižním Tyrolsku byl před dvěma lety také zahájen projekt na omezení automobilové dopravy v oblasti. Další horské regiony budou následovat - Nadace Unesco Dolomity již několik let usiluje o udržitelný cestovní ruch v regionu.
Benátky a Florencie v čele seznamu
Ale i když vás nezajímají hory a pláže, ale raději se ponoříte do italského umění a kultury, budete to mít těžké. Protože, jak loni oznámily Benátky, jednodenní výletníci budou muset nově zaplatit za vstup a zakoupit si vstupenku v rozmezí od tří do deseti franků v závislosti na kapacitě. Pokud bude město plné, budete se muset vrátit.
Také Florencie se potýká s rostoucím náporem turistů, a proto loni přijala zákon, který reguluje pronájem rekreačních bytů - aby ochránila své obyvatele a historické centrum města.