Home  /  Studio  /  Rychlé žiletky v kšiltu
James Frecheville

Rychlé žiletky v kšiltu

James Frecheville na cestě vzhůru potravním řetězcem v životě i ve filmu.
20.06.2022
Text: Dalibor Demel
Foto: Benedikt Renč

Někdo prostě vypadá jako tvrdý chlápek a ani se nemusí bůhví jak snažit. V tomhle ohledu je vlastně role Jamese Frechevilla ve filmu Zátopek výjimečná. Jeho Ron Clarke, australský vytrvalecký rekordman, držitel Řádu britského impéria, Řádu Austrálie a k stáru starosta významného queenslandského města Gold Coast, rozhodně nebyl žádný měkkýš. Sportovní výdrž a vůle jsou však jiného druhu než tvrdost jizev na tvářích mužů z podsvětí a Emil Zátopek pomáhal hledat novou životní vizi v podstatě křehkému muži v nesnázích – který ji navíc opravdu chtěl najít. 

Jakou životní hymnu přehrává zatím nejslavnější Frechevillova filmová postava Joshua „J“ Cody ve snímku Animal Kingdom z prostředí melbournského podsvětí? Když v roce 2010 ztvárnil nejmladšího člena kriminálnické rodiny v této povedené gangsterce, bylo mu devatenáct a stěžejní roli zmateného teenagera, který se postupně zamotává do sítě drog a násilí, zvládl tak bravurně, že film získal cenu na festivalu Sundance.

Dnes je o deset let dospělejší a po autentické australské krvi v zátopkovském dramatu se chystá dospět i ve své gangsterské poloze. A krev tentokrát nebude poskytovat srdci důvod bít, ale dost možná vytryskne z žil v Birminghamu 20. let minulého století – v některé tmavé uličce, hospodě nebo fabrice a pod dohledem všemocné rodiny Shelbyů. Ano, fanoušci kultovního seriálu Peaky Blinders – Gangy z Birminghamu brzy získají nový idol, v rámci přirozeného vývoje dospělejší, než byl „J“.

Z království zvěrstev není úniku

„Jako mladý herec musíte obvykle projít různými patry hierarchie,“ nechal se slyšet Frecheville. „Berete štěky a vedlejší role a postupně se v tom potraním řetězci propracováváte výš a výš a důležitost vašich rolí roste.“ Těžko říct, jestli je právě tohle herecký osud hlavního aktéra filmů jako Black ’47 nebo velšské série Requiem, ale když si místo filmového průmyslu dosadíte podsvětí, funguje dokonale. 

V době psaní tohoto textu ještě nbylo jasné, koho má v seriálu (pojmenovaném podle zvyku místních zabijáků zašívat si žiletky do čepic) hrát, ale na jedno propojení už má zaděláno: britský herec Finn Cole se v Peaky Blinders objevil jako Michael Gray a teď se převtěluje do Frechevillova Joshuy „J“ v televizním seriálu odloupnutém z původního filmu Animal Kingdom. Co z toho plyne? Že z „království zvěrstev“ všeho druhu není úniku – anebo nic. V každém případě, až uvidíte Jamese Frechevilla vplout do zběsilé divočiny ovládané nejkrutějším místním gangem v podobě rozvětvené rodiny Shelbyových, držte mu palce v dobrém i ve zlém. Budete se dívat na muže, který dosáhl dalšího z vrcholů potravního řetězce.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best