Home  /  Studio  /  Druhé šance s Ewanem McGregorem

Druhé šance s Ewanem McGregorem

Stojí rodinná spolupráce otce a dcery McGregorových za pozornost?
06.07.2023
Text: Ivan Rozkošný
Foto: archiv

Největší hvězdy karlovarského festivalu si sice své chvíle slávy odbyly už o víkendu a v lázeňském městě se již nenachází, řada z nich zde ovšem zanechala alespoň filmovou stopu. To platí i o hereckém sympaťákovi Ewanu McGregorovi, který během své návštěvy rozdával úsměvy na všechny strany a sešel se zde se svou dcerou Clarou McGregor. Právě s ní totiž hvězda Star Wars natočila svůj nejnovější film Dobrá šance, malý nezávislý snímek, jenž možná na první dobrou nezaujme příběhem, právě hlavní herecká dvojice mu ovšem dává to podstatně koření a ochucení, kvůli němuž se vyplatí věnovat mu pozornost.

Příběh je přitom velmi jednoduchý, přímočarý a poměrně šablonovitý. Ustaraný otec se vydává se svou dcerou, která bojuje se závislostí a málem kvůli tomu zemřela, na cestu ze San Diega do Nového Mexika. Během řízení se snaží tatínek promluvit své dceři do duše, aby konečně začala bojovat se svými démony. Jenže ani on, jenž ji a svou první manželku před lety opustil kvůli jiné ženě, není úplně svatoušek a během cesty k sobě bude odcizená dvojice hledat cestu.

Ano, jedná se o klasický road trip se vším, co k tomu patří. Jede se zde přes tradiční příběhové zákruty, míchají se zde dramatické pasáže s těmi humornými, hlavní tíha filmu stojí na dvou hercích a vše to diváka nakonec doveze k předvídatelnému konci. Prostě svým způsobem nijak objevný a spíše oddychový kousek. A ono to v tomhle podání v podstatě stačí. Film je daleko silnější v jednotlivých pasážích a momentech, kdy se hlavní hrdinové střetávají s bizarními postavičkami. Jako celek pak snímek působí přeci jen malinko roztříštěně a režisérce Emmě Westenberg jdou lépe od ruky vtipné scény a jemný humor, zatímco z vážných a silných momentů nedokáže vyždímat úplné maximum. I přesto má ovšem novinka v její režii svižné tempo, příjemnou komorní atmosféru a dokáže šablonu road trip filmu vyplnit bez sebemenších problémů.

Hlavní lákadlem je však právě herecká dvojice, která samozřejmě táhne film bez problémů vpřed. Ewan McGregor je sázkou na jistotu, překvapivým zjevením je ovšem jeho dcera Clara, jež se evidentně potatila a za svým hvězdným tatínkem nijak neztrácí. Scénář navíc vychází z jejího námětu a divák si nemůže nevšimnout jistých paralel se skutečným životem McGregorových, kdy hollywoodská hvězda před lety opustila rodinu kvůli herečce a budoucí ženě Mary Elizabeth Winstead. Právě tyto detaily dávají snímku i vztahu hlavních hrdinů ještě opravdovější rozměr a konflikt mezi nimi tak dostává další nečekanou vrstvu.

Druhá šance pak sice nebude patřit k největším peckám karlovarského festivalu, i přesto by se na snímek úplně zapomínat nemělo. Ať už kvůli hezké feel-good atmosféře, přesně splněné režijní práci či potvrzení, že u McGregorových se bude herecký talent evidentně dědit. Ano, film možná není kdovíjak příběhově objevný a určitě už jste podobných pár filmů viděli. V záplavě ambiciózních kousků a dlouhých artových filmů je ale Druhá šance příjemným zpestřením.

VERDIKT: 6/10
EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best