Home  /  Style  /  Condé Nast podal žalobu na Drakea a 21 Savage

Condé Nast podal žalobu na Drakea a 21 Savage

Ne všichni ocenili kampaň k vydání alba Her Loss. Kampaň k novému albu Drakea a 21 Savage Her Loss byla něco mezi úspěšným žertem a velkým podvodem: falešná upoutávka na jejich vystoupení na NPR Tiny Desk Concert, falešný koncert v Saturday Night Live, falešná obálka Vogue US.
11.11.2022
Text: Alex Mayer
Foto: Instagram / Champagnepapi

Mezi různými falešnými akcemi, které nevyhnutelně vyvolaly pozdvižení na sociálních sítích, však plakáty s tvářemi dua visící po celém New Yorku rozčílily společnost Condé Nast natolik, že vydavatelský gigant, který vlastní Vogue, podal stížnost za použití jména časopisu v rámci „rozsáhlé propagační kampaně“. Podle stížnosti podané v pondělí u federálního soudu v Big Apple Drake a 21 Savage údajně propagovali své album prostřednictvím kampaně „postavené výhradně na používání ochranných známek VOGUE a na domněnce, že se Drake a 21 Savage objeví na obálce příštího čísla Vogue“. Condé Nast dále tvrdí, že duo zašlo „tak daleko, že vytvořilo padělané vydání časopisu - distribuovalo jeho výtisky v největších metropolích Severní Ameriky, vylepovalo plakáty s padělanou obálkou po ulicích a budovách těchto měst a šířilo neautorizované obrázky mezi více než 135 milionů uživatelů sociálních médií, kteří je aktivně sledují, a mezi nespočet dalších lidí, kteří si falešné příspěvky prohlíželi“.

Podle serveru The Fashion Law se společnost Condé Nast zdůrazněním „údajně výslovně zavádějících prohlášení, která obžalovaní učinili prostřednictvím Instagramu, zřejmě aktivně snaží eliminovat jakýkoli argument, který by mohli právní zástupci Drakea a 21 Savage předložit v souvislosti s případem Rogers v. Grimaldi, v němž druhý soudní stupeň rozhodl, že neoprávněné použití ochranné známky ve výrazovém díle neporušuje Lanhamův zákon, pokud nemá žádný umělecký význam pro základní dílo, nebo pokud má určitý umělecký význam, pokud název výslovně neuvádí v omyl, pokud jde o zdroj nebo obsah díla.“ Společnost rovněž poukázala na to, že stránka časopisu Vogue na Wikipedii byla aktualizována tak, že jako hvězdy obálky z prosince 2022 byli uvedeni Drake a 21 Savage, a jako důkaz zmatení a „rozšířeného přesvědčení, že padělané vydání a obálka distribuované žalovanými jsou pravé“, citovala řadu komentářů na sociálních sítích.

Ačkoli se Condé Nast podle svých slov snažil s Drakem a 21 Savagem vyřešit záležitost smírně již 31. října, aby omezil další zmatky na veřejnosti ještě před vydáním jejich alba 4. listopadu, zdá se, že rappeři žádosti záměrně ignorovali. Vydavatelství proto požaduje předběžné a trvalé soudní opatření, které by žalovaným zabránilo nadále používat „ochrannou známku VOGUE nebo jakoukoli ochrannou známku, která je zaměnitelně podobná ochranné známce VOGUE nebo je jejím odvozením či barevnou napodobeninou, pro komerční účely, mimo jiné včetně reklamy, marketingu nebo propagace alba Her Loss“. Skupina rovněž požadovala, aby Drake a 21 Savage „odevzdali ke zničení všechny fyzické kopie všech produktů, štítků, značek, potisků, obalů, nádob nebo reklam zobrazujících padělaný časopis a/nebo padělanou obálku“, jakož i peněžní náhradu škody, jejíž výše není v tuto chvíli známa.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best