Home  /  Style  /  Barvení oblečení kávou: Virální trend, nebo naprostá šilenost?

Barvení oblečení kávou: Virální trend, nebo naprostá šilenost?

Nejnovější trend na TikToku přináší rychlý a levný způsob, jak oživit staré oblečení nebo tenisky.
27.08.2022
Text: Jakub Pástor
Foto: Getty Images

Zkuste si představit následující: Sedíte ve své oblíbené kavárně. Někdo k vám přistoupí, podívá se vám do očí a vylije vám celý kelímek s kávou na  tenisky. Pravděpodobně by vás to naštvalo a dotyčná osoba by si ledacos vyslechla.  A teď si představte, že zaplatíte nemalé peníze za pár zbrusu nových tenisek, koupíte si kávu a pak se k nim zachováte stejně. Začala to dělat řada sneakerheads na TikToku a Instagramu a nyní je mnozí následují.   

Nejnovější trend DIY – barvení oblečení a bot kávou – spočívá v tom, že vezmete balení mleté kávy, kterou uvaříte ve větším množství vody, nalijete ji do velkého kbelíku a ponoříte do něj bílé tenisky, kalhoty, svetry nebo trika (z několika důvodu doporučujeme vyvarovat se spodnímu prádlu). Po vyprání získá kousek krémový odstín připomínající třeba tenisky Adidas Sambas ve spolupráci s designérkou Wales Bonner nebo tolik oblíbené béžové tričko Yeezy.

Klíčem k úspěchu je správné načasování - čím déle bude vaše oblečení ponořené v kávě, tím tmavší bude -, ale je třeba znát i některé další faktory. Zde je návod, jak postupovat krok za krokem.  

1. Pořádně očistěte kousek, který plánujete obarvit 

Nejprve se musíte ujistit, že kus, který chcete obarvit, je čistý. Použijte třeba starý kartáček na boty (nezapomeňte odstranit tkaničky) nebo projeďte oblečení rychlým pracím a sušícím cyklem. Můžete také použít aceton, kterým očistíte boty, abyste získali lepší a trvanlivější barvu.  

2. Připravte si kávu   

Výběr kávy je otázkou osobních preferencí a v podstatě na ní nezáleží - i když pokud máte tmavě praženou kávu, získáte tmavší barvu. Jakmile budete mít kávu, nasypte ji – mluvíme o celém balení – do velkého kbelíku a přidejte dostatečné množství horké vody. Voda by měla být poměrně horká (kolem 80 °C), protože teplo pomůže botě lépe absorbovat barvivo. Doporučujeme vycpat boty třeba starým hadrem, jenž pomůže udržet jejich tvar.  

3. Vhoďte oblečení/tenisky dovnitř a počkejte  

Ponořte boty nebo daný kus oblečení do kbelíku a položte na něj závaží (kupříkladu cihlu nebo větší kámen), abyste se ujistili, že zůstane zcela ponořený.    Jak dlouho budete čekat, záleží na tom, jak tmavou barvu chcete dosáhnout. Pět až deset minut by mělo dostačovat,  ale kousek můžete v barvě nechat i několik hodin, pokud chcete získat opravdu stabilní barvu.  

4. Vyperte a osušte čerstvě obarvený kousek  

Vyprání kousku ihned po obarvení pomůže udržet barvu rovnoměrnou a také ji zesvětlí, takže na to myslete, když se rozhodujete, jak tmavé chcete mít barvivo.   

Výsledný produkt by měl mít barvu podobnou ecru nebo odstín připomínající ledové café latte, ale jak jsme již psali, může být tmavší nebo světlejší v závislosti na tom, jak dlouho jste ho nechali ponořený v kávě. Jelikož tato metoda není úplně spolehlivá a výsledek nemusí splnit vaše očekávání, doporučujeme použít oděv, který moc nenosíte nebo který s radostí zničíte, zejména když začínáte.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best