Home  /  Studio  /  PSH nabízí stylový Nekonečný příběh
PSH nabízí stylový Nekonečný příběh

PSH nabízí stylový Nekonečný příběh

Verdikt: 8/10
03.07.2022
Text: Milan Rozšafný
Foto: Bionaut

S hudebními dokumenty to někdy bývá těžké. Snadno se totiž mohou zvrhnout v nenápaditou a rutinně natočenou ódu na titulního umělce, v němž se vlastně nedostanete interpretovi/žánru příliš pod kůži a často vás dokáží unudit svým zkostnatělým a nepříliš svižným režijním pojetím. Nebo se jedná o kousky, které jsou sice skvěle natočené, ale ve výsledku určené jen pro fandy a nepolíbenému divákovi nic moc neřeknou. Dokumentu o legendární hip-hopové skupině PSH jsem se proto i malinko bál. Jejich hudbu sice znám, ale nikdy mi dvakrát nepřirostla k srdci a tuzemská rapová scéna mi toho obecně moc neříká. Byl jsem tedy poměrně jasným kandidátem na to, aby mě novinka PSH Nekonečný příběh minula. Jenže tahle sonda do soukromí tří hip-hopových dinosaurů mě nadchla víc, než jsem čekal.

PSH nabízí stylový Nekonečný příběh

Zapomeňte totiž na zaprděné dokumenty plné mluvících hlav, které jsou prostříhané pouze archivními záběry. Nekonečný příběh je svižná, divoká a klipovitá jízda, která srší vizuálními a kamerovými nápady a při své příjemné krátké stopáži (film má pouhých 70 minut) nedokáže ani na chvíli nudit. Snímek je pak prošpikován nejen archivními záběry kapely, ale také scénami z televizní historie, seriálů, pořadů a v neposlední řadě také z Vinnetoua, který je do celku hezky zakomponován. I díky těmto nápadům a střihačským finesám je dokument velkou zábavou plnou hlášek a situací.

Zvolený styl ovšem nikterak nestrhává pozornost od samotné skupiny, naopak spíše podtrhuje celkového divokého ducha a přístup těchto rapperských stálic. Dokument je pak klasicky rozdělen na několik kapitol, od samotných počátků po jednotlivá alba, díky zvolenému stylu však ani na chvíli nesklouzne k šablonovitosti. Naopak, kapitoly dávají prostor i jednotlivým Penerům, jejich rozdílným osobnostem a velkému kamarádství, které ani po letech nijak nezesláblo. I přesto, že je Nekonečný příběh stylovou (a někdy i stylizovanou) zábavou, není pouze reklamou či pomníkem hip-hopové skvadry. Naopak, zejména ve své druhé půlce nabízí dokument i dramatické prvky, v nichž se Vladimír 518, Orion i Mike Trafik rozpovídají o svých temnějších časech i stránkách a není to pro ně zrovna příjemná zpověď. Režie pak umí dramatičnost umocnit netradičními kulisami, v nichž se rozhovor s rappery odehrává.

PSH Nekonečný příběh je tedy hodně stylovou jednohubkou, která je ovšem i přes svou divokost a nápaditost za všech okolností upřímná a svá – prostě jako samotní Peneři. Ano, fanoušci legendární sestavy si dokument užijí ještě o třídu výš a vychutnají si všechny narážky i rapové skladby. I pro neznalce se však jedná o jeden z nejnápaditějších a nejsvěžejších tuzemských dokumentů posledních let, který vám udělá hezký vhled do světa hip-hopových dinosaurů, kteří mají i v době Yzomandiase či Viktora Sheena pořád co nabídnout.

PSH nabízí stylový Nekonečný příběh
EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best