Home  /  Stories  /  Závislost na sportu

Závislost na sportu

Každodenní posilování na lavičce? Jak poznáte, že jste závislí na sportu
12.01.2023
Text: Charlotte Eckardt
Foto: Getty Images

Čelo se vám potí, překonáváte své hranice a večer padáte únavou do postele: pro mnoho lidí je sport důležitou protiváhou každodenního života. A v naší společnosti má vysoké postavení - když se cítíme špatně, často se nám radí, abychom si šli zaběhat a všechno bude v pořádku. Lidé, kteří hodně sportují, jsou proto považováni za zdravé. Ale sport - stejně jako mnoho jiných věcí - se může vymknout kontrole a stát se závislostí.

Příznaky závislosti na sportu

Jedním ze znaků závislosti na sportu je to, že kvůli tréninku trpí váš společenský život. Schůzky se ruší nebo se vůbec neuskutečňují, aby bylo možné více sportovat. Postižení se také často obtížně soustředí na práci a každodenní život. Zvláště pokud musí hodně sedět. Dalším znakem závislosti na sportu jsou silné pocity viny, když se musí nějakého sportu vzdát. Ty jsou někdy tak velké, že trpící pokračují v tréninku navzdory nemoci nebo zranění, tj. ignorují signály těla. Kromě toho je sportovní program stále rozsáhlejší - jednak z hlediska času, ale také z hlediska intenzity.

Závislost na sportu - no a co?

Společnost často nebere závislost na sportu jako nemoc vážně. Důvodem je mimo jiné to, že spousta sportů je vnímána jako něco obdivuhodného a ideálního, o co je třeba usilovat. Přesto postižené osoby velmi trpí. Závislost na sportu má s jinými závislostmi společnou jednu věc: ztrátu kontroly: nutkání cvičit převezme kontrolu nad námi a časem ovlivní všechny ostatní oblasti našeho života. Ignorování fyzických varovných signálů vede k tomu, že závislost na sportu je často doprovázena mnoha zraněními a vysokým úbytkem hmotnosti. Sociální izolace, fyzické změny a reakce okolí mohou vést k depresím a úzkostným poruchám.

Nutkavé cvičení: od prvotnímu podezření k diagnóze

Aby mohli postižení vůbec uvažovat o vyhledání pomoci, musí si nejprve uvědomit, že vykazují příznaky závislosti na sportu. Pokud u někoho objevíte tyto příznaky, neměli byste mu hned stanovit diagnózu a poslat ho k terapeutovi - to funguje jen zřídka. Koneckonců ti, kterých se to týká, musí sami pochopit, že mají problém. Je lepší se zeptat, jak se dotyčný cítí a zda si dokáže představit, že by vyhledal odbornou pomoc.

Která terapie je nejúčinnější, je velmi individuální a silně závisí na primárním onemocnění. Často se však používají přístupy kognitivní terapie. Pokud vy nebo někdo jiný trpí sekundární závislostí na sportu, není vždy snadné odhalit příčinu. Ne všichni terapeuti se specializují na všechny stavy. Pokud máte podezření, co by mohlo být příčinou nutkání cvičit, je nejlepší obrátit se na odborníky ve vašem okolí. Samozřejmě se nemusíte bát, že byste po stanovení diagnózy a léčbě už nikdy nemohli sportovat. V terapii se naučíte jiné způsoby regulace svých pocitů a zdravému přístupu ke sportu.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best