Home  /  Studio  /  Symbolismus kamene
Symbolismus kamene

Symbolismus kamene

Drahokamy a polodrahokamy slouží jako ukazatele blahobytu a moci. Tyto jiskrné majáky buržoazie mají však vliv, ve který věří nejen vyznavači éterických mocností jako Helena Houdová, ale cenili si ho již ve starověkém Egyptě. Proč jsou šperky nejen estetickou záležitostí a kam až sahá jejich síla?
06.07.2022
Text: Redakce
Foto: archiv

Když se americký rapper Lil Uzi Vert na svém Twitteru vyjádřil, že zaplatil 24 milionů dolarů za růžový diamant u “klenotníka trapu” Elliota Eliantteho, který si nechá implantovat do čela, internet explodoval. Za prvé nebyl první, podobný kopusek předvedl o rok dříve houstonský rapper Sauce Walka a za druhé si ho samozřejmě pro všechny případy nechal pojistit. Je to styl. Nebo snad rapeři uvěřili? Diamanty jsou často považovány za symbol síly, nepřemožitelnosti a jsou asociovány s dlouhvěkostí, zdravím i pravou láskou. 

V průběhu historie byla různým drahým kamenům přisuzována zvláštní moc, kouzlo nebo význam. Mnohé z těchto asociací vycházejí z egyptské mytologie, starověkého Řecka a Říma, Asie a dokonce i z Bible. Je mnoho možností, jak si zvolit ten pravý kámen… Řídit se lze podle měsíce narození, momentální nálady a rozpoložení, či intuice. Jak tvrdí Kateřina Sochorová z Kat.jewelry, jejíž šperky si můžete pořídit v Esquire Studiu v Karlových Varech: “Situace, v níž se ocitl jeden z mých blízkých, mě před dvěma lety přivedla k léčebné terapii polodrahokamy, která mě velmi oslovila. Jsem otevřená novým věcem, a proto jsem se o tuto terapii začala více zajímat a zjistila jsem, že se mnou v mnohém rezonuje… ”

ACHÁT

Acháty jsou kameny, které mají krásné vnitřní mramorování a pruhy, ne nepodobné letokruhům stromu. Používají se jako symboly odvahy, síly, jistoty a bezpečí. Předpokládá se také, že zlepšují duševní soustředění a dodávají uživateli soustředěnou a klidnou mysl.

AMETYST

Staří Řekové spojovali ametyst díky jeho barvě s bohem vína Dionýsem a věřili, že dokáže zabránit opilosti. Ve skutečnosti slovo "amethystos" znamenalo ve staré řečtině "neopilý". Předpokládalo se také, že udržuje jasnou mysl a bystrost svého nositele. Leonardo da Vinci napsal, že ametysty zvyšují inteligenci a chrání před zlými myšlenkami. Buddhisté věřili, že posilují meditaci, a tento drahokam se tak často používá na tibetské modlitební korálky. Různé kultury spojovaly ametyst s mírem, rovnováhou a odvahou a přisuzovaly mu schopnost léčit nespavost a zmírňovat bolest.


AKVAMARÍN

Akvamarín prý dodává odvahu, duševní jasnost a dobré zdraví. Díky svému spojení s vodou prý udržuje námořníky v bezpečí na moři, čistí vodu a působí jako protijed (tuto teorii však nedoporučujeme ověřovat). Tento kámen je také úzce spjat s mytologií mořských panen a některé legendy praví, že akvamaríny byly poprvé vyplaveny na břeh z truhel sirén.

CITRÍN

Tento drahokam je také známý jako "léčivý křemen", protože podle legend citrín podporuje vitalitu a energii každého, kdo ho nosí. Dle čínské filozofie feng-šuej vytváří bohatství a hojnost. Jeho název pochází z latinského kořene slova pro "citron" a není tedy divu, že tento slunečný a zlatý kámen byl považován za léčivý krystal, který přináší štěstí, zdraví, energii, štěstí a prosperitu. Po stovky let se také věřilo, že citrín uzemňuje a odstraňuje negativní energii.

DIAMANT

V prvním století našeho letopočtu řekl římský přírodovědec Plinius: "Diamant je nejcennějším nejen z drahých kamenů, ale ze všech věcí na světě." Staří Římané a Řekové věřili, že jsou tyto drahokamy slzami bohů nebo úlomky padajících hvězd, a také byli přesvědčeni o tom, že Amorovy šípy z nich měly hroty (zde hledejte pravděpodobně nejstarší spojení mezi diamanty a romantickou láskou). Ve středověku se věřilo, že diamanty mají léčivé účinky a dokáží si poradit s různými neduhy od únavy až po duševní choroby. Staří hinduisté používali diamanty jako oči božských sošek a věřili, že dokáží svého nositele ochránit před nebezpečenstvím. Mnoho starověkých kultur navíc přpisovalo diiamantům moc, která dávala jejich nositeli síli a odvahu v boji, a proto je někteří králové nosili na brnění, když vyjížděli do bitvy.

SMARAGD

Smaragd je kamenem intuice. Legendy praví, že když si ho dáte pod jazyk, získáte schopnost předvídat budoucnost. Údajně chrání před  zlými kouzly a dokáže léčit nemoci. Smaragdy jsou také odedávna považovány za symboly pravdy a lásky. Ve starověkém Řecku a Římě představovaly smaragdy bohyni Venuši, která byla bohyní lásky a naděje.

GRANÁT

Granát je odedávna spojován s duchovenstvem a šlechtou. Ve starém Egyptě z něho nosili faraoni náhrdelníky a ve starém Římě se prsteny s vyrytým granátem používaly k razítkování vosku na důležité dokumenty. Tyto kameny mají vazbu také na starověké Řecko, protože granátová jablka, která v podsvětí jedla bohyně Persefona, byla považována za zdroj těchto krásných sytě červených drahokamů. Mají ale také povzbuzovat vášeň a smyslnost a používají se k duchovní ochraně.

LAPIS LAZULI

Lapis Lazuli je známý jako kámen moudrosti, protože údajně chrání před psychickými a mentálními útoky. Tento nebesky modrý drahokam prý přináší klid, harmonii, upřímnost a sebeuvědomění. Pokud jde o léčivé vlastnosti, předpokládá se, že pomáhá při různých onemocněních včetně zánětů, nespavosti, depresí a závratí.

OPÁL

Protože mohou mít opály tolik různých barev, dlouho se věřilo, že disponují nadpřirozenou mocí. Ve starém Římě tento drahokam symbolizoval lásku a naději. Staří Řekové věřili, že opály dávají svým majitelům dar proroctví a chrání je před nemocemi. Evropané tento drahokam po staletí považovali za symbol naděje, čistoty a pravdy. Kdysi se dokonce věřilo, že má moc uchovat život a barvu světlých vlasů.

PERLY

Nejstarší drahokam - perly, jsou známé pro svou jemnou krásu. V Číně se věřilo, že chrání před ohněm, a v Evropě byly spojovány s cudností a čistotou. Tato konotace s nevinností se zachovává dodnes.

RŮŽENÍN

Růženín je léčivý krystal, o němž se věří, že vyzařuje silné vibrace lásky. Tyto kameny se často používají k podpoře emocionálního zdraví a zdraví vztahů. Především se věří, že činí uživatele otevřenějším a přístupnějším pro přijímání lásky v životě.

RUBÍN

Staří hinduisté věřili, že ti, kteří obětovali rubíny bohu Krišnovi, se v budoucím životě stanou císaři. Lidé v Indii a Barmě byli přesvědčeni, že rubíny nabízejí bezpečí a mír, a středověcí Evropané se domnívali, že tyto drahokamy zaručují zdraví, bohatství, moudrost a úspěch v lásce.

SAFÍR

Modrá barva je odedávna považována za symbol věrnosti, a proto byly kdysi safíry nejoblíbenějším drahokamem pro zásnubní prsteny (než si tuto čest na počátku 20. století vydobyly diamanty). Safíry jsou také velmi úzce spjaty s modrou krví, protože patřily k nejoblíbenějším kamenům používaným v královských špercích. Věří se, že přitahují hojnost a požehnání, navozují duchovní jasnost, podporují zdraví i střeží nevinnost.

TANZANIT

Pro fanoušky metafyzična, je tanzanit ideálním kamenem pro otevření třetího oka a dosažení vyššího vědomí. Stejně tak má podporovat vnímání a intuici. Někteří věří, že pomáhá i detoxikovat organismus a zlepšovat fyzickou energii.

TOPAZ

Topaz symbolizuje lásku, věrnost a obdařuje toho, kdo ho nosí, silou a inteligencí. Ačkoli se vyskytuje v několika barvách, jeho oranžová varianta byla v mnohých kulturách a epochách spojována s ohněm. Stejně jako další zlaté kameny má i topaz přinášet štěstí a důvěru.

TURMALÍN

Turmalín má širokou škálu barev a je považován za uzemňující a ochranný drahokam. Pomáhá léčit zlomená srdce i napravovat přátelství a jiné vztahy. Ve feng-šuej se krystaly turmalínu často používají k ochraně energie místnosti.

TYRKYS

Od starověku je tyrkysu přisuzována zvláštní moc. Domorodé americké kmeny na jihozápadě ho nosily jako amulet, o kterém se věřilo, že poskytuje ochranu, a ve starověké Persii (a dnešním Íránu) se někteří lidé domnívali, že může odvrátit "zlé oko" (zlou vůli ostatních lidí).

ZIRKON

Lidová moudrost praví, že zirkon má moc zmírňovat bolest, chránit cestovatele a zabraňovat nočním můrám. Ve středověku se věřilo, že tento drahokam navozuje zdravý spánek, zahání zlé duchy a podporuje bohatství, čest a moudrost.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best