Home  /  Style  /  CEO dresscode: Proč miliardáři neutrácejí za oblečení?

CEO dresscode: Proč miliardáři neutrácejí za oblečení?

Nejbohatší lidé světa by jistě mohli utrácet astronomické sumy za luxusní oblečení, opak je však pravdou. Považují to totiž za zbytečný výdaj. Koneckonců nošení značkových oděvů jim na úspěchu nepřidá.
12.08.2022
Text: Jakub Pástor
Foto: Getty Images

Řada miliardářů je známá tím, že nenakupují příliš drahé oblečení nebo tím, že každý den nosí podobné outfity. Je to jakási uniforma, která se stala jejich charakteristickým stylem. Tato volba minimalistického šatníku má své důvody. Je to způsob, jak zvýšit produktivitu nebo se vyhnout únavě z rozhodování. Ušetřený čas a energie se pro většinu lidi mohou zdát zanedbatelné, ale pro někoho, kdo řídí multimiliardové obchody, může mít tento čas velkou cenu. A všichni víme, že čas jsou peníze. 

Úspěšní lidé také vědí, že vydělat si na své bohatství vyžaduje spoustu práce a že některé věci jednoduše nejsou tak důležité. Jinými slovy, miliardář zbohatne a zůstane bohatý právě díky tomu, že utrácí peníze za něco, co má skutečně význam a vydělá mu další peníze.

Mnoho lidí nosí drahé oblečení, aby vytvořili dojem bohatství, i když ve skutečnosti bohatí nejsou. U miliardářů je to však jinak. Pokud je značkové oblečení nástrojem k vytváření image bohatství, je to nástroj, který tito lidé rozhodně nepotřebují využívat. Právě proto mnoho bohatých jedinců přistupuje k výběru oděvů jednodušeji – nosí spíše pouze pár kvalitních kousků, které vydrží několik let. Jedná se tedy o jednu věc méně, na kterou se musí soustředit.  

Nákup a výběr oblečení vs. únava z rozhodování  

Únava z rozhodování je jev, při kterém postupně ztrácíte schopnost dělat dobrá rozhodnutí a mírně se zhoršuje kvalita rozhodnutí, která děláte. Studie "Psychologie iracionality" uvádí tento druhy únavy jako jednu z hlavních příčin iracionálních a špatných rozhodnutí. Bývalý prezident Spojených států amerických Barack Obama se k tomuto druhu únavy vyjádřil následovně: "Jak je již známo, nosím jenom šedé nebo modré obleky. Nechci pokaždé přemýšlet, co budu jíst nebo co budu mít na sobě, protože mám příliš mnoho jiných povinností, které musím splnit."  

To samozřejmě neznamená, že si nemůžete dopřát luxusní věci, ale možná se můžete lépe rozhodovat o tom, co si koupíte. Bill Gates například pro deník Telegraph uvedl, že nejraději utrácí za cestování. Za oděvy a doplňky prý utrácí opravdové minimum a je známý tím, že nosí hodinky Casio, které stojí méně než 100 dolarů. Podobnou strategii praktikují i lidé jako Warren Buffet, americký miliardář a investor, nebo zesnulý Steve Jobs, který léta nosil stejné tenisky New Balance a vybudoval si charakteristický a snadno rozpoznatelný styl, jenž sestával z černého roláku a modrých džínů.

Nesmíme zapomenout na Marka Zuckerberga, který se stal multimiliardářem po založení platformy Facebook. Dnes má sice majetek v hodnotě více než 60 miliardy dolarů, ale kdybyste ho viděli na ulici a nevěděli, o koho se jedná, rozhodně by vás nenapadlo, že jeho majetek má větší hodnotu než HDP malého evropského státu. Zuckerberg mimo jiné v minulosti zveřejnil foto svého šatníku, kde má tunu šedých triček, které nosí každý den a staly se pro něj charakteristické. Mimo jiné také pomohl popularizovat hnutí tzv. kapsulového šatníku, jenž by se měl ideálně skládat z několika nadčasových kousků, které lze snadno vzájemně kombinovat a počet kusů oblečení by neměl překročit 40.  

Zde je několik důvodů, proč byste měli trendu capsule šatníku věnovat pozornost i vy (přestože se asi nanacházíte v žebříčku nejbohatších lidi světa).    

1. Šetří čas  

Čím méně času musíte strávit přemýšlením, co si obléknout, tím více času můžete věnovat věcem, které jsou opravdu důležité. Mnohdy si totiž neuvědomujeme, jak velkou zátěží je pro náš život mnoho kusů oděvů nebo rozsáhlý majetek.  

2.  Je méně stresující  

Díky tomu, že vlastníte jenom několik kousků oděvů, které nosíte každý den, se vám nikdy nestane, že byste se stresovali přemýšlením nad tím, který kousek si máte zvolit. Pryč jsou dny, kdy jste váhali, zda to, co máte na sobě, je příliš formální nebo příliš výrazné; je tak akorát, protože jej nosíte každý den.  

3.  Šetří energii a peníze  

Přeplnené šatní skříně vyžadují energii na organizaci a pravidelnou údržbu. Navíc, mít kapslový šatník, který obsahuje pouze jeden nebo dva outfity, znamená, že vám odpadne spousta výdajů spojených s nákupem oblečení, které si možná obléknete jen jednou a pak ho nadobro odložíte zpátky do skříně.  

4. Je lehce zapamatovatelný  

Outfity Steva Jobse a Marka Zuckerberga zná každý, protože jsou ikonická a zapamatovatelná. Každodenní nošení stejného oblečení vám proto může pomoci upevnit váš status nebo vás zviditelnit.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best