Home  /  Style  /  Chaos na letišti: Jak neztratit zavazadla?

Chaos na letišti: Jak neztratit zavazadla?

Od trackovacích zařízení přes zásady správného balení až po výběr vhodného kufru, s našimi tipy a triky už nebude čekání na zavazadla připomínat noční můru.
29.07.2022
Text: Josef Šlaich
Foto: Getty Images

Cestovní sezóna je v plném proudu. Kvůli nedostatku zaměstnanců v důsledku hromadného propouštění v letecké dopravě během pandemie se však letiště v Evropě potýkají s náporem cestujících. Co je ale nejvíc frustrující? Když čekáte po příletu u zavazadlového karuselu a kufr je stále v nedohlednu. Poradíme vám, jak tomuto nepříjemnému maléru předejít a nenechat si tak zkazit začátek vytoužené dovolené. 

Proč jsou trackovací zařízení tím nejlepším společníkem na cestách?

Řešením této prekérní situace (kromě cestování jen s palubním zavazadlem) jsou trackovací zařízení, jako je Apple AirTag. Tento chytrý přístroj vám zajistí, že na cestách neztratíte přehled o svých zavazadlech. Jistota, že vaše zavazadlo dorazilo do cílové destinace, za nákup rozhodně stojí. Těm, kteří nepoužívají trackovací zařízení, nezbývá nic jiného, než dlouhé hodiny pátrat v horách ztracených zavazadel.

Jak tracking funguje?

V současném chaosu, který panuje na evropských letištích je každá rada drahá. Sledovací zařízení, jež využívají technologii Bluetooth s krátkým dosahem, jsou v letadlech povolena a mohou vám pomoci zavazadla najít. Tato malá zařízení podobná mincím umožňují sledovat věci, jako jsou klíče, peněženky a kufry. Stejně jako u jiných zařízení Apple se každý AirTag zobrazuje na mapě v aplikaci „Najít", abyste viděli jeho polohu. AirTagy se k zařízením se systémy iOS a macOS připojují přes Bluetooth. K dispozici jsou také vestavěné reproduktory, které přehrávají zvuk, aby vám pomohly ztracený přívěsek najít. K úplné dokonalosti už chybí jen designové pouzdro. 

Bojíte se letět s odbaveným zavazadlem, protože by se vám s kufrem během cesty mohlo něco přihodit?

Máme pro vás několik tipů, jak tomu zabránit. S kufrem se na letišti může stát ledacos. Může se ztratit, poškodit nebo zjistíte, že byl během cesty otevřen pracovníky bezpečnostní kontroly. Kvůli tomu mnoho lidí raději cestuje pouze s příručním zavazadlem. V takovém případě však zavazadlo nesmí překročit určitou velikost a hmotnost. Musí se vejít do přihrádky nad sedadly a jeho obsah musí také splňovat určité předpisy, jinak hrozí zdržení při bezpečnostní kontrole. 

Jak můžete svůj kufr ochránit před ztrátou, poškozením nebo otevřením?

#1: Přidejte prvky pro jednoznačnou identifikaci kufru

Známe to všichni. Při příchodu k zavazadlovému karuselu tam již obvykle čekají stovky obyčejných černých kufrů, které čekají na to, až si je jejich majitelé vyzvednout. Abyste předešli problémům, je vhodné na kufr připevnit například jmenovku se jménem a telefonním číslem. Pokud se nechcete o svá data dělit s každým třídičem bagáže, můžete kufr individualizovat pomocí jiných značek, jako jsou stužky, samolepky nebo různobarevné jmenovky. 

#2: Používejte pevné a bezpečné zámky 

Většinu zámků na kufru lze snadno otevřít, proto je možné použít visací zámek nebo externí zamykací zařízení. Kromě plastových zámků, které jsou k dispozici na letišti, můžete použít také klasické zámky na klíč nebo kombinační zámky, které je obtížnější odemknout. Ale pozor, některé letecké společnosti akceptují jen zámky TSA.

#3: Synchronizujte svá zavazadla s mobilním telefonem

Díky moderním technologiím můžeme nyní sledovat cestu našich zavazadel bez větších obtíží. Důležité: Umístěte zarízení AirTag, GPS nebo čip dovnitř kufru tak, aby je nebylo možné snadno vyjmout nebo znehodnotit.

#4: Vyberte si odolný kufr

Materiál a typ kufru jsou velmi důležité pro bezpečnou ochranu obsahu. Pokud například přenášíte předměty, které se nesmí rozdrtit nebo zmáčknout, měli byste si raději vybrat pevný kufr z odolného materiálu. 

#5: Odstranění starých štítků

Vaše zavazadla jsou při každé cestě označena nálepkou, která identifikuje cílovou destinaci, číslo letu a majitele. Abyste předešli zmatkům a problémům, odstraňte před každou cestou všechny předchozí tagy.

Je vhodné zabalit kufr do ochranné plastové fólie? 

V zájmu ochrany životního prostředí byste to měli dělat pouze tehdy, pokud je obsah skutečně nutné tímto způsobem chránit - např. předměty v tenkých obalech a nestandardní zavazadla. Letiště obvykle nabízejí různá stanoviště, kde si můžete kufr za poplatek nechat zabalit do plastové fólie jako další formu dodatečného bezpečnostního opatření. My spíše doporučujeme použití barevných uzavíratelných, opakovaně použitelných obalů, které současně zlepšují rozpoznatelnost zavazadel.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best