Home  /  Style  /  5 věcí, které musíte vědět o první přehlídce Pharrella Williamse pro Louis Vuitton

5 věcí, které musíte vědět o první přehlídce Pharrella Williamse pro Louis Vuitton

Od Pharrellových odkazů na Virginii až po motiv tolik podobný Minecraftu.
21.06.2023
Text: Josef Šlaich
Foto: Courtesy of brand

Včera večer uspořádala společnost LVMH pravděpodobně nejmonumentálnější ze svých přehlídek, na které Pharrell Williams představil svou první kolekci pro Louis Vuitton. Ve skutečně dlouhé první řadě, která se táhla po dvou stranách pařížského Pont Neuf, se tísnily všechny nejdůležitější celebrity planety, elita návrhářů LVMH, módní tisk a nejpůsobivější PR armáda, jakou kdy francouzská metropole viděla. Kolekce byla z hlediska designu popová a komerční - ale na druhou stranu, dalo se od nejvýnosnější značky světa očekávat avantgardní pojetí? Určitě zde byla kontinuita s jazykem, který zavedl Virgil, silně americký duch, ale také dostatek variací, aby se vytvořila více či méně přesná identifikace s Pharrellem a jeho stylem.

V přehlídce však byly různé odkazy a skryté významy, zde jsou ty hlavní.

Odkazovala přehlídka Louis Vuitton na Minecraft?

Vlastně ne, víceúrovňová kamufláž nebo digitální kamufláž je vzor, který je součástí módního jazyka už dlouho - použil ho například už Raf Simons ve své historické kolekci FW02. Vzor má dlouhou historii, ale byli to Kanaďané, kteří jej poprvé použili opět v roce 2002 pod názvem Canadian Disruptive Pattern. Od Louise Vuittona vzor převzal název "Damoflage" s jasným odkazem na vzor Damier, který dominoval celé kolekci a byl odkazem na 8bitovou grafiku Atari, kterou pro tuto příležitost vytvořil umělec ET. Barevná paleta velmi připomínala hraní Minecraftu, jak již bylo zmíněno, ale ve skutečnosti mělo použití pixelů povýšit klasický šachovnicový vzor tím, že na jedné straně vytvářelo vizuálně živý vzor a na druhé straně naznačovalo digitalizaci vzoru - přechod tradičního jazyka značky Louis Vuitton do propojeného světa sociálních sítí a  technologií.

Proč právě Pont Neuf?

Místo konání přehlídky, Pont Neuf, představuje symbolické spojení mezi Paříží a Virginií, rodným státem Pharrella Williamse. Cesta přes most připomíná vzpomínky na Princess Anne High School ve Virginia Beach, klíčovou instituci Pharrellova vzdělání, ale také na "cestu", která nyní vrcholí, ale pro Pharrella začala už dávno díky jeho přátelství s Marcem Jacobsem a Pietrem Beccarim. Dalo by se také říci, že Pont Neuf, co by kamenem dohodil od hotelu Cheval Blanc a designérského studia značky, je snad nejtypičtějším pařížským a nejmonumentálnějším místem, jaké si lze představit.

Co znamenal nápis LVERS?

Hlavní logo, které dominovalo mnoha nejvýznamnějším svrchním oděvům kolekce, stejně jako několika dalším oděvům, transformuje iniciály Louis Vuitton do slova LVERS. Jde zjevně o ironické zkomolení slova "lovers", které má evokovat optimistickou a veselou atmosféru, kterou Pharrell do kolekce vnesl, ale také o poklonu Pharrellovu rodnému státu Virginia, jehož národní slogan zní právě Virginia is for Lovers.

Prošel se Stefano Pilati po molu?

Ano, pokud jste sledovali pozorně, jedním z modelů na molu (na přehlídce se poprvé objevila plus-size modelka a také supermodelky jako Anna Ewers a Anok Yai) byl legendární Stefano Pilati, bývalý kreativní ředitel značek Saint Laurent a Agnona, zakladatel Random Identities a v minulosti spolupracovník značek jako Armani, Prada, Miu Miu a Zegna. Pilati je považován za jednoho z těch návrhářů, kteří vždy předbíhají trendy, a jeho přítomnost na molu měla pravděpodobně svědčit o prozíravosti, s jakou chce značka pracovat tím, že nepřemýšlí v kategoriích sezón, ale celých desetiletí.

Jaká je Pharrellova nejoblíbenější taška Louis Vuitton?

V rozhovorech Pharrell zřejmě nejraději hovořil o modelu Speedy značky Louis Vuitton, který reinterpretoval tak, že respektoval původní design, ale odstranil klasickou konstrukci z polotuhého plátna ve prospěch konstrukce z měkké kůže, díky níž je taška snadno sbalitelná a může se ohnout a ohýbat "každodenním nošením a gesty", a tím se stala jednak luxusnější, mimo jiné díky sítotiskovému monogramu, jednak více vyhovuje představě každodenního šatníku a potřebám současného životního stylu, které chtěl Pharrell rozvíjet.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best