Home  /  Studio  /  Jaké herecké hvězdy můžete letos vidět na karlovarském festivalu?
Benicio Del Toro

Jaké herecké hvězdy můžete letos vidět na karlovarském festivalu?

Startuje 56. ročník MFF v Karlových Varech, který potrvá až do 9. července. Festival letos přivítá a ocení herecké hvězdy jako jsou Benicio del Toro, Geoffrey Rush nebo Liev Schreiber.
01.07.2022
Text: Jakub Pástor
Foto: Getty images

Oscar za nejlepší mužský herecký výkon, dva Zlaté Glóby či cena Emmy – to je jen krátký výčet z desítek ocenění, které v průběhu kariéry získal australský rodák Geoffrey Rush. Tento sedmdesátiletý australský filmový a divadelní herec převezme na slavnostním zakončení 56. ročníku karlovarského festivalu Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Geoffrey Rush

Významný zlom v hercově filmové kariéře představuje rok 1996, kdy zazářil v úloze skladatele a klavíristy Davida Helfgotta ve filmu Záře. Jeho jedinečný herecký výkon byl zaslouženě oceněn Oscarem, Zlatým Globem nebo cenou BAFTA. Po dvou letech se jeho jméno opět objevilo mezi oscarovými nominanty, a to za roli v historické romanci Zamilovaný Shakespeare.

V roce 2003 odstartoval účinkování v hollywoodské sérii Piráti z Karibiku (Pirates of the Carribean), kde se jako kapitán Barbossa objevil ve všech pěti dílech – od Prokletí Černé perly až po Salazarovu pomstu. V roce 2009 získal cenu Tony za hlavní úlohu v dramatu Král umírá.

Festival uvede k jeho poctě filmy Králova řeč, Quills – Perem markýze de Sade a Záře.

Benicio Del Toro

Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary letos převezme pětapadesátiletý portorikánský herec, producent a držitel Oscara Benicio Del Toro. Ten patří od počátku 90. let minulého století k nejobsazovanějším hollywoodským hvězdám. Krátce po studiích získal první hereckou příležitost v televizním seriálu Miami Vice a brzy také větší filmovou roli v bondovce Povolení zabíjet – stal se nejmladším hercem, který ztvárnil protivníka agenta 007.    

V roce 2001 byl za ztvárnění policisty ve filmu Traffic – Nadvláda gangů oceněn Oscarem za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli, Zlatým Globem, cenou BAFTA či Stříbrným medvědem na Berlinale.  V tomtéž roce se představil ve kritiky oceňovaném snímku The French Dispatch režiséra Wese Andersona. V současnosti můžeme Benicia Del Tora vidět v kriminálním thrilleru Reptile z produkce Netflix, v němž si zahrál společně s Justinem Timberlakem.

Festival jako poctu Beniciu Del Toro uvede filmy Traffic - Nadvláda gangů a Obvyklí podezřelí.

Liev Schreiber

Na 56. ročník karlovarského festivalu dorazí také americký herec, scenárista a režisér Liev Schreiber, který se na festival vrací po osmnácti letech. V roce 2004 zde společně s hercem Elijahem Woodem představili v Čechách natáčený snímek Naprosto osvětleno.

Schreiber se ve filmové a televizní tvorbě pohybuje od poloviny 90. let. Jeho filmografie zahrnuje například romantickou komedii Kate a Leopold, akční snímek Nejhorší, sci-fi X-Men Origins: Wolverine, film Skutečný Rocky Balboa či loňský hit z dílny Netflixu K zemi hleď!

Za hlavní roli v televizním seriálu Ray Donovan byl Liev Schreiber pětkrát nominován na Zlatý globus. Dlouholetá filmová série byla v letošním roce završena snímkem Ray Donovan: The Movie, na nemž se podílel i jako spoluscenárista a výkonný producent.

Cenu prezidenta KVIFF určenou pro výrazné osobnosti české kinematografie letos získá herec, dramatik, scenárista a režisér Boleslav Polívka. Festival na jeho počest uvede snímek Zapomenuté světlo z roku 1996.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best