Home  /  Studio  /  Královský gambit aneb už jsme tu měli i horší zahajovací filmy

Královský gambit aneb už jsme tu měli i horší zahajovací filmy

Jak dopadl zahajovací a hvězdně obsazený film Karlových Varů?
02.07.2023
Text: Ivan Rozkošný
Foto: archiv

Další ročník mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech je už prakticky v plném proudu. Média jsou opět plná fotek a drbů s celebritami a všechny zajímá, co podnikaly v lázeňském městě hvězdy jako Russell Crowe či Ewan McGregor. Nás ale bude jako vždy zajímat to nejzásadnější koření Karlových Varů – a to samozřejmě samotné filmy. I letos je filmové menu až nabité k prasknutí ambiciózními a nadějnými fláky. Máme tu spoustu očekávaných českých premiér, filmových klasik či snímků, jež si přivezly ceny či kladné ovace z jiných filmových festivalů. Do této kategorie patří i letošní zahajovací film Královnin gambit, který přivezla uvést hlavní hvězda a držitelka Oscara Alicia Vikander. Opravdu jsme ovšem dostali silný filmový start festivalu, nebo spíš snímek, který se v natřískané nabídce ztratí v davu?

Královnin gambit je, jak už název napovídá, historickým dramatem. Což vzhledem k obsazení Alicie Vikander není žádným překvapením. Už od dob svého průlomového snímku, Královské aféry, totiž dobová a kostýmní dramata vyhledává s železnou pravidelností a dalo by se říct, že na silné a často pokrokové ženy, které jsou však v historii ničeny muži, láskou či společností, má už takřka monopol. V tomto žánru ji dokáže konkurovat jedině Keira Knightley. Také v novince, jež si odbyla premiéru na festivalu v Cannes a ve Varech se jedná teprve o druhé světové promítání, zahraje ženu zkoušenou těžkým osudem.

Konkrétně Kateřinu Paarovou, šestou manželkou anglického krále Jindřicha VIII. Ten již sice chřadne a bojuje s nemocí, zároveň stále dokáže být stále krutý a nemilosrdný. Kateřina si zpočátku myslí, že se její manžel změnil a ona bude mít alespoň malinko šanci šířit své progresivní náboženské názory. Jenže narůstající spory a houstnoucí atmosféra ji brzy ukáží, že rozhodně nemusí být jeho poslední manželkou a může dopadnout ještě krutěji než ty předchozí.

Ano, máme tu náběh na silné vztahové a kostýmní drama jako z učebnice. Tvůrci ovšem zejména v první polovině filmu značně mrhají svými trumfy. Snímek se sice může pochlubit výtečnou kamerou a záběry připomínající dobové malby, režie Brazilce Karima Aïnouze je správně pomalá a snaží se stavět na napjaté atmosféře u dvora, i přesto se nepodaří zakrýt fakt, že se toho v první hodině moc nestane. Jen je zkrátka Jindřich VIII. zlý a Kateřina si čím dál více uvědomuje, v jakém nebezpečí se nachází. Což by mohlo jako úvod a pomyslné rozdávání karet pro druhé dění fungovat, muselo by to být ovšem natočeno a napsáno mnohem atraktivněji. Snímek kvůli tomu působí poměrně ospalým dojmem a chytne dech až po hodině, kdy děj konečně najde svůj jasný směr a konečně ho dokáže řemeslné vést k tomu správnému cíli.

I přesto se však Královnin gambit nedokáže vymanit z okovů tradičních historických dramat, jež sice nijak neurazí, zároveň se tu ale jen vyplňuje škatulka žánru a nepřidává se do ní nic nového. A může za to i nepřesvědčivý scénář, který sice dokáže skvěle prodat napětí mezi ústřední dvojicí, neumí však pracovat s vedlejšími charaktery a jejich vztahy. Divák tak vlastně pořádně netuší, kdo zrovna stojí na čí straně konfliktu a o silném vztahu Kateřiny k dětem Jindřicha VIII. se tu spíše mluví, než aby bylo pouto nějak více znázorněno.

I v těchto nepřesvědčivých momentech však dokáže snímek zachránit solidní režijní řemeslo a zejména hlavní herecká dvojice. Alicia Vikander už možná působí v podobných rolích okoukaně, pořád se ale jedná o velmi silný sebejistý výkon a naprostou sázkou na jistotu. Jude Law se pak díky skvělé práci maskérů změnil k nepoznání a jeho Jindřich VIII. působí opravdu slizkým a krutým dojmem. Herec si pak útěk ze své herecké škatulky poměrně užívá a je velmi příjemné ho po letech vidět v poněkud odlišné roli. Na druhou stranu, po jeho sexuálních scénách či záběrech na zraněnou nohu vám už tolik příjemně nebude. Královnin gambit tak rozhodně není žádným filmovým propadákem a fanoušci dobových žánrovek si ho dokáží bez problémů užít. Zároveň se ovšem z materiálu dalo vytřískat mnohem více, scenáristé si občas neví rady a zkrátka moc dlouho trvá, než se Kateřinino trápení naplno rozjede. Na druhou stranu, už jsme tu měli i horší zahajovací snímky.

VERDIKT: 6/10
EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best