Home  /  Style  /  Aston Martin naposledy sází na spalovací motor

Aston Martin naposledy sází na spalovací motor

Aston Martin dlouho přidával ke sportovním vozům s DB v názvu lichá čísla. V tomto ohledu se měl nástupce modelu DB11 ve skutečnosti jmenovat DB13. Ale smolné číslo pravděpodobně nepřipadalo v úvahu.
16.06.2023
Text: Alex Mayer
Foto: Aston Martin

Již dříve se spekulovalo o tom, zda se nástupcem současného modelu DB11 stane první čistě elektrický vůz Aston Martin, který byl ohlášen na rok 2025. Nyní je to jasné: nástupce se jmenuje DB12 a přijde s klasickým benzinovým motorem vpředu. Vizuálně nový model zjevně vychází z designu DB11 a vypadá spíše jako komplexní revize než jako nový model. Maska chladiče typická pro značku se zvětšila, převisy karoserie jsou mimořádně krátké a silueta se rozšířila a zploštila.

Výkon AMG

Modernější je také kokpit se dvěma středně velkými displeji, které slouží jako přístrojový panel a displej/ovládací jednotka pro informační a zábavní systém. Kombinace materiálů s různými druhy kůže, karbonových a kovových aplikací vytváří ušlechtilou atmosféru. Nápadných je několik přísně horizontálně zarovnaných linií. DB12 je samozřejmě připojen k síti, nabízí moderní konektivitu a na přání audiosystém Bowers & Wilkens.

V případě pohonu Britové i nadále spoléhají na klasický spalovací motor. Nenechte se však zmást dvanáctkou v modelovém označení - válců je stále osm. Dvakrát přeplňovaný čtyřlitrový osmiválec od Mercedesu-AMG je použit v kombinaci s osmistupňovou automatickou převodovkou. Jeho výkon byl zvýšen na 500 kW/680 k a 800 newtonmetrů. Díky hnací zadní nápravě zrychlí DB12 na 100 km/h za 3,6 s. Maximální rychlost je 325 km/h.

Aby se dostupný výkon promítl do výrazně sportovních jízdních vlastností, je DB12 vybaven elektronickým zadním diferenciálem, různými výztuhami karoserie, adaptivním odpružením, velkorozměrovými a na přání keramickými brzdovými kotouči a čtyřstupňovým nastavitelným a v případě potřeby tolerantním protiprokluzovým systémem.

Cenu nového DB12 Britové zatím neprozradili. Stále také není jisté, kdy se objeví varianta s látkovou střechou, která se u Aston Martinu tradičně nazývá Volante. Mimochodem, v úvodu zmíněný elektrický sportovní vůz, který byl ohlášen na rok 2025, se bude téměř jistě jmenovat Vanguard. Přinejmenším tento název si již Britové zaregistrovali u patentových úřadů v USA, EU a Japonsku. Vanguard znamená "předvoj" - to by dokonale odpovídalo

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best