Home  /  Studio  /  #KVIFF22 Na co se letos těšit?
KVIFF

#KVIFF22 Na co se letos těšit?

56. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 1. července do 9. července 2022. Jaké novinky a filmy můžete očekávat?
25.06.2022
Text: Jakub Pástor
Foto: KVIFF

Vedle Hlavní soutěže se na 56. ročníku poprvé představí nová soutěžní sekce Proxima – exkluzívní prostor pro filmaře čekající na objevení. Na rozdíl od soutěže Na východ od Západu, je Proxima otevřená tvorbě celého světa. Mezi třiatřiceti tituly budou k vidění filmy z pěti světadílů. 

Třináct tvůrců snímků zařazených do letošního hlavního programu už v minulosti v Karlových Varech soutěžilo, zatímco pro své debuty si MFF KV vybralo hned devět režisérů a režisérek. Ve dvou soutěžích a sekci Zvláštní uvedení bude mít premiéru sedm českých filmů.  

V žánrově pestrém výběru se objeví melodrama, dystopická sci-fi, romantická komedie nebo dokumentární esej. „Z přibližně patnácti set přihlášených filmů jsme s kolegy vybrali tři desítky zbrusu nových kinematografických děl, která komplexním způsobem odrážejí náš vkus. Ten vychází z přesvědčení, že smysluplná provokativnost a snaha zkoumat nové cesty filmového vyjadřování se nemusí vylučovat s diváckou vstřícností,“ řekl umělecký ředitel festivalu Karel Och.  

Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary určenou pro výrazné osobnosti české kinematografie letos získá herec, dramatik, scenárista a režisér Boleslav Polívka. Festival na jeho počest uvede snímek Zapomenuté světlo z roku 1996.  

Karlovarský festival připomene také Evu Zaoralovou (1932-2022), filmovou kritičku, pedagožku a dlouholetou uměleckou ředitelku MFF Karlovy Vary, a to v podobě výstavy fotografií, která přiblíží její celoživotní sepětí s filmem a působení v čele karlovarského festivalu. Výstava bude k vidění po celou dobu festivalu v 1. patře hotelu Thermal.  

V rámci 56. ročníku bude festival pokračovat v dlouholeté tradici premiér klasických českých filmů, které byly digitálně restaurovány. Pro letošní rok je připraveno uvedení filmové adaptace románu Milana Kundery Žert z roku 1968.

Prohlédněte si výběr nejzajímavějších snímků, na které se můžete v rámci oficiálního programu těšit:

America / Amerika

Režie: Ofir Raul Graizer  

Eli pracuje jako plavecký trenér v Chicagu a až zpráva o smrti otce jej donutí vrátit se do rodného Izraele. Rozhodnutí kontaktovat kamaráda z dětství spustí sérii událostí, které všem zúčastněným navždy změní život. Láskyplná pocta kinematografii 60. a 70. let i úchvatný příběh o lásce a přátelství, tím vším je snímek Amerika.  

Chemi otakhi / A Room Of My Own / Vlastní pokoj

Režie: Ioseb "Soso" Bliadze  

Tina, mladá žena ztracená v životě, se nastěhuje do podnájmu k rozevláté Megi. Díky ní začne postupně objevovat kouzlo svobodného života i možnost rozhodovat sama za sebe, bez nutnosti záviset na muži… Suverénně režijně vedený, autentický snímek o životě mileniálů v současném Tbilisi i o vlivu patriarchálního uvažování na gruzínskou společnost   

Hranice lásky / Borders of Love

Režie: Tomasz Wiński  

Petr a Hana se po letech otevřou sdílení svých nevyřčených erotických fantazií. Co začíná jako nevinná konverzace, postupně přechází ve zvídavé experimentování s nemonogamním pojetím vztahu. Debut Tomasze Wińskiho odvážně zkoumá různé podoby intimity i možnosti jejího plastického zachycení na plátně.   

Tooi tokoro / A Far Shore / Vzdáleni

Režie: Masaaki Kudo  

Nepřikrášlený pohled na nuzný život na Okinawě. Sedmnáctiletá Aoi pracuje jako společnice v nočním klubu, aby měla na nájem a zaopatřila malého synka i jeho zlenivělého otce, který pro facku nejde daleko. Jak temná ale musí být skutečnost, aby přidusila prosvítající paprsky naděje?  

A pak přišla láska... / And Then There Was Love...

Režie: Šimon Holý  

Co si počít, když vám láska není souzena, když se vám neustále vyhýbá? Šedesátnice Kristýna ztratila poslední kapku naděje, a tak se s dcerou Sárou vydává za kartářkou s cílem probrat své životní neštěstí. Rok po Zrcadlech ve tmě natočil Šimon Holý další ryze nezávislý film o životních traumatech viděných z ženské perspektivy, tentokrát se štědrou dávkou ezoteriky navíc.  

The Killing of a Journalist / Kuciak: Vražda novináře

Režie: Matt Sarnecki  

V únoru 2018 otřásla Slovenskem zpráva o chladnokrevné vraždě investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Dánský koprodukční dokument rozplétá chapadla (nejen) slovenské mafie z cenné zahraniční perspektivy. Děsivý příběh připomíná zápletku rafinovaného thrilleru, smutným faktem však zůstává, že takto krutá byla a je skutečnost sama.  

BANGER.

Režie: Adam Sedlák  

Život nejde nalajnovat. Banger je coming-of-age film odehrávající se během jedné adrenalinové noci plné kokainu a rapu. Vypráví příběh o frustrovaném klukovi, který zatoužil konečně se někým stát a nepokorně si k tomu vybral tu nejrychlejší cestu. V hlavní roli se představí zpěvák a herec Adam Mišík.  

PSH Nekonečný příběh / PSH Neverending Story

Režie: Štěpán FOK Vodrážka  

Vladimír 518 a Mike Trafik jsou Peneři strýčka Homeboye. Tři kluci z Prahy, legendární rapeři na prahu středního věku, kamarádi. Graffiti, první pokusy o rap, mejdany, sláva, chlast a drogy. Popularita raketová, ale odpracovaná, pády, krize, návraty. Vynalézavě natočený trojportrét na tělo se nevyhýbá žádným tabu.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best